Jak uczyć dzieci patriotyzmu?
100-lecie odzyskania niepodległości, które obchodzimy w tym roku, skłania do refleksji nad tym jak uczyć dzieci patriotyzmu? Niektórzy rodzice uważają, że to szkoła powinna kształtować postawę patriotyczną u dziecka. Ja uważam, że szkoła może co najwyżej wspierać nas – rodziców w tym nieprostym zadaniu. Patriotyzmu musimy nauczyć dzieci sami, a ja Wam dziś opowiem w jaki sposób to zrobić.
Rodzina najbliższą Ojczyzną dziecka…
Małe dziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych, głównie rodziców i najbliższych członków rodziny. Dlatego też początkowo obraz Ojczyzny utożsamia z rodziną. Warto wykorzystać to i dawać dziecku dobry przykład, na przykład kultywować rodzinne tradycje, wywiesić flagę z okazji święta narodowego czy zabrać dziecko na wybory.
Rodzina to także źródło historii. Pokaż dziecku stare fotografie, rozmawiaj z dziećmi o rodzinnych korzeniach, spróbujcie wspólnie zbudować drzewo genealogiczne swojej rodziny. Opowiadaj dziecku rodzinne historie i ciekawości z życia przodków.
Pomóż dziecku poznać jego małą Ojczyznę!
Dla dziecka dom i najbliższe otoczenie jest jego małą Ojczyzną. Przedszkolak nie będzie postrzegał Ojczyzny całościowo, a jako swoje najbliższe otoczenie. Dlatego to na nas, rodzicach, ciąży obowiązek pokazania dziecku naszego miasta, wsi czy najbliższego regionu. Najprostszym sposobem są spacery i włączanie się aktywnie w życie naszej społeczności (na przykład uczestnictwo w różnych festynach, lokalnych imprezach, jarmarkach, uroczystościach).
Przywiązanie do swojego miejsca zamieszkania będzie fundamentem do budowania poczucia bycia Polakiem i przywiązania do Ojczyzny. Pozytywny stosunek do naszego miejsca zamieszkania i społeczności jej zamieszkującej pozwoli na zakiełkowanie szacunku do Ojczyzny.
Pokaż dziecku Polskę!
Dzieci kochają przygody. Zresztą, któż ich nie uwielbia. Wycieczka może być wspaniałą przygodą i do tego niezapomnianą lekcją. Możesz zabrać dziecko do muzeum, które często mieszczą się w zamkach i pałacach. Możesz pokazać dziecku ruiny zamku, przy okazji opowiadając trochę historię tego miejsca. Jest wiele historycznie ważnych dla nas miejsc, które będą bardzo atrakcyjne dla dziecka, a nawet oferują wykwalifikowanych przewodników potrafiących przekazać dzieciom historię danego miejsca. Pozytywne emocje towarzyszące takim wycieczką skutecznie wpłyną na kształtowanie postaw patriotycznych u dziecka.
Nie tylko zabytki są warte odwiedzenia. Ojczyzna to także nasze piękne lasy, góry, morze, rzeki i przede wszystkim miasta. Warto pamiętać o tym, by wyrobić w dziecku postawę pełną szacunku i podziwu dla piękna naszej ojczystej przyrody. Zwiedzając Polskę dziecko ma możliwość zobrazowania sobie ogromu i różnorodności naszej Ojczyzny. Ułatwia to zrozumienie, że nasz kraj nie ogranicza się do naszego najbliższego otoczenia, co szczególnie dla małych dzieci jest trudne.
Palcem po mapie…
Gdy zaczniecie z dzieckiem zwiedzać nasz piękny kraj, warto pokazać mu mapę Polski. Można pójść też o krok dalej i wspólnie z dzieckiem zaznaczać na mapie wszystkie miejsca, które udało się dziecku odwiedzić. Możecie przy okazji opowiedzieć o najpiękniejszych zabytkach Polski, które czekają na Was i zaplanować kolejne przygody. Dzięki temu łatwo wzbudzić w dziecku fascynację Ojczyzną.
Pokaż dziecku symbole i znaki narodowe
Pamiętasz wierszyk z dzieciństwa „Kto ty jesteś – Polak mały”? Na pewno! Nauka tego prostego wierszyka jest idealnym wstępem do przekazania dziecku wiedzy na temat naszych symboli i znaków narodowych. Nasze godło i flaga powinno być pierwszymi symbolami, jakie dziecko pozna. Możesz dziecku wytłumaczyć dlaczego mamy takie barwy narodowe, dostosowując poziom wiedzy do wieku dziecka. Maluchowi można podsunąć kolorowankę, starszaka zaangażować w pomoc przy wywieszaniu flagi z okazji świąt państwowych.
Symbole i znaki narodowe to także herby miast, sztandary i nasz hymn. Hymn choć wydaje się trudny do nauki dla kilkulatka, zazwyczaj chętnie jest przez dzieci śpiewany. Szczególnie, gdy wspólnemu śpiewaniu towarzyszy powaga i dziecko może odczuć, jak ważny jest hymn dla nas, rodziców. Warto dziecko zabrać na mecz piłkarski naszej reprezentacji lub wspólnie obejrzeć takie spotkanie przed telewizorem i wraz z pozostałymi kibicami śpiewać hymn. Pamiętajmy, że odpowiednią postawę należy przyjąć także w domu, ucząc dziecka szacunku do naszej Ojczyzny i właściwego zachowania.
Opowiedz dziecku historię naszej Ojczyzny
Najprostszym sposobem jest opowiadanie lub czytanie dzieciom legend polskich. Wybór mamy ogromny, gdyż każde województwo ma swoje własne legendy (założę się, że o połowie nie wiecie). Można z dzieckiem również śpiewać pieśni i piosenki patriotyczne. Warto brać udział w różnych uroczystościach, przedstawieniach i ekranizacjach, które w sposób atrakcyjny pokażą dziecku historię naszego państwa.
Jak widzicie wychowanie małego patrioty wcale nie jest takie trudne 🙂