Ból łydek u dziecka – uwaga wirus BACM znów atakuje!
Jakiś czas temu pisałam Wam, że Łucję zaatakowała dziwna choroba. Najpierw dziecko gorączkowało bez przerwy przez trzy dni, miało ból gardła, lekki kaszel i katar. Gdy ustąpiła gorączka, pojawił się silny ból łydek. Tak silny, że mała nie była w stanie chodzić. To BACM – tzw. ostre łagodne zapalenie mięśni, nazywane też epidemiczną bolesnością mięśni łydek.
Ostre łagodne zapalenie mięśni zazwyczaj rozwija się w przebiegu zakażenia wirusem grypy typu B. BACM może także wystąpić w przebiegu gryp innego typu, a także innych zakażeń wirusowych, np. wywołanych przez wirusy paragrypy czy enterowirusy. Epidemiolodzy straszą, że największa zachorowalność na grypę będzie miała miejsce na przełomie lutego i marca, tak więc uważajcie. Tymczasem zamiast wpadać w panikę, przeczytajcie czymże jest BACM.
BACM – tajemnicza choroba, która powoduje ból łydek u dzieci…
BACM (Benign Acute Childhood Myositis) to choroba, która po raz pierwszy została opisana w 1957 roku przez Lundberga. Najczęściej atakuję chłopców w wieku szkolnym i wiąże się z różnymi zakażeniami wirusowymi. W wywiadzie stwierdza się przebycie grypopodobnego zakażenia dróg oddechowych przebiegającego z gorączką, poprzedzającego dolegliwości mięśniowe o 3–20 dni. Zapalenie mięśni występuje z reguły we wczesnej fazie zdrowienia, najczęściej od 24 do 72 godzin po ustąpieniu ostrych objawów choroby (gorączka, kaszel, katar).
Tak też było w przypadku naszej córeczki. Na początku pojawił się ból gardła i gorączka. Gorączka utrzymywała się nieprzerwanie trzy dni, więc podawałam co trzy godziny naprzemiennie środki przeciwbólowe: paracetamol i ibuprofen. Po trzech dniach temperatura ustała, ale dziecko dalej było osłabione i pojawił się katar. Po kolejnych trzech dniach, kiedy wieczór wcześniej mała już dokazywała, rankiem przeżyliśmy koszmar. Łucja wstała rano z łóżka i runęła na ziemię z przeraźliwym płaczem. Tak bardzo bolały ją nóżki, że nie była w stanie zrobić kroku, ani nawet nimi poruszyć.
BACM – jakie są objawy?
Klinicznie ostre łagodne zapalenie mięśni objawia się nagłym bólem łydek i osłabieniem mięśni na tyle silnym, że dziecko może stracić władzę w nogach. Ból zazwyczaj pojawia się rano i jest tak silny, że dziecko nie może chodzić. Bóle mięśni są symetryczne, mają nagły początek i najczęściej dotyczą łydek (mięśni brzuchatych łydki).
W badaniach laboratoryjnych zwykle stwierdza się zwiększoną aktywność kinazy fosfokreatynowej (często do kilku tysięcy jednostek) oraz aminotransferaz wątrobowych (głównie aminotransferazy asparaginianowej) w surowicy, czasami zaburzenia hematologiczne.
Jak leczyć ostre łagodne zapalenie mięśni?
BACM jest stosunkowo rzadką, ostrą i samoograniczającą się, przyzakaźną chorobą mięśni o dobrym rokowaniu, która nie wymaga leczenia ani skomplikowanej diagnostyki. Jednak z dzieckiem koniecznie trzeba udać się do lekarza, by wykluczyć inne bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia choroby, które dają podobne objawy i mogą być również powikłaniem infekcji (np. zespół Guillaina-Barrégo może wywołać paraliż, a nawet doprowadzić do śmierci).
Leczenie jest objawowe. Dziecku podaje się dziecku środki przeciwbólowe i koniecznie ogranicza aktywność fizyczną. Dziecko przez kilka dni musi leżeć w łóżku, by mięśnie się zregenerowały. Nie należy podawać żadnych antybiotyków lub leków przeciwwirusowych.
Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie ogólnym, wówczas nie ma wskazań do hospitalizacji, a nawet oznaczania aktywności kinazy fosfokreatynowej. Jednak jeśli stan dziecka jest średni, wątpliwości budzi stan układu krążenia lub w wywiadzie stwierdza się obciążenia, np. przewlekłą chorobę nerwowo-mięśniową, chorobę autoimmunologiczną czy chorobę serca, wówczas BACM jest wskazaniem do hospitalizacji.
Hospitalizacja jest także konieczna, jeśli podejrzewa się chorobę nerwowo-mięśniową (np. zespół Guillaina i Barrego, myastenia gravis), zakrzepicę żył głębokich, zapalenie kości, nowotwór, chorobę autoimmunologiczną (np. zapalenie nerwowo-mięśniowe, zapalenie wielomięśniowe), dystrofię mięśniową lub inną miopatię, która może dawać podobne objawy jak BACM.
Jak długo utrzymuje się ból i problemy z chodzeniem?
Choć ból jest ogromny, ustępuje samoistnie po 2-3 dniach. Dzieci znów zaczynają wtedy powoli stawać na nogach. Całkowite wyzdrowienie następuje po około tygodniu. Objawy laboratoryjne uszkodzenia mięśni mogą utrzymywać się dłużej, ale to nie ma znaczenia dla przyszłego stanu zdrowia
Przyczyny bólu łydek mogą być różne, dlatego każde dziecko, które skarży się na ból nóg, powinno zostać dokładnie zbadane przez lekarza. Nie można bagatelizować grypy i powikłań po tej chorobie, zwłaszcza, że mogą przybrać nietypowy charakter i być niebezpieczne dla zdrowia.