Aqua Dragons
Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  W domowym zaciszu

Jak wyhodować smoka? Hodowla Aqua Dragons.

Jeśli myślisz, że mi odbiło całkowicie czytając tytuł wpisu, to muszę Cię ostrzec – smoki istnieją naprawdę, a my mamy ich całe stadko! Od 5 tygodni hodujemy Aqua Dragons, są to malutkie skorupiaki z gromady skrzelonogów, które zauroczyły nas swoim sposobem życia. Z artykułu dowiesz się, jak przebiega nasza hodowla, jak dbać o morskie smoki oraz dlaczego Aqua Dragons są tak wyjątkowe.

Jakiś czas temu moje dzieci zaczęły domagać się kolejnych zwierząt w naszym domu (nie ważne, że mamy już dwa koty, królika i dwa psy, a dziadek ma także gołębie). Sebastian marzy o kameleonie, a Łucja o papudze lub żółwiu. Opieka nad królikiem, którego tak bardzo pragnęły moje Łobuzy, oczywiście spadła na mnie (jakbym miała zbyt mało obowiązków…). Dlatego nie było mowy bym zgodziła się na kolejnego zwierza, którym i tak pewnie musiałabym się opiekować.

Dzieci jednak nalegały, prosiły, błagały, aż uległam. Tym oto sposobem mamy w domu morskie smoki! Jest jednak ogromna różnica pomiędzy hodowlą smoków, a hodowlą kameleona czy żółwia. Aqua Dragons są wyjątkowo proste w hodowli, same po sobie sprzątają (to głównie mnie przekonało), a ich opiece podoła już 6-latek.

Dlaczego Aqua Dragon są idealne dla Twojego dziecka?

Aqua Dragons to idealne zwierzątka na początek. Sprawdzą się jako egzamin dla dziecka z odpowiedzialności i systematyczności przed bardziej wymagającym zwierzątkiem. To także świetny pomysł dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na większe, bardziej zajmujące zwierzę.

Aqua Dragons nauczą Twoją pociechę odpowiedzialności i troskliwości. Należy pamiętać, że smoki morskie to nie zabawka, ale żywe stworzenie i trzeba o nie odpowiednio dbać. Aqua Dragons są niezwykle ciekawymi zwierzątkami, z pewnością pobudzą w dziecku ciekawość i pozwolą na zdobycie nowej wiedzy.

Od czego zacząć hodowlę smoków morskich?

Do rozpoczęcia hodowli smoków potrzebujemy akwarium lub inny szklany lub plastikowy pojemnik, wodę niegazowaną oraz jaj Aqua Dragons. Z pewnością jesteście ciekawi, gdzie można zakupić owe jaja smoków. Gotowe zestawy do hodowli Aqua Dragons zakupicie jedynie w sklepie internetowym Gonzo Toys.

Obecnie w ofercie jest siedem bajecznych zestawów, które z pewnością przypadną do gustu Wam i Waszym dzieciom, a także zestaw uzupełniający. Wszystkie zestawy zawierają torebkę z jajami smoków, pokarm dla smoków na okres 2 miesięcy, miarkę do pokarmu, pipetkę do napowietrzania wody lub pompkę wbudowaną w akwarium. Akwaria za to posiadają różne kształty, a niektóre z nich są podświetlane lampkami LED.

Jak wygląda nasz zestaw Aqua Dragons oraz jak założyć hodowlę dowiecie się z naszego filmiku:

Jak przebiega hodowla Aqua Dragons?

Hodowla Aqua Dragons jest bardzo fascynująca. Po wsypaniu jaj do wody zaczynają dziać się prawdziwe cuda! Już po 24 godzinach możemy obserwować pierwsze, malutkie jeszcze smoki. To niesamowite przeżycie nie tylko dla dzieci. Należy jednak pamiętać, by się nie zrażać, jeśli smoki nie będą widoczne po 24 godzinach. U nas w pierwszej hodowli maluchy zwane naupliusami pojawiły się 24 godziny po wsypaniu jaj. Jednak w drugiej hodowli, którą założyliśmy dwa dni później, wylęg smoków miał miejsce dopiero po 72 godzinach.

Smoki morskie żyją zwykle 2 miesiące, jednak w odpowiednich warunkach potrafią żyć nawet 3 miesiące.

Na filmiku zobaczycie nasze jednodniowe maluchy z pierwszej hodowli:

Nasze smoki do życia potrzebują słonej wody (naturalnie występują w słonych jeziorach na wszystkich kontynentach), światła, powietrza oraz jedzenia. O odpowiednie zasolenie wody zadba saszetka z jajami smoków – znajdują się w niej nie tylko jaja, ale także specjalna sól oraz sole mineralne. Po pewnym czasie (około 2-3 miesięcy po założeniu hodowli) należy uzupełnić sól, którą znajdziemy wraz z pokarmem w zestawie uzupełniającym.

Aqua Dragons są światło i ciepłolubnymi zwierzątkami. Bardzo dobrze będą czuły się w pobliżu okna, ale także pod lampką na biurku. Jesienią i zimą Aqua Dragons można wystawiać bezpośrednio na słońce na parapecie, dbając jedynie o to, by nie zmarzły od przeciągów. Natomiast latem trzeba uważać, by smoków morskich nie przegrzać (niektóre zestawy posiadają specjalne termometry). Idealna temperatura wody to 25-27°C, ale smoki morskie posiadają ogromne możliwości przystosowawcze i są w stanie żyć oraz rozwijać się w temperaturach od 6 do 35°C.

Jeśli chodzi o karmienie, to należy trzymać się ściśle zaleceń producenta i nie przekarmiać naszych smoków. Pierwsze karmienie należy przeprowadzić wtedy, kiedy morskie smoki będą widoczne gołym okiem (około 12 godzin po wykluciu). Malutkie smoki morskie (naupliusy) bowiem mają jeszcze do końca niewykształcony przewód pokarmowy i nie jedzą pokarmu, a zużywają zapasy woreczka żółtkowego. Po około 12 godzinach swobodnego pływania Aqua Dragons przechodzą przeobrażenie w drugie stadium larwalne (metanauplius) i zaczynają aktywnie pobierać pokarm.

Kliknij w zdjęcie by powiększyć:

Na początku smokom wystarczy pół łyżeczki pokarmu. Następnie należy karmić je co 2-3 dni jedną łyżeczką. Jeśli woda jest mętna, nie karmimy Aqua Dragons, aż posprzątają i woda stanie się klarowna. Najedzone dorosłe smoki posiadają ciemną pręgę wzdłuż całego ciała.

Bardzo ważną rolę pełni napowietrzanie naszej hodowli. Codziennie kilka razy dziennie należy napowietrzać wodę w akwarium za pomocą dołączonej pipetki lub pompki. Jednorazowe napowietrzanie powinno trwać co najmniej minutę. Kiedy nasze smoki mają wystarczającą ilość powietrza ich kolor ciała jest jasnożółty lub prawie biały. Kiedy Aqua Dragons robią się różowawe lub czerwonawe oznacza to, że brakuje im tlenu i zaczęły produkować w swoim organizmie hemoglobinę (prawda, że te zwierzęta są niesamowite), wtedy należy natleniać je częściej.

Zapewniając morskim smokom odpowiednie warunki, szybko możemy cieszyć się ładnymi okazami. Na filmiku nasze 2-tygodniowe Aqua Dragons:

Jak rozmnażają się smoki morskie?

Już dwutygodniowe smoki morskie są zdolne do rozrodu. W tym celu łączą się w pary i złączone pływają razem. Co ciekawe, w naszej pierwszej hodowli na całe akwarium na początku były zaledwie dwa samce i kilkanaście samic. Jak doczytałam później w takich sytuacjach lub kiedy samców nie ma wcale, samice potrafią rozmnażać się poprzez partenogenezę. Jest to, jak podaje Wikipedia, ,,dzieworództwo – odmiana rozmnażania traktowana najczęściej jako płciowa (z powodu udziału gamety) pomimo braku zapłodnienia, polegająca na rozwoju osobników potomnych z komórki jajowej bez udziału plemnika”.

Dorosła samica smoka morskiego składa około 300 jaj. Jaja wydala w ciągu czterech dni. Jeśli warunki, w których żyje samica są korzystne, to znaczy jest odpowiednia temperatura, zasolenie i natlenienie wody oraz wystarczająca ilość pożywienia, samica rodzi żywe larwy zamiast jaj. Wtedy jeszcze w ciele samicy z zarodków wylęgają się nauplisy, które samica uwalnia prosto do wody. Dwie z naszych samic w ten sposób właśnie wydały na świat potomstwo! Ten typ rozmnażania nazywamy jajożyworodnym.

Kliknij zdjęcie by powiększyć:

Kiedy warunki życia są mniej korzystne samice wydalają na świat jaja, które w zależności od warunków, albo zostają otoczone grubą osłoną i przechodzą w stan uśpienia (dalszy rozwój zarodków możliwy jest dopiero po przesuszeniu cyst i ponownym dostaniu się ich do wody), albo mają cienką osłonkę, pęcznieją i po 24 godzinach zaczynają się wykluwać. W tym przypadku mamy do czynienia z rozmnażaniem jajorodnym.

Na filmiku nasze 3-tygodniowe Aqua Dragons i widoczne młode smoki:

Jak przebiega rozwój Agua Dragons?

Pierwszym stadium rozwojowym smoków są naupliusy. Ten etap życia Aqua Dragons trwa 12 godzin od wyklucia. Następnie larwy przechodzą 15 wylinek zanim przeobrażą się w postać dorosłą. Po dziesiątej wylince można rozróżnić samice od samca, który wyposażony jest w „kleszcze”. ,,Kleszcze” znajdują się na głowie samca i służą do przytrzymywania samicy w trakcie kopulacji. Samica nie posiada „kleszczy”, ale w przedniej części odwłoka posiada macicę, którą szczególnie dobrze widać, jeśli wypełniona jest jajami.

Jak wygląda smok morski z bliska zobaczycie na naszym filmiku z 4 tygodnia hodowli:

Ciekawostki dotyczące Aqua Dragons:

  • Jaja Aqua Dragons potrafią w warunkach wysuszenia znosić ekstremalne warunki. Potrafią obudzić się do życia pomimo poddania ich długotrwałemu działaniu wysokich (105°C) oraz niskich temperatur (-30°C, a niektóre źródła podają nawet -273°C). Wykazują także odporność na wysokie ciśnienie.
  • Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców wykazały, że jaja morskich smoków nie są wrażliwe na toksyczne działanie acetonu, jak również znoszą poddanie długotrwałemu działaniu promieni słonecznych (w tym także UV).
  • Jaja smoków morskich mogą również przetrwać ekstremalne wartości pH, które rozpuściłyby ludzkie ciało lub kąpiel w środkach owadobójczych.
  • Aqua Dragos mają wyjątkowe powinowactwo do soli. Mogą tolerować stężenia soli do 50%. Taka woda jest znacznie bardziej słona niż ocean, którego stężenie soli wynosi zaledwie około 3,5%.
  • W 1972r. morskie smoki były pasażerami Apollo 16 . Zostały zabrane w kosmos, aby przetestować wpływ promieniowania kosmicznego na astronautów. Po powrocie na Ziemię bez problemu po umieszczeniu ich w słonej wodzie obudziły się ze snu i wykluły! Były także pasażerami Apollo 17.
  • Pomimo swojej nazwy, smoki morskie nie żyją na otwartym oceanie, ani w morzah. Od ponad 100 milionów lat zamieszkują w słonych basenach i jeziorach, od Wielkiego Jeziora Słonego w Utah po Morze Kaspijskie. Można je spotkać na każdym kontynencie.
  • W latach 90. ekipa poszukiwawczy ropy naftowej wierciła odwierty w pobliżu Wielkiego Jeziora Słonego. Natrafili na jaja smoków morskich, które po włożeniu do wody wykluły się. Datowanie radiowęglowe oszacowało, że jaja leżały tam od 10 000 lat.

Nasza hodowla w skrócie:

  • Jeśli ciężarna samica zdechnie, w jej ciele dalej będą rozwijać się zarodki, a kiedy ciało ulegnie rozpadowi one po prostu się narodzą.
  • Świeżo narodzone Aqua Dragons posiadają tylko jedno prymitywne oko. Później następuje rozwój dwóch bardziej rozwiniętych oczu.
  • Jod, który często występuje w soli do użytku przez ludzi jest szkodliwy dla Aqua Dragons.
  • Smoki morskie są jednym z najczęściej wykorzystywanych organizmów do testowania toksyczności różnych środków chemicznych.
  • Smoki morskie znalazły swoje zastosowanie także w medycynie, w leczeniu chorób jajników i bezpłodności. Hormony uwalniane przez morskie smoki przypominają ludzkie hormony: progesteron i estrogen.

Prawda, że Aqua Dragons to niesamowite stworzenia?

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat hodowli tych uroczych stworzonek, koniecznie odwiedźcie profil Facebookowy Gonzo Toys oraz profil na Instagramie.

Ja natomiast zapraszam Was na nasz profil, na którym trwa konkurs, w którym do wygrania bajeczne zestawy Aqua Dragons. Zapraszam do zabawy!

Literatura:

1. Maja Prusińska, 2001r., Artemia czyli solowiec. nr 17 (luty 2001) „Naszego Akwarium”;
2. Dumitrascu, Mioara. (2011). Artemia salina. Balneo Research Journal. 2. 119-122. 10.12680/balneo.2011.1022;
3. Zaria Gorvett, 2015r., One creature can survive for millennia in the so-called 'Sea of Death’ , bbc.com;
4. Mounia, Amarouayache. (2017). Aspects of life history of Artemia salina (Crustacea, Branchiopoda) from Algeria reared in different conditions of salinity. Vie et Milieu. 67. 15-20.
Artykuł powstał w ramach współpracy z Gonzo Toys