Rzeczywistość mamy,  Strona Główna

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka angielskiego?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy należy zacząć uczyć dziecko języka angielskiego, to odpowiedź jest prosta – jak najszybciej! Nigdy później Twoje dziecko nie będzie chłonąć wiedzy, tak jak teraz, kiedy jest jeszcze małe. Co oznacza to w praktyce?

Uczyć dziecko języka angielskiego możesz od pierwszego dnia jego życia…

Tak naprawdę możesz zacząć jeszcze wcześniej. Wiele szkół rodzenia proponuje przyszłym mamą zajęcia, które mają na celu przyzwyczajenie nienarodzonego maluszka do tembru głosu matki mówiącej w obcym języku i poznanie nowych dźwięków. Na takie zajęcia można udać się już w 24 tygodniu ciąży, ponieważ od tego czasu dziecko rozwijające się w łonie matki zaczyna słyszeć. Jest to rewelacyjny pomysł, bo korzyści są zarówno dla mamy jak i maluszka.

Gdy dziecko pojawi się na świecie, nie zwalniamy tempa. Warto czytać maluszkowi na dobranoc bajki po angielsku lub śpiewać angielskie kołysanki. Nie znasz dobrze angielskiego? Nic nie szkodzi. W Internecie jest mnóstwo piosenek dedykowanych właśnie dla takich maluszków, które możesz cichutko włączyć. Możesz także na co dzień używać różnych zwrotów w języku angielskim lub pojedynczych słów. Dziecko w tym okresie uczy się w sposób nieświadomy, głównie na skutek osłuchania.

Być może wydaje Ci się, że takie działanie nie ma najmniejszego sensu, bo maluszek i tak nic nie rozumie. Badania wykazują jednak, że obcowanie od małego z językiem obcym zdecydowanie ułatwia naukę tego języka. Przecież dzieci wychowujące się w rodzinie dwujęzycznej właśnie w taki sposób się uczą.

Jak uczyć dwu-trzyletnie dzieci?

W tym okresie wieku dzieci nadal uczą się w sposób nieświadomy. Jest to idealny moment na naukę pierwszych słów i zwrotów. Dzieci w tym czasie charakteryzują się ogromną ciekawością świata, a także dużą potrzebą naśladowania innych. Można do nauki wykorzystać na przykład książeczki ze zwierzętami czy kolorami i nazywać je po angielsku. Idealnym pomysłem są także piosenki i rymowanki w języku angielskim, a także czytanie bajek w języku obcym.

Niestety dzieci dwu i trzyletnie bardzo szybko się męczą i nudzą, dlatego nie należy je przemęczać. Naukę należy przemycać w małych porcjach i tak by nie zniechęcić dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych dla dzieci zabawek, które w sposób ciekawy uczą dzieci.

Jak uczyć dziecko języka angielskiego w wieku 3-4 lat?

W tym okresie wiele dzieci zaczyna swoją przygodę z przedszkolem. Wiele placówek ma naukę języka angielskiego w swojej ofercie. Zazwyczaj nauka następuje poprzez zabawę, gdyż jest to najbardziej właściwy sposób nauczania w tym wieku. Warto jednak naukę języka kontynuować w domu. Dalej możemy wykorzystywać angielskojęzyczne piosenki i rymowanki, możemy zaoferować dziecku edukacyjne zabawki. Dobrym pomysłem jest także pozwolenie dziecku na oglądanie bajek w języku angielskim. Najlepiej pokazać dziecku bajkę po polsku kilka razy, a następnie włączyć wersję angielską. Gdy dziecko wie, o co chodzi w bajce, łatwiej uczy się nowych słów i zwrotów.

Jeśli dobrze znamy angielski możemy zwracać się do dziecka w języku obcym. Oczywiście nie cały czas, bo wywołamy jedynie frustrację u dziecka, ale możemy próbować nazywać na przykład przedmioty, które mamy w domu.

W jaki sposób uczyć dziecko czteroletnie i pięcioletnie?

Czterolatki oraz pięciolatki są już bardzo samodzielne, chętnie kreślą swoje pierwsze litery, chętnie rysują. Warto wykorzystać te umiejętności także w nauce języka angielskiego. Możemy poprosić dziecko o narysowanie czegoś, na przykład kotka i nazwać to po angielsku. Warto podpisać rysunki, bo dzieci mają bardzo dobrze rozwiniętą pamięć wzrokową.

W tym wieku dzieci chętnie uczą się także pierwszych wierszyków. Można spróbować dziecko nauczyć prostego wierszyka. Rytmiczne piosenki są przez dzieci w tym wieku w błyskawicznym tempie przyswajane, dlatego warto również tą metodę stosować.

W jaki sposób uczyć dzieci od szóstego roku życia?

Sześciolatki najczęściej uczestniczą już w zajęciach zinstytucjonalizowanych, gdzie nauczane są zgodnie z podstawą programową.

Nasze możliwości nauki dziecka z każdy rokiem wzrastają. Dziecko można wysłać na przykład na kolonie językowe, gdzie dziecko będzie miało możliwość porozmawiać z  native speakerami. Jeśli rozłąka z pociechą jest dla nas trudna, ciekawą propozycję znajdziemy na stronie https://angloville.pl/program/o-angloville-familijny/. Program Angloville Familijny daje rodzicom możliwość uczestniczenia w wraz ze swoimi dziećmi w wyjeździe. Dzięki temu dziecku (i rodzicom również 😉 ) łatwiej przełamać  strachu przed wyjazdem samemu. Ponadto istnieje możliwość zabrania ze sobą także młodszych pociech, dzięki czemu cała rodzina może korzystać z wyjazdu pełnymi garściami.

Taki wyjazd  to połączenie efektywnej nauki języka angielskiego dzieci i rodziców z czasem dla rodziny, który można dowolnie wykorzystać. Ośrodek mieści się w malowniczych Mazurach lub Pogórzu Karpackim. Dzięki bliskości rodziców dzieci uczą się bez poczucia strachu, a rodzice nie odczuwają stresu związanego z rozłąką z dzieckiem. Co tu dużo mówić – same korzyści.

Jeśli nadal zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment, by zacząć uczyć swoje dziecko języka obcego, to trwa on teraz. Do czwartego roku życia mózg dziecka rozwija się najintensywniej, warto wykorzystać ten czas. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko jest już starsze. Ja też „przespałam” ten czas i uczyłam dzieci różnych rzeczy, ale nie języka obcego. Języka można nauczyć się w każdym wieku, teraz jak grzyby po deszczu, powstają szkoły języka dla seniorów cieszące się dużym zainteresowaniem i skutecznością. Ważne, by nie zniechęcić malucha do nauki poprzez źle dobrane metody lub zbyt obszernego materiału. Najlepiej zaufać fachowcom.

 

 

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z Angloville