Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

Bezpieczne wakacje w domu

Wiele dzieci większość wakacji spędza w domu. Dom wydaje się być bezpiecznym miejscem, jednak statystycznie najwięcej wypadków przydarza się właśnie w nim. O co musisz zadbać, by Twoje dziecko mogło spędzić bezpieczne wakacje w domu?

Usuń wszelkie zagrożenia

Zabezpiecz wszystkie niebezpieczne rzeczy w domu tak, by były poza zasięgiem dziecka. Stopień zastosowanych środków bezpieczeństwa zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Ponieważ jest to poradnik o bezpiecznym spędzaniu wakacji, opiszę jak prawidłowo przystosować dom dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Pierwszą grupę zagrożeń stanowią leki oraz wszelkie niebezpieczne substancje.

Pamiętaj:

Leki, baterie (także zużyte), detergenty, środki owadobójcze, trutki na gryzonie i inne niebezpieczne substancje zawsze przechowuj w miejscu niedostępnym dla dziecka, najlepiej w szafce zamykanej na klucz.

Tłumacz dziecku, że nie wolno mu nigdy zażywać samemu żadnego lekarstwa. Nie nazywaj nigdy leków czy witamin ,,cukiereczkami”, co niestety często się zdarza, bo sam wtedy prosisz się o tragedię. Unikaj mówienia dziecku, że syrop na kaszel jest pyszny, bo dziecko może kiedyś samodzielnie chcieć sięgnąć po lekarstwo.

Niebezpiecznych substancji nigdy nie przelewaj do butelek po napojach, bo dziecko może spróbować wypić ich zawartość. Jeśli jesteś zmuszony wlać substancje niebezpieczną w jakąś butelkę, możesz okleić ją taśmą na przykład srebrną lub owinąć gazetą, wtedy będzie mniej atrakcyjna dla dziecka. Starszakowi tłumacz, by nie sięgało po takie butelki, zwłaszcza jeśli znajdzie je w garażu, piwnicy czy na strychu.

Niebezpieczne mogą być także rośliny. Jeśli posiadasz w domu kwiaty, które są trujące, usuń je lub zabezpiecz tak, by były niedostępne dla dziecka (na przykład umieść w pokoju zamykanym na klucz). Trującymi roślinami domowymi są między innymi:

diphenbachia, bieluń, gwiazda betlejemska, kroton, anturium, monstera, filodendron, hipeastrum, amarylis, kliwia, alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus, skrzydłokwiat oraz wiele innych.

Drugą grupę zagrożeń stanowią narzędzia

Dzieci są bardzo ciekawskie i często sięgają po przybory niebezpieczne, dlatego musisz wykazać się wyobraźnią i zabezpieczyć wszystkie groźne dla dziecka sprzęty:

  • noże, przybory do szycia i golenia, wszelkiego rodzaju narzędzia i sprzęty (na przykład wiertarkę, lutownicę, żelazko czy lokówkę), zabezpiecz przed możliwością sięgnięcia ich przez dziecko, najlepiej przechowuj je w zamkniętym na klucz pomieszczeniu, do którego dziecko nie będzie miało wstępu;
  • zabezpiecz kuchenkę i piekarnik przed możliwością włączenia przez dziecko. Młodsze dziecko nie powinno obsługiwać również czajnika eklektycznego oraz innych nagrzewających się urządzeń domowych;
  • nigdy nie zostawiaj suszarki czy innych urządzeń podłączonych do prądu w łazience;
  • nie zostawiaj w zasięgu ręki dziecka zapałek czy zapalniczki;
  • jeśli w domu jest małe dziecko, zabezpiecz specjalnymi zatyczkami gniazdka elektryczne.

Trzecią grupą zagrożeń jest otoczenie

By otoczenie, w którym na co dzień przebywa dziecko było bezpieczne, trzeba zastosować się do kilku podstawowych zasad. Rozejrzyj się po mieszkaniu i pomyśl co stwarza zagrożenie dla Twojego malucha. Kilka podpowiedzi:

  • zabezpiecz okna przed otwarciem przez dziecko, a starsze dziecko uczulić, by nie wychylało się przez okno czy balkon;
  • wszystkie niestabilne meble, zwłaszcza wysokie szafy i regały, zabezpiecz przed przewróceniem specjalnymi taśmami mocowanymi do ścian;
  • w wannie i brodziku połóż matę antypoślizgową;
  • zadbaj o bezpieczeństwo także na podwórku, zabezpiecz wejście i bramę tak, aby maluch nie był w stanie sam opuścić posesji oraz usuń wszelkie niebezpieczne przedmioty, narzędzia, sprzęty i maszyny spoza zasięgu dziecka.

Jeśli zostawiasz dziecko samo w domu, koniecznie zostaw mu swój numer telefonu na kartce (w stresie może zapomnieć) oraz powiedz do kogo ma się udać, gdy będzie potrzebował natychmiastowej pomocy (na przykład sąsiad). Upewnij się także, że dziecko zna numery alarmowe i potrafi z nich skorzystać.

Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa

Podstawowe zasady bezpieczeństwa znać powinno każde dziecko. Często policja organizuje specjalne spotkania dla dzieci, na których opowiada na co zwrócić uwagę, by wakacje były bezpieczne. Udaj się na najbliższy komisariat w Twoim mieście i zapytaj, czy przeprowadzane są tego typu zajęcia dla dzieci, jeśli nie – sam zadbaj by Twoje dziecko znało podstawowe zasady:

  • Rozmawiaj z dzieckiem na temat nieznajomych:

    Uczul dziecko, by nie otwierało drzwi i nie wpuszczało pod żadnym pozorem obcych do mieszkania, nawet jeśli przedstawia się za pracownika administracji, pomocy technicznej czy znajomego rodziców. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, by nie udzielało nieznajomym informacji na temat swojej osoby, rodziców oraz tego, że nikogo nie ma w domu. Przypominaj często dziecku, by nie wsiadało ani nawet nie podchodziło do samochodu, którym kieruje nieznajoma im osoba, by nie wsiadało z obcym do windy, nie przyjmowało propozycji wspólnego spaceru. Tłumacz również, by nie przyjmowało od obcych żadnych słodyczy, napojów, zabawek czy innych rzeczy. Dziecko korzystające z Internetu uświadom, by nie podawało nieznajomym swoich danych i pamiętało, że w sieci nikt nie jest anonimowy.
  • Ćwicz z dzieckiem najważniejsze informacje dotyczące swojej osoby:

    Już 3-4latek powinien wiedzieć jak ma na imię i jak się nazywa, gdzie mieszka i jak mają na imię jego rodzice. Starsze dzieci dodatkowo powinny znać numery alarmowe oraz potrafić z nich korzystać. Naucz dziecko jak obsługiwać telefon, jak wybrać numer i jak się zachować w trakcie zgłaszania wypadku czy wzywania pomocy. Dziecko powinno wiedzieć, jak się przedstawić i jakich informacji będzie oczekiwać od niego dyspozytor. Warto z maluchem ćwiczyć to często i odgrywać na przykład różne scenki. Koniecznie rozmawiaj z dzieckiem o tym, kiedy może udzielać osobą obcym informacji na swój temat, na przykład wtedy, gdy się zgubi. Co robić, gdy się zgubi lub gdy zauważy, że ktoś go śledzi lub obserwuje. Jeśli dziecko zażywa jakieś leki na stałe, koniecznie naucz dziecko jaki to lek oraz w jakiej dawce i o jakiej porze dnia go zażywa. Jeśli dziecko choruje na jakąś przewlekłą chorobę (na przykład padaczkę, astmę, cukrzycę), również powinien potrafić przekazać taką informację innym. Już 5-latek doskonale poradzi sobie z zapamiętaniem takich informacji, a w razie wypadku lub zagubienia te informacje są bardzo istotne.
  • Naucz dziecko, by nie oddalało się od domu bez Twojej wiedzy:

    Wyrób w dziecku nawyk, by o każdym zamiarze wyjścia z domu Cię informowało. Warto nauczyć dziecko, by wychodząc z domu informowało Cię dokąd i z kim się udaje, kiedy zamierza wrócić oraz jaką trasą będzie się przemieszczać. Przypominaj dziecku, by wracało umówioną drogą i nie zbaczało z trasy, a na drogi przejścia wybierało trasy uczęszczane i dobrze widoczne. Przypominaj dziecku, by zamykało drzwi na klucz, kiedy wychodzi z domu i starannie chowało klucz oraz nie chwaliło się innym, że jest w jego posiadaniu. Utrwal także z dzieckiem, żeby w przypadku zgubienia klucza natychmiast Cię poinformowało.
  • Naucz dziecko bezpiecznej zabawy:

    Pokaż dziecku, jak prawidłowo korzystać ze sprzętu na placu zabaw. Uczul dziecko, by nie podchodziło pod huśtawkę, jeśli ktoś się na niej huśta, by prawidłowo zjeżdżało ze zjeżdżalni i nie podchodziło pod zjeżdżalnie, jeśli ktoś z niej korzysta. Naucz dziecko korzystać z karuzeli i wytłumacz jakie niebezpieczeństwo może mu grozić, jeśli nie będzie trzymać się zasad.
    Nie pozwalaj dziecku bawić się na jezdni, ani w pobliżu ulicy i torów kolejowych. Zabawione dziecko może nie zauważyć nadjeżdżającego pojazdu lub odruchowo wbiec na jezdnię za piłką czy inną zabawką. Ostrzeż dziecko i wytłumacz, że nie wolno wchodzić na place budowy, miejsca rozbiórek starych budynków, wykopy czy opuszczone budowy. Dziecko nie powinno bawić się również w piwnicach, na stychach czy dachach, w pobliżu stawów, sadzawek i studni. Dla dziecka takie miejsca są niezwykle atrakcyjne, ale i bardzo niebezpieczne.
    Wytłumacz dziecku, że nie wolno bawić się petardami, ogniem, ani dotykać przewodów elektrycznych oraz urządzeń elektrycznych. Dziecko musi również wiedzieć, ze nie wolno niczego wkładać do kontaktów sieciowych.
  • Naucz dziecko jak bezpiecznie poruszać się pieszo po drodze:

    Dziecko musi wiedzieć, w którym miejscu może przechodzić przez drogę, że nie można przebiegać przez jezdnię i przechodzić w miejscu niedozwolonym. Przypominaj dziecku, że należy poruszać się po chodnikach, a jeśli nie ma chodnika to należy poruszać się po lewej stronie drogi. Wytłumacz dziecku, że ze względu na jego wzrost, nie jest tak dobrze widocznych dla kierujących pojazdami, jak osoba dorosła. Uczul dziecko, by nie wychodziło na jezdnię zza pojazdu lub innej rzeczy, która ogranicza jego widoczność. Jeśli wiesz, że dziecko będzie wracać późno, wyposaż je w odblaski. Starsze dzieci mogą się ku temu buntować, ale warto tłumaczyć dlaczego jest to takie istotne. Takich informacji najlepiej uczyć dziecka od najmłodszych lat i w trakcie wspólnych spacerów utrwalać wiedzę.
  • Naucz dziecko jak bezpiecznie poruszać się po drodze rowerem:

    Przede wszystkim wyrób u dziecka nawyk zakładania kasku i elementów odblaskowych za każdym razem, gdy wsiada na rower, hulajnogę, zamierza jeździć na deskorolce lub rolkach. Dbaj o to, by sprzęt dziecka był bezpieczny, posiadał sprawne hamulce, dzwonek, odblaski i światła, jeśli dziecko używa go po zmroku. Naucz dziecko podstawowych zasad ruchu drogowego i początkowo towarzysz dziecku w trakcie jazdy, asekurując go i sprawdzając jego umiejętności.
  • Naucz dziecko jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską:

    Przypominaj dziecku za każdym razem, kiedy ma zamiar skorzystać z miejskiego środka lokomocji o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dziecko musi wiedzieć, że należy poczekać aż wysiadający opuszczą tramwaj czy autobus i dopiero można wsiadać, że nie należy wsiadać czy wysiadać dopóki autobus lub tramwaj całkowicie się nie zatrzyma, ani gdy zaczyna już ruszać. Uczul dziecko, by czekało zawsze na przystanku, w miejscu do tego wyznaczonym, a nie w zatoczce i by nigdy nie przebiegało przez tory lub drogę w miejscu niedozwolonym, gdy obawia się, ze nie zdąży na tramwaj czy autobus. Przypominaj również dziecku, by zawsze trzymało się uchwytu, jeśli nie zajmuje miejsca siedzącego w miejskim środku transportu.

Mam nadzieję, że wpis okażę się dla Ciebie przydatny i udostępnisz go dalej. Bezpiecznych wakacji życzę!