Jakie buty do biegania wybrać?
Do tej pory biegałam jedynie za dziećmi i dawno (bardzo dawno) temu w szkole. Moja kondycja, jeśli chodzi o bieganie, jest zerowa. Przebiegnę może 100 metrów, ale potem będziecie musieli mnie zawlec do domu. Mogę robić przysiady i inne ćwiczenia, ale bieganie mi ewidentnie nie wychodzi, podobnie jak pływanie. Nie potrafię prawidłowo oddychać w trakcie biegania. O pływaniu już w ogóle nie wspominam, bo płynę dopóki starczy mi oddechu, potem tonę, dlatego pływam tylko tam, gdzie czuję grunt pod nogami, a najlepiej jeszcze płycej. Ogólnie rzecz ujmując ponoszę w tej dziedzinie same porażki.
Pora na zmiany!
Już jakiś czas temu postanowiłam, że po trzydziestce biorę się za siebie. Sporo udało mi się zrealizować z moich postanowień, zadbałam o swoje zdrowie na przykład, ale kondycja fizyczna nadal u mnie leży. Zadecydowałam, że będę biegać. Co z tego wyjdzie, okaże się niebawem, póki co nie rozpoczęłam jeszcze treningu, ale efektywnie się przygotowuje. Biega wiele moich koleżanek, biega mąż, także jest dla mnie nadzieja, że przygarną mnie pod swoje skrzydła. Póki co służą radą i od nich otrzymałam wiele przydatnych wskazówek, jak się do biegania przygotować.
Na początek zainwestowałam w strój do biegania. Jaka ja byłam naiwna sądząc, że to błahostka i mogę przecież biegać w zwykłych leginsach i bawełnianej koszulce. Oczywiście, że mogę, ale komfort biegania w takim stroju jest bardzo niski, a dodatkowo stwarza ryzyko utraty zdrowia (bawełna chłonie wilgoć i bardzo wolno schnie, wystarczy lekki wiatr i o przewianie wcale nie trzeba mocno zabiegać). Zwykłe leginsy nie mają płaskich szwów, które zapobiegają otarciom. Bardzo ważna jest także bielizna sportowa, a w przypadku kobiet, specjalny biustonosz do biegania. Jednak najważniejsze i najtrudniejsze dla mnie było dobranie odpowiednich butów.
Jakie buty do biegania wybrać?
Oczywiście najpierw wypytałam biegających znajomych o ich doświadczenia i preferencje. Później przekopałam Internet, w poszukiwaniu informacji. Udało mi się dowiedzieć, że buty są podstawą, jeśli zamierza się biegać. W miarę poszerzania wiedzy, okazało się, że należy poznać rodzaj swojej stopy. Znalazłam nawet kilka testów, dzięki którym rozstrzygnęłam czy jestem pronatorem, supinatorem czy może mam stopę neutralną. Zdecydowanie jestem typem supinatora, co oznacza, że muszę zainwestować w buty wzmacniające amortyzację i stabilizujące stopę. Na co jeszcze zwracać uwagę?
Buty do biegania:
- WYBIERZ ODPOWIEDNI ROZMIAR – jest on zazwyczaj o numer większy niż butów, w których chodzisz na co dzień;
- DOBIERZ BUT DO NAWIERZCHNI, PO JAKIEJ ZAMIERZASZ BIEGAĆ – buty do biegania po twardych nawierzchniach, buty do biegania w terenie, buty uniwersalne;
- ZWRÓĆ UWAGĘ NA PODESZWĘ – powinna zapewniać odpowiednią przyczepność w danym terenie, ale nie powinna być zbyt sztywna;
- SPRAWDŹ STABILNOŚĆ W TRAKCIE BIEGU – stopa nie może uciekać na boki;
- DOPASUJ BUT DO ANATOMII STOPY – system wiązania musi idealnie dopasować but do stopy pozostawiając luz w palcach;
- OCEŃ JAKOŚĆ MATERIAŁU.
Najlepiej na początku udać się jednak do dobrego sklepu sportowego i zdać się na profesjonalistów. W renomowanych sklepach dokonamy badania stopy, dowiemy się jakie mamy sklepienie i rodzaj stopy oraz na co jeszcze musimy zwrócić uwagę. Profesjonaliści dobiorą nam idealne buty do naszych potrzeb.
Jeśli już mamy doświadczenia z bieganiem oraz wiemy czego potrzebujemy, warto odwiedzić https://1but.pl/ i wybrać odpowiednie obuwie. Na stronie znajdziemy obuwie różnych marek i w zróżnicowanej cenie. Dowiemy się także, jak odpowiednio dobrać but do naszej stopy. Bogate opisy poszczególnych modeli pomogą nam podjąć dobrą decyzję, a ciekawe promocje – zgarnąć rabat na nasz ulubiony model.
Sezon na bieganie uważam za otwarty. Ja czekam za przesyłką ze swoimi pierwszymi butami do biegania (dobrałam je w sklepie stacjonarnym, ale zamówiłam na 1but, zaoszczędzając na dobre jakościowo leginsy). Pamiętajcie także o Waszym bezpieczeństwie – elementach odblaskowych i najlepiej jaskrawych kolorach, które zwiększają Waszą widoczność.