Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

Jak przechowywać mleko matki?

Każda odciągająca własny pokarm mama boryka się z pytaniem, jak przechowywać mleko matki? Dopóki nie urodziła się moja córeczka, problem ten mnie nie dotyczył, gdyż synka piersią karmiłam bardzo krótko i miałam niedobór pokarmu. W przypadku córeczki odciąganie pokarmu było jedyną możliwością, aby moja pociecha była karmiona moim mlekiem.

Łucja nie potrafiła prawidłowo ssać piersi, była bardzo malutka i brakowało jej sił. Mimo tego, że poród nastąpił przedwcześnie, nagle i przez cesarskie cięcie w znieczuleniu ogólnym, pokarmu miałam od początku bardzo dużo. To chyba kwestia mojego nastawienia i poczucia, że to najlepsza rzecz, jaką mogę w tym momencie zrobić dla mojej Kruszynki. Położne poradziły mi, abym odciągała pokarm i zamrażała. Było to idealne rozwiązanie, tym bardziej, że córeczka na początku piła niewielkie ilości.

Jak odciągać pokarm?

Istnieje wiele sytuacji i wskazań do odciągania mleka matki. Jednym z powodów jest wcześniactwo bądź choroba dziecka i brak możliwości ssania piersi przez dziecko. Innym powodem może być chęć powrotu mamy do pracy lub jej dłuższa nieobecność. Wskazaniem do odciągania pokarmu jest także nawał mleczny. Prawidłowo odciągnięty, właściwie przechowywany i podgrzewany pokarm matki nie traci swoich wartości odżywczych. Jak odciągać zatem pokarm?

  • Przed rozpoczęciem odciągania mleka należy dokładnie umyć ręce w ciepłej, bieżącej wodzie z dodatkiem mydła.
  • Nie ma konieczności mycia piersi przed przystąpieniem do odciągania pokarmu. Wystarczy zwykła dbałość o higienę ciała i codzienne mycie się pod bieżącą wodą.
  • Sprzęt do odciągania, przechowywania oraz podawania pokarmu dziecka należy zdezynfekować zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia, które uwzględniają wiek dziecka:
    jak przechowywać mleko matki
jak przechowywać mleko matki

  • Należy odciągać mleko w pomieszczeniu, które spełnia podstawowe normy sanitarne oraz ma dostęp do bieżącej wody. Nie należy czynności tej wykonywać w WC.
  • Przed przystąpieniem do odciągania mleka należy delikatnie rozmasować piersi, co ułatwi całą czynność.
  • W przypadku odciągania pokarmu laktatorem, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
  • W przypadku odciągania mleka ręcznego należy uchwycić pierś tuż za otoczką i delikatnie naciskać dłonią ułożoną w kształt litery C (kciuk nad brodawką, pozostałe palce chwytają pierś od spodu). Należy naciskać i zwalniać uścisk, aż do pojawienia się pierwszych kropel mleka. Następnie czynność tą wykonywać w sposób rytmiczny, podstawiając wysterylizowaną butelkę do karmienia lub pojemnik na mleko poniżej piersi.

Jak przechowywać mleko matki?

W zależności od tego w jakich warunkach chcemy przechowywać odciągnięte mleko, musimy wybrać odpowiedni pojemnik do przechowywania. Niezależnie od warunków przechowywania pojemniki muszą być szczelnie zamykane, a także spełniać podstawowy warunek –  być wykonane z tworzywa sztucznego dopuszczonego do kontaktu z żywnością, które jednocześnie nie zawiera bisfenolu A. W przypadku przechowywania mleka w temperaturze pokojowej lub lodówce, możemy wykorzystać czyste, zdezynfekowane butelki, które należy szczelnie zamknąć. W przypadku zamrażania mleka należy używać specjalnych pojemników lub woreczków do zamrażania mleka kobiecego. Akcesoria takie dostępne są w aptekach.

Bardzo ważne jest, by każdy pojemnik opisać datą i godziną odciągnięcia pokarmu. Nie należy dolewać do pojemnika ze schłodzonym już wcześniej mlekiem nowej porcji pokarmu, który nie został wcześniej schłodzony do tej samej temperatury. Można łączyć ze sobą porcje mleka z ostatnich 12 godzin, uznając datę i godzinę pierwszej porcji jako datę całości.

Należy pamiętać, że raz rozmrożony pokarm nie może być ponownie zamrożony. Dlatego istotną kwestią, która pomoże uniknąć dużych strat pokarmu, jest przygotowanie porcji mleka dostosowanych do porcji zjadanych przez dziecko. Tu bardzo przydatne są torebki do zamrażania pokarmu kobiecego z miarką.

W zależności od miejsca przechowywania odciągniętego mleka, pokarm można podać dziecku w następującym czasie:

jak przechowywać mleko matki

Mleko, które było przechowywane dłużej, niż czas zalecany, należy po prostu wylać, gdyż nie nadaje się do spożycia przez dziecko. Tak samo należy postąpić z pokarmem, który był przechowywany w sposób niewłaściwy. Warto pamiętać, że nie należy przechowywać mleka w lodówce na półce znajdującej się na jej drzwiach. Pokarm przechowywany w temperaturze pokojowej należy chronić przed promieniami słonecznymi oraz nie stawiać blisko urządzeń emitujących ciepło (kuchenka, piekarnik, mikrofala, grzejnik).

Na właściwości odżywcze odciągniętego mleka wpływ ma także odpowiednie rozmrożenie pokarmu. Mleko odciągnięte można bezpośrednio podać dziecku. Wyciągnięte z lodówki, zamrożone czy pozostawione w temperaturze pokojowej należy podgrzać do temperatury 37°C. Nie należy podgrzewać mleka matki w kuchence mikrofalowej czy na kuchence gazowej ani gotować, gdyż mleko kobiece traci wtedy swoje właściwości i nie nadaje się do spożycia przez dziecko. Sporo ważnych informacji na temat rozmrażania i przygotowywania pokarmu znalazłam na stronie Enfamil. Należy pamiętać, że nie wolno mieszać pokarmu zamrożonego ze świeżo odciągniętym.

Jakie są korzyści z przechowywania odciągniętego mleka?

Odpowiednio odciągnięty i przechowywany pokarm matki nie traci wartości odżywczych przez długi czas. Dzięki temu mamy, które chcą wrócić do pracy mogą kontynuować karmienie dziecka swoim pokarmem. Zamrażanie mleka to także bardzo dobra propozycja dla mam wcześniaków lub dzieci chorych. Moja córeczka początkowo piła po kilka mililitrów, większość siary zamroziłam zgodnie z zaleceniem lekarza. Gdy córeczka wyszła po ponad miesięcznym pobycie ze szpitala do domu, podawałam jej wcześniej zamrożoną siarę. To naturalny sposób na zwiększenie odporności u wcześniaków w tym trudnym etapie, jakim jest zmiana miejsca pobytu ze szpitala na dom.

Zapas pokarmu w zamrażalce to także komfort dla mamy na wypadek nagłego wyjazdu czy choroby. Wtedy nie ma problemu z antybiotykoterapią czy leczeniem innymi lekami przenikającymi do pokarmu kobiety. Ja dzięki odciąganiu mleka karmiłam Łucję własnym pokarmem przez ponad pół roku, mimo że po 5 miesiącach nie miałam już pokarmu. Zapasy pozwoliły nam dotrwać do 6 miesiąca, a nawet trochę dłużej, kiedy powoli zaczęłam wprowadzać mleko modyfikowane do diety mojego dziecka.

 

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania dotyczące tego, jak przechowywać mleko matki, pisz do mnie. Odpowiem na 100%

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Enfamil