Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

5 kroków do zdrowej jamy ustnej Twojego dziecka

Chcesz by Twoje dziecko cieszyło się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem? Oczywiście, że chcesz! Każda mama marzy o tym, by jego pociecha miała dzieciństwo bez bólu, dlatego dbamy o ząbki naszych maluchów. Jeśli i Tobie na tym zależy, koniecznie zobacz jakie 5 kroków do zdrowej jamy ustnej powinnaś wykonać.

1. Dbaj o jamę ustną Malucha od pierwszych dni jego życia

Prawidłowe nawyki higieniczne wyrabiamy od pierwszych chwil życia dziecka, dlatego o ząbki naszych pociech też powinniśmy dbać już od pierwszych dni życia naszego dziecka. Na początku, zanim jeszcze ząbki pojawią się w buzi naszej pociechy, wystarczy raz dziennie wyczyścić jamę ustną jałowym gazikiem lub pieluchą tetrową nałożoną na palec i zmoczoną w przegotowanej, letniej wodzie. Dzięki temu zabiegowi usuniemy resztki jedzenia z policzków, dziąseł i języka, ale przede wszystkim zapobiegniemy bolesnym zapaleniom jamy ustnej i pojawieniu się pleśniawkom. Taką toaletę najlepiej wykonać przed spaniem, ale należy pamiętać, aby nie robić tego bezpośrednio po karmieniu, ponieważ niektóre dzieci mają bardzo silne odruchy wymiotne.

2. Wybierz odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów

Gdy w buzi naszej pociechy pojawią się pierwsze zęby, należy zacząć je szczotkować. Na tym etapie używamy specjalnej szczoteczki silikonowej, którą nakłada się na palec rodzica i odpowiedniej do wieku dziecka pasty do zębów. Pastę do pierwszych ząbków należy wybierać starannie i zawsze wybierać tą, która posiada zmniejszoną ilość fluoru. Ponieważ dziecko nie potrafi wypluć pasty, usuwamy ją zawsze gazikiem. Ząbki myjemy dwa razy dziennie delikatnie usuwając resztki także z dziąseł i języka.

W wieku ok. 2 lat należy dziecku zakupić szczoteczkę do zębów. Wybór szczoteczki, zwłaszcza tej pierwszej, jest bardzo ważny. Przede wszystkim należy pamiętać, że dziecko nie może używać szczoteczki takiej, jakiej używają dorośli. Szczoteczki dla dzieci wykonane są ze specjalnego włókna, mają odpowiedni kształt główki, oraz rączki, która idealnie pasuje do małej rączki. Bardzo dobrym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne, które zdecydowanie dokładniej wyczyszczą ząbki nieporadnego jeszcze dziecka. Należy pozwolić dziecku na naukę samodzielnego szczotkowania, ale do czasu kiedy dziecko nie nauczy się wykonywać toalety jamy ustnej poprawnie, rodzic powinien poprawić szczotkowanie. Należy także pamiętać o częstej wymianie szczoteczek. U dzieci zaleca się comiesięczną wymianę przyborów higienicznych.

W tym samym czasie warto też nauczyć dziecko efektywnego wypluwania pasty. Nauka tego nawyku może być trudna i niektóre dzieci osiągają ją dopiero po czwartych urodzinach. Gdy dziecko opanuję umiejętność wypluwania pasty do zębów należy zmienić pastę. Następna pasta do zębów powinna zawierać większą dawkę fluoru, który wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Pasta musi być dostosowana do wieku dziecka. Dopiero dzieci powyżej 8 roku życia mogą stosować normalną pastę, której używają dorośli.

3. Zaprzyjaźnij dziecko ze stomatologiem

Odpowiednia toaleta jamy ustnej nie wystarczy, by uśmiech dziecka był zdrowy. Bardzo ważne są regularne kontrole u stomatologa. Im szybciej wybierzemy się do stomatologa, tym większa szansa, że nasze dziecko będzie cieszyć się zdrowymi ząbkami przez długie lata. Kluczową rolę odgrywa też sam stomatolog. Należy wybrać go rozsądnie i na podstawie rekomendacji innych mam. Pierwsza wizyta naszego dziecka powinna być krótka i polegać na przeglądzie zębów oraz zaprzyjaźnieniu się z gabinetem i stomatologiem. Leczyć należy również zęby mleczne, choć wielu rodziców jest zdania, że przecież i tak wypadną. Choroby mleczaków rzutują na zdrowie nie tylko zębów stałych. Chore zęby sieją zarazki na cały organizm, a nie leczone szybko kwalifikują się do usunięcia, co w konsekwencji moze być przyczyną wady zgryzu.

4. Zadbaj o prawidłową dietę

Zdrowe, odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe odżywianie jest podstawową kwestią ogólnego zdrowia naszego dziecka. Dla zdrowych zębów bardzo ważny jest wapń i jego odpowiednia podaż w diecie malucha, ale również tłuszcze i witaminy. Szczególnie witamina D jest bardzo istotna dla zdrowych zębów. Jej niedobór może zaburzyć właściwą mineralizację szkliwa i w sposób znaczący wpłynąć na osłabienie zębów naszej pociechy. Dlatego też warto raz do roku zrobić dziecku oznaczenie poziomu tej witaminy we krwi i w razie niedoborów zacząć suplementacje.

Dla zdrowych zębów warto także ograniczyć podawanie dziecku słodkich napojów, zwłaszcza w butelce ze smoczkiem. Jest to bardzo zły nawyk, który znacząco osłabia kondycję pierwszych ząbków malucha i należy jak najszybciej dziecko oduczyć, przestawiając malucha z butelki na kubek.

5. Nie bagatelizuj stanów zapalnych jamy ustnej!

Zdecydowanie łatwiej im zapobiegać, niż je leczyć. Mowa oczywiście o stanach zapalnych jamy ustnej. Potrafią być bardzo bolesne, rozległe i przebiegać z wysoką temperaturą. Nie należy ich bagatelizować i w razie zauważenia pierwszych objawów udać się do lekarza. Niewyleczone lubią powracać co kilka miesięcy, a nawet tygodni.

Należy uczyć dzieci, by nie brały do buzi rąk, zabawek czy innych przedmiotów, by zawsze myły ręce przed posiłkiem i nie jadły nie mytych owoców i warzyw. Pamiętaj, by nigdy pod żadnym pozorem nie oblizywać smoczka czy łyżeczki dziecka. Twoja flora bakteryjna, którą posiadasz w jamie ustnej może spowodować ogromne problemy zdrowotne Twojego dziecka, od próchnicy po bardzo bolesne zapalenie dziąseł i jamy ustnej.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie 5 kroków do zdrowej jamy ustnej Twojego dziecka, jest Ci czymś oczywistym i dobrze znanym. Mam nadzieję, że przykładacie ogromną uwagę do zdrowych zębów Waszych pociech, ale jeśli do tej pory coś umknęło Waszej uwadze, szybciutko to nadróbcie.  Twoje dziecko chodzi już do przedszkola czy szkoły, a nie było jeszcze u stomatologa? Szybciutko udajcie się do dentysty, bo nawet jeśli na pierwszy rzut oka ząbki Twojej pociechy wyglądają na zdrowe, próchnica lubi być podstępna i atakować tam, gdzie jej nie dostrzeżesz.