Strona Główna,  W domowym zaciszu

Eukomis

Eukomis zwana inaczej lilią grzywiastą jest jedną z moich ulubionych roślin cebulowych, jaką posiadam w ogrodzie. Ojczyzną tej pięknej byliny jest Południowa Afryka. Zakochałam się w tej roślinie kilka lat temu i od tej pory w moim ogrodzie swoje miejsce mają dwie odmiany Eukomis dwubarwna (Eucomis bicolor) oraz Eucomis pole-evansil.

Istnieje wiele roślin, które wzbudzą podziw odwiedzających nasz ogród. Lilia grzywiasta jest jedną z nich. Niepozorna roślina, która wydaje przepiękny kwiat. Z daleka być może nie da się dostrzec całego jej uroku, jednak gdy podejdziemy bliżej zauroczy nas na pewno…

Eukomis nie jest bardzo wymagającą rośliną, łatwo się ją hoduję, jednak należy zapewnić jej odpowiednie warunki.  Lubi stanowiska słoneczne, ciepłe. Pięknie rośnie w gruncie,
ale najlepiej sadzić je w pojemnikach z dobrym drenażem. W okresie wzrostu należy ją obficie podlewać i nawozić co dwa tygodnie. Eukomis musi mieć stale wilgotne podłoże, jednakże w przypadku niedostatecznego drenażu może dość do gnicia cebul. Jeśli chodzi o glebę, to próchnicza o odczynie obojętnym będzie najlepsza.

Lilia grzywiasta nie jest mrozoodporna. Uprawianą w doniczce należy na zimę wnieść
do pomieszczenia, wcześniej zaprzestając podlewana. Rabatowe rośliny można na zimę zostawić na zewnątrz, ale należy je solidnie przykryć grubą warstwą liści lub słomy. Jednakże bezpieczniej jest wykopać cebule i przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w trocinach. Wykopywanie cebul można zacząć pod koniec lata, po zaschnięciu liści, choć zdarzało mi się wykopywać cebule w październiku. Najważniejsze by zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Nie należy się jednak spieszyć z powrotem roślin na wiosnę. Najdogodniejszym okresem będzie połowa maja. Cebule sadzimy dość głęboko.

Eukomis

Eukomis łatwo daje się rozmnożyć, gdyż wypuszcza liczne cebulki przybyszowe. Niektóre odmiany można rozmnażać z nasion wysiewanych wiosną lub wykorzystać cebulki przybyszowe jakie tworzą się na odpowiednio potraktowanych sadzonkach liściowych. Niezależnie od sposobu rozmnażania potrzeba 2-5 lat uprawy, aby móc cieszyć się pierwszym kwitnieniem.

Eukomis dwubarwna wypuszcza z dużych cebul wydłużone liście i cętkowany pęd kwiatowy, na którym znajduje się groniasty kwiatostan zakończony pióropuszem liści. Pęd kwiatowy może mieć długość od 30-50 cm. Grono kwiatostanu składa się z drobnych jasnozielonych kwiatów z fioletowym obrzeżem i osiąga długość do 15 cm.

Eucomis pole-evansil rośnie na wysokość około 150 cm. Kwiatostan podobny jak u poprzedniczki, jednakże kwiaty są  kremowe, a długość jaką osiąga często przekracza 50 cm.

Eukomis

Eukomis kwitnie przez całe lato. Kwiaty są trwałe i długo utrzymują świeżość w wazonie. Osobiście polecam wszystkim miłośnikom roślin cebulowych, a także tym ,którzy lubią zaskakiwać swoim ogrodem.