Bezpieczne wakacje w mieście

Twoje dziecko spędzi wakacie w mieście? Koniecznie przeczytaj o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, jakie powinno się mieć na względzie planując czas wolny dziecku w mieście. Wakacje to czas, w którym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzieci. Większości wypadków można by zapobiec, gdyby tylko ktoś wcześniej wyrobił w dziecku odpowiednie nawyki bezpiecznego zachowania się.

 

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w trakcie spędzania wakacji w mieście:

 

 • Ćwicz z dzieckiem najważniejsze informacje dotyczące swojej osoby. Już 3-4latek powinien wiedzieć jak ma na imię i jak się nazywa, gdzie mieszka i jak mają na imię jego rodzice. Starsze dzieci dodatkowo powinny znać numery alarmowe oraz potrafić z nich korzystać. Naucz dziecko jak obsługiwać telefon, jak wybrać numer i jak się zachować w trakcie zgłaszania wypadku czy wzywania pomocy. Dziecko powinno wiedzieć, jak się przedstawić i jakich informacji będzie oczekiwać od niego dyspozytor. Warto z maluchem ćwiczyć to często i odgrywać na przykład różne scenki. Koniecznie rozmawiaj z dzieckiem o tym, kiedy może udzielać osobom obcym informacji na swój temat, na przykład wtedy, gdy się zgubi. Co robić, gdy się zgubi lub gdy zauważy, że ktoś go śledzi lub obserwuje. Jeśli dziecko zażywa jakieś leki na stałe, koniecznie naucz dziecko jaki to lek oraz w jakiej dawce i o jakiej porze dnia go zażywa. Jeśli dziecko choruje na jakąś przewlekłą chorobę (na przykład padaczkę, astmę, cukrzycę), również powinien potrafić przekazać taką informację innym. Już 5-latek doskonale poradzi sobie z zapamiętaniem takich informacji, a w razie wypadku lub zagubienia te informacje są bardzo istotne.
 • Naucz dziecko, by nie oddalało się od domu bez Twojej wiedzy, a o każdym zamiarze wyjścia z domu Cię informowało. Warto nauczyć dziecko, by wychodząc z domu informowało Cię dokąd i z kim się udaje, kiedy zamierza wrócić oraz jaką trasą będzie się przemieszczać. Przypominaj dziecku, by wracało umówioną drogą i nie zbaczało z trasy, a na drogi przejścia wybierało trasy uczęszczane i dobrze widoczne.
 • Przypominaj dziecku, by zamykało drzwi na klucz, kiedy wychodzi z domu i starannie chowało klucz oraz nie chwaliło się innym, że jest w jego posiadaniu. Utrwal także z dzieckiem, żeby w przypadku zgubienia klucza natychmiast Cię poinformowało.
 • Starszemu dziecku przedstaw podstawowe zasady bezpieczeństwa. Często policja organizuje specjalne spotkania dla dzieci, na których opowiada na co zwrócić uwagę, by wakacje były bezpieczne. Udaj się na najbliższy komisariat w Twoim mieście i zapytaj, czy przeprowadzane są tego typu zajęcia dla dzieci.
 • Naucz dziecko, jak prawidłowo korzystać ze sprzętu na placu zabaw. Uczul dziecko, by nie podchodziło pod huśtawkę, jeśli ktoś się na niej huśta, by prawidłowo zjeżdżało ze zjeżdżalni i nie podchodziło pod zjeżdżalnie, jeśli ktoś z niej korzysta. Naucz dziecko korzystać z karuzeli i wytłumacz jakie niebezpieczeństwo może mu grozić, jeśli nie będzie trzymać się zasad.
 • Nie puszczaj małego dziecka samego na plac zabaw. Niebezpieczeństw czyhających na malucha jest bardzo dużo, a dziecko w trakcie zabawy często nie zwraca na nie uwagi.
 • Nie pozwalaj dziecku bawić się na jezdni, ani w pobliżu ulicy i torów kolejowych. Zabawione dziecko może nie zauważyć nadjeżdżającego pojazdu lub odruchowo wbiec na jezdnię za piłką czy inną zabawką.
 • Ostrzeż dziecko i wytłumacz, że nie wolno wchodzić na place budowy, miejsca rozbiórek starych budynków, wykopy czy opuszczone budowy. Dziecko nie powinno bawić się również w piwnicach, na strychach czy dachach, w pobliżu stawów, sadzawek i studni. Dla dziecka takie miejsca są niezwykle atrakcyjne, ale i bardzo niebezpieczne.
 • Wytłumacz dziecku, że nie wolno bawić się petardami, ogniem, ani dotykać przewodów elektrycznych oraz urządzeń elektrycznych. Dziecko musi również wiedzieć, ze nie wolno niczego wkładać do kontaktów sieciowych.
 • Naucz dziecko jak bezpiecznie poruszać się pieszo po drodze. Dziecko musi wiedzieć, w którym miejscu może przechodzić przez drogę, że nie można przebiegać przez jezdnię i przechodzić w miejscu niedozwolonym. Przypominaj dziecku, że należy poruszać się po chodnikach, a jeśli nie ma chodnika to należy poruszać się po lewej stronie drogi. Wytłumacz dziecku, że ze względu na jego wzrost, nie jest tak dobrze widocznych dla kierujących pojazdami, jak osoba dorosła. Uczul dziecko, by nie wychodziło na jezdnię zza pojazdu lub innej rzeczy, która ogranicza jego widoczność. Jeśli wiemy, że dziecko będzie wracać późno, wyposażmy dziecko w odblaski. Starsze dzieci mogą się ku temu buntować, ale warto tłumaczyć dlaczego jest to takie istotne. Takich informacji najlepiej uczyć dziecka od najmłodszych lat i w trakcie wspólnych spacerów utrwalać wiedzę.
 • Naucz dziecko jak bezpiecznie poruszać się po drodze rowerem. Przede wszystkim wyrób u dziecka nawyk zakładania kasku i elementów odblaskowych za każdym razem, gdy wsiada na rower, hulajnogę, zamierza jeździć na deskorolce lub rolkach. Dbaj o to, by rower dziecka był bezpieczny, posiadał sprawne hamulce, dzwonek, odblaski i światła, jeśli dziecko używa go po zmroku. Naucz dziecko podstawowych zasad ruchu drogowego i początkowo towarzysz dziecku w trakcie jazdy, asekurując go i sprawdzając jego umiejętności.
 • Naucz dziecko jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską. Przypominaj dziecku za każdym razem, kiedy ma zamiar skorzystać z miejskiego środka lokomocji o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dziecko musi wiedzieć, że należy poczekać aż wysiadający opuszczą tramwaj czy autobus i dopiero można wsiadać, że nie należy wsiadać czy wysiadać dopóki autobus lub tramwaj całkowicie się nie zatrzyma, ani gdy zaczyna już ruszać. Uczul dziecko, by czekało zawsze na przystanku, w miejscu do tego wyznaczonym, a nie w zatoczce i by nigdy nie przebiegało przez tory lub drogę w miejscu niedozwolonym, gdy obawia się, ze nie zdąży na tramwaj czy autobus. Przypominaj również dziecku, by zawsze trzymało się uchwytu, jeśli nie zajmuje miejsca siedzącego w miejskim środku transportu.
 • Rozmawiaj z dzieckiem na temat nieznajomych. Uczul dziecko, by nie otwierało drzwi i nie wpuszczało pod żadnym pozorem obcych do mieszkania, nawet jeśli przedstawia się za pracownika administracji, pomocy technicznej czy znajomego rodziców. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, by nie udzielało nieznajomym informacji na temat swojej osoby, rodziców oraz tego, że nikogo nie ma w domu. Przypominaj często dziecku, by nie wsiadało ani nawet nie podchodziło do samochodu, którym kieruje nieznajoma im osoba, by nie wsiadało z obcym do windy, nie przyjmowało propozycji wspólnego spaceru. Tłumacz również, by nie przyjmowało od obcych żadnych słodyczy, napojów, zabawek czy innych rzeczy. Dziecko korzystające z internetu uświadom, by nie podawało nieznajomym swoich danych i pamiętało, że w sieci nikt nie jest anonimowy.

 

Powyższe zasady bezpieczeństwa oraz wiele innych znajdziesz w przygotowanym specjalnie dla Ciebie poradniku ,,Jak bezpiecznie spędzić wakacje”. Poradnik jest bezpłatny i możesz pobrać go tu:

 

Nie martw się, nie otrzymasz ode mnie spamu, a Twoje dane są u mnie bezpieczne (oczywiście nikomu ich nie przekażę).

 

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami cyklu „Wakacje z Sebucją” (klik w baner):