Strona Główna,  W domowym zaciszu

Gazanie

Gazanie to jednoroczne rośliny, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Nie są roślinami zbytnio wymagającymi i posiadają jeszcze jedną ważną zaletę – pięknie i długo kwitną…

W sprzedaży dostępne są przeważnie mieszańce o atrakcyjnych kwiatach w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, brązowym lub wielobarwnych. Często kwiaty mają czarne plamki w głębi kwiatostanu. Sama roślina osiąga niewielkie rozmiary, często nie więcej niż 10cm, ale kwiaty są sporej wielkości (średnica ok 8-12cm). Kwiatostan u większości odmian otwiera się tylko przy słonecznej pogodzie i zaledwie na kilka godzin. Istnieją także odmiany, jak np. „Daybreak”, której kwiaty pozostają otwarte także w pochmurne dni. Kwiatostany poszczególnych odmian różnią się od siebie wyglądem płatków. Jedne mają szczupłe, szpiczasto zakończone, inne grubsze, zaokrąglone.

Gazanie

Gazanie

Gazanie kwitną od wiosny aż po jesień, a często do pierwszych przymrozków, na które są bardzo wrażliwe. Rozmnażanie tych pięknych roślin bywa czasem kłopotliwe, dlatego najlepiej kupić gotową rozsadę. Można jednak zebrać nasiona z własnych kwiatów, co z pewnością przysporzy wielu radości, gdy roślina wyrośnie i wyda kwiat. Wtedy wysiewamy nasiona w lutym lub w marcu do pojemników i przechowujemy w ciepłym pomieszczeniu. Osobiście wysiewam nasiona na początku maja prosto do gruntu. Co ciekawe, wysiewając własne nasiona, co roku otrzymujemy inną mieszankę kolorystyczną, bo kwiaty się pięknie zapylają. Można w ten sposób otrzymać kwiaty w nietypowych odcieniach.

Gazanie

Gazanie

Gazanie

Gazanie wymagają pełnego nasłonecznienia oraz przepuszczalnej, żyznej gleby.  Jeśli chodzi o podlewanie, to roślinę tą podlewamy dość częstego. Zwłaszcza w okresie suszy jest to bardzo ważne. Pamiętajmy jednak, by podlewać kwiaty wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce przestaje już mocno świecić. Rośliny te łatwo ulegają poparzeniom.

Gazanie nie są kłopotliwymi roślinami, a z pewnością zauroczą niejednego miłośnika kwiatów.  Z pewnością pięknie wkomponują się w skalniak, ale z powodzeniem mogą być też uprawiane na balkonach i tarasach, zwłaszcza od strony południowej, gdzie wiele roślin po prostu nie wytrzymuje.

Jak już wspomniałam na początku, kwiaty te są chętnie odwiedzane przez motyle i inne owady. Nie mają intensywnego zapachu, ale swoimi pięknym kwiatostanem potrafią zauroczyć.