Auto rodzinne okiem kobiety – czym kierować się przy wyborze?
Stoimy przed wyborem auta, bo nasze już kwalifikuje się do wymiany. Oczywiście moje oczekiwania są zupełnie inne, niż preferencje męża, ale oboje jesteśmy zgodni, co do tego, czym należy kierować się przy wyborze samochodu. Dzisiejszy tekst będzie poświęcony właśnie tym kwestiom i kieruje go do Was kobietki, abyście wiedziały na co zwrócić uwagę kupując auto rodzinne.
Wygląd
Niby to mężczyźni są wzrokowcami, ale to my, kobiety, uwielbiamy otaczać się pięknymi rzeczami. Nie oszukujmy się, przy wyborze auta najczęściej kierujemy się własnie tym, czy nam się podoba. Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę to kolor auta. Nikogo nie zaskoczę, gdy napiszę, że najbardziej podobają mi się auta koloru czerwonego lub turkusowego, ale wybierając kolor warto kierować się nie tylko upodobaniami.
Kolor wpływa nie tylko na walory estetyczne samochodu, ale także może zwiększać jego bezpieczeństwo. Naukowcy z australijskiego Monash University Accident Research Centre zbadali związek pomiędzy prawdopodobieństwem udziału w wypadku a kolorem auta. Statystyki podają, że najbezpieczniejszym kolorem nadwozia jest kolor biały. Następnie jasny beż, żółty i czerwony. Najgorzej wypadają samochody o barwie nadwozia czarnej, grafitowej lub srebrnej.
Wygląd to jednak nie tylko kolor. Każda z nas chce, by auto było eleganckie, stylowe i nowoczesne zarazem. Warto także zwrócić uwagę na to, czy samochód ma opływowy kształt, gdyż zmniejsza to spalanie. Jeśli kupujemy auto używane, zwróćmy uwagę na stan karoserii. Przyjrzyjmy się, czy auto nie ma oznak korozji, wgnieceń lub czy kolor poszczególnych elementów auta jest taki sam (różny świadczy o wymianie danego elementu i kolizji w przeszłości samochodu).
Bezpieczeństwo
Dla mnie kluczową kwestią jest, by auto rodzinne było bezpieczne. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych technologii, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy samochodem. Na przykład nowy Ford Focus wyposażony jest w funkcje Cross Traffic Alert. Jest to dodatkowa pomoc przy cofaniu, która ostrzega kierowcę o pojazdach nadjeżdżających z prawej lub lewej strony podczas manewru wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego. Prawda, że rewelacyjna i bardzo pomocna funkcja? Cross Traffic Alert wykorzystuje do tego dyskretne diody umieszczone w lusterkach bocznych i jest elementem systemu monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (BLIS).
Inną technologią, którą również wykorzystuje Ford, jest Active Park Assist, która wspomaga bezstresowe parkowanie równoległe i wyjeżdżanie z miejsca parkingowego. System sam wyszukuje odpowiednie miejsce do zaparkowania, a gdy już to zrobi, automatycznie naprowadza na nie pojazd. Kierowcy pozostaje tylko kontrolowanie pedału gazu, hamulca i biegów zgodnie ze wskazówkami podawanymi przez system. Funkcja przydatna szczególnie w dużych miastach, gdzie miejsca parkingowe są często wąskie.
Większość współczesnych pojazdów wyposażona jest w system pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu. Jest to bardzo przydatna i ważna funkcja. Zapobiega ona zjechaniu ze swojego pasu ruchu, co może mieć tragiczne konsekwencje. W tym celu auta wyposażone są w kamery montowane z przodu pojazdu, które monitorują drogę przed samochodem i ostrzegają kierowce poprzez drgania kierwnicy w przypadku zbliżaniu się do oznaczeń pasa.
Inną ciekawą i bardzo przydatną funkcją jest wskaźnik odległości od poprzedzającego nas pojazdu (Distance Alert). Wskaźnik ten informuje o dystansie dzielącym nas od samochodu jadącego przed nami, a także będzie alarmował, jeśli będziemy się do niego zbyt szybko zbliżać. Mało tego istnieje także taka funkcja jak Active Braking, która uruchamia się przy prędkościach powyżej 50 km/h i ostrzega kierowcę, jeśli wykryje prawdopodobieństwo zderzenia się. Jeśli kierowca nie wykazuje brak reakcji, system sam zaczyna hamować. Natomiast jeśli samochód jedzie z mniejszą prędkością, działa funkcja Active City Stop, której działanie jest podobne. Dzięki temu, niezależnie od prędkości wspiera bezpieczeństwo.
A co byś powiedziała, gdyby auto rozpoznawało znaki drogowe i na przykład ostrzegało Cię przed ograniczeniami prędkości? Jak często zdarzyło Ci się przegapić znak? Z systemem rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) już nigdy taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Symbol rozpoznanego znaku drogowego wyświetlany jest na desce rozdzielczej, zmieniając się za każdym razem wraz z nowym ograniczeniem. Jak dla mnie rewelacja!
Dla mnie ważne jest także w aucie rodzinnym przypomnienie o zapięciu tylnych pasów bezpieczeństwa. Standardem jest już w większości samochodów system przypominania o zapięciu pasów bezpieczeństwa na przednich fotelach. Mnie jednak zależy także, by kontrolowane byli także pasażerowi z tyłu, czyli w naszym przypadku dzieci. Dzięki temu, jeśli podczas jazdy któryś z pasażerów odepnie pas zostanie to zasygnalizowane sygnałem dźwiękowym oraz wizualnym.
Komfort
Dla każdej z nas wygodą będzie coś innego. Dla mnie w pierwszej kolejności jest to automatyczna skrzynia biegów. Pamiętam, jak bardzo broniłam się przed jazdą „automatem”. Wydawało mi się, że auto traci dynamiczność, a jazda będzie nudna. Nic z tego! Kto raz pojeździ trochę autem z automatyczną skrzynią biegów, nie będzie marzył o niczym innym.
Mój mąż bardzo lubi korzystać z tempomatu. To wygodne zwłaszcza na autostradach, ale co powiesz na adaptacyjny tempomat, który dodatkowo nie tylko utrzymuje ustawioną przez kierowcę prędkość, ale także zwalnia lub hamuje, gdy przed pojazdem pojawi się inny pojazd lub przeszkoda. Gdy droga znów będzie pusta, system przywróci ustawioną prędkość.
A gdyby tak można otwierać auto bez użycia kluczyka? Bezkluczykowy system otwierania drzwi i uruchamiania silnika to kolejne mega wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można otwierać i zamykać samochód bez wyciągania kluczyka z kieszeni czy torebki. Same powiedźcie ile razy miałyście ręce zajęte zakupami lub trzymałyście dziecko? Ten system to wymarzone rozwiązanie dla każdej kobiety. Nawet nie będę pisać, jak często i jak długo przekopuję torebkę w poszukiwaniu kluczyka…
Kolejnym rozwiązaniem, które warto mieć w swoim aucie to podgrzewana przednia szyba. Dzięki zastosowaniu tej technologii nawet w mroźny poranek, szybko uporasz się z oblodzeniem. Tak samo para na szybie nie będzie stanowić problemu. Jak dla mnie super pomysł.
Na koniec proponuję, by wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Mianowicie czy auto posiada takie rozwiązanie jak tankowanie bez możliwości popełnienia błędu. Myślę, że jest to super rozwiązanie szczególnie dla osób, które posiadają więcej niż jedno auto i jedno jest w benzynie, a drugie w dieselu. Ta praktyczna technologia sprawia, że zatankowanie niewłaściwego paliwa jest praktycznie niemożliwe, gdyż inna końcówka dystrybutora nie będzie pasować do wlewu paliwa. Proste, a zarazem jakże przydatna funkcja!
Wybierając auto rodzinne przede wszystkim skupiłam się na bezpieczeństwie i technologiach, które to bezpieczeństwo zwiększają. Oczywiście nie wymieniłam wszystkich, a te, które szczególnie przypadły mi do gustu. Nie pisałam o bezkompromisowych ABS (Anti-Lock Braking System – układ zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania), ASR (Acceleration slip regulation – system kontroli trakcji) czy poduszkach powietrznych, które uważam za oczywistą konieczność. Jestem za to ciekawa, jakie Wy macie oczekiwania w stosunku do auta rodzinnego?