dywersyfikowanie dochodów
Rzeczywistość mamy,  Strona Główna

Dywersyfikowanie dochodów – dlaczego warto o tym pomyśleć?

Czym jest dywersyfikowanie dochodów? Dlaczego warto rozważyć dodatkowe źródła dochodów?

Niedawno uczestniczyłam w ciekawym szkoleniu biznesowym, na którym bardzo dużo mówiono o dywersyfikacji dochodów. Dywersyfikowanie dochodów to nic innego jak zdobywanie kolejnych możliwości zarobku. Jeszcze jakiś czas temu w ogóle nie myślałam o tym, by pozyskiwać dodatkowe źródła dochodu ani o tym jak zmniejszyć ryzyko w prowadzeniu działalności gospodarczej. Blog super się rozwijał, współprace napływały systematycznie. Zdobyte doświadczenie pozwoliło mi także poszerzyć działania o projektowanie stron internetowych i tu też całkiem fajnie mi szło. Na tyle dobrze, że postanowiłam powoli rezygnować z płatnych współprac na blogu. Zresztą byłam tym już zmęczona, chciałam pisać więcej o zdrowiu, na tematy które mnie interesują oraz są mi bliskie, a nie dostosowywać content pod reklamy. Bałam się także stracić wiarygodność, a także Twoje zaufanie, reklamując ciągle coś innego. Nie chciałam być kolejnym słupem ogłoszeniowym, jakich w sieci wiele. Zresztą czułam się bezpiecznie, bo ofert na strony miałam sporo i nic nie wskazywało na to, że może się to zmienić…

I wtedy przyszedł Covid…

Współprace reklamowe zaczęły się wykruszać, bo firmy starały się przetrać tnąc koszty reklam. Zleceń na strony także było coraz mniej. Ponadto na rynku pojawiło się wiele ofert studentów, którzy korzystając z czasu zyskanego z racji nauczania zdalnego, zajęli się tworzeniem prostych stron. Z ich ofertą nie mogłam konkurować cenowo. A ZUS czekał na kolejny przelew…

Skłoniło mnie to do refleksji…

Wtedy zrozumiałam, że muszę znaleźć taki sposób zarabiania pieniędzy, który będzie działał bez względu na to, co się dzieje wokół, który pozwoli mi w razie czego zmienić miejsce miejsce zamieszkania bez konieczności startu od zera – takie wnioski wyciągnęłam po wybuchu wojny na Ukrainie. Przecież kobiety, które przyjechały do Polski z Ukrainy musiały tu zacząć od nowa, bez względu na to, że w swoim kraju miały fajnie prosperujące biznesy – tu zaczynały od zera… Dlatego dążę do zbudowania takiego biznesu, który w razie mogę spakować do torebki i zabrać ze sobą na drugi koniec świata, bez jakichkolwiek strat w dochodzie. To daje naprawdę ogromne poczucie bezpieczeństwa.

dywersyfikowanie dochodów

Dywersyfikowanie dochodów a inflacja

O dywersyfikacji dochodów warto pomyśleć także z innych względów. Po pierwsze inflacja. W lipcu 2022 roku inflacja w Polsce wyniosła 15,5%. To bardzo dużo. Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale to tak jakbyś prawie dwa miesiące pracowała za darmo. Ponadto większość z nas nie ma możliwości zwiększenia swoich zarobków, co sprawia, że za zarobione pieniądze nie jesteśmy w stanie kupić tyle samo, co kiedyś. Gdybym skupiała się tylko na projektowaniu stron internetowych też nie byłabym w stanie zarabiać więcej. Konkurencja nie pozwala na zwiększenie cen, a niestety więcej stron nie jestem w stanie stworzyć, bo doba nie chce się magicznie wydłużyć o kilka godzin (jeśli znasz sposób jak zdobyć dodatkowy czas – daj znać).

Kiepskie emerytury…

Za pozyskaniem nowych źródeł dochodu przemawia także fakt, że czekają nas kiepskie emerytury. Nie wierzysz? Sprawdź swoją prognozowaną emeryturę. Społeczeństwo dzięki rozwojowi medycyny i większej świadomości żyje znacznie dłużej niż kiedyś. To dobra wiadomość, ale… Niestety spada liczba osób wieku produktywnym, tym samym nie ma kto pracować na emerytury. Dlaczego warto już teraz zadbać o swoje finanse i zabezpieczyć się na przyszłość, na np. ewentualne koszty leczenia – no chyba, że liczysz na NFZ…

Nadążasz za zmianami?

Kolejna kwestia – zauważyłaś jak świat się zmienia? Dzwonisz na infolinię, a tam bot. Chcesz kupić hotdoga – robi Ci go maszyna. Wylatujesz na wakacje – bagaż musisz nadać sobie sam. Nie spotkasz sympatycznej pani pobierającej opłatę za przegląd samochodu, ani w kasie w sądzie czy urzędzie skarbowym – są tam automaty. Rozumiesz? Rozwój techniki powoduje zastępowanie ludzi maszynami. Szacuje się, że ponad 47% miejsc pracy zniknie w ciągu najbliższych 25 lat. Nagle może się okazać, że musisz się przekwalifikować lub stracisz pracę. Być może teraz Cię to nie przeraża, bo jesteś jeszcze młoda i szybko się uczysz, ale pomyśl co będzie, jeśli taka sytuacja spotka Cię za 10-15 lat? Dlatego już teraz warto mieć dodatkowe źródło dochodu, które w nagłych sytuacjach pozwoli Ci spokojnie funkcjonować.

Twoja szansa jest na wyciągnięciu ręki…

Rozwój techniki, to także rozwój sektora online. Ten sektor ostatnich latach rozwija się bardzo szybko i wręcz ciągle przyspiesza. To ogromna szansa i te osoby, które to wykorzystają – wygrają. Według najnowszych prognoz najbardziej rozwijać się w sektorze online będą branże spożywcze i kosmetyczne, co daje ogromne możliwości.

Dlatego, jeśli choć odrobinę dałam Ci do myślenia – napisz do mnie. Możesz znaleźć mnie na Facebooku, Instagramie lub skorzystać z formularza kontaktowego – tu koniecznie w temat wiadomości wpisz PRACA. Opowiem Ci o możliwościach współpracy biznesowej i o tym jak buduję biznes, skrojony na miarę czasów, które są przed nami. A przed nami trudne czasy, ale jeśli mi zaufasz, pokażę Ci skuteczne rozwiązanie.