lalka Barbie
Strona Główna,  W domowym zaciszu

Lalka Barbie – tego o niej nie wiesz…

Lalka Barbie to zabawka, którą zna chyba każdy. To ulubiona zabawka małych dziewczynek i jedna z niewielu, które od tak dawna cieszą się niemijającą popularnością. Jej historia, ciągłe aktualizacje są imponujące, a dziś zdradzę Wam kilka faktów, o których zapewne nie mieliście pojęcia.

Lalki Barbie są na rynku już od 1959 roku

Po raz pierwszy oficjalnie lalka Barbie pojawiła się na Amerykańskich międzynarodowych Targach Zabawek w Nowym Jorku w dniu 9 marca 1959 roku (dzień ten uznaje się za oficjalne urodziny Barbie). Lalka była ubrana w jednoczęściowy stój plażowy w biało-czarne paski i odbiegała wyglądem od ówczesnych lalek dla dzieci. W dniu debiutu nic nie wskazywało na to, że lalka odniesie tak ogromny sukces i stanie się tak popularna. Uczestnicy targów krytykowali lalkę i uznali, że zabawka z biustem nie ma szans na zaistnienie w branży zabawkowej. Oj jak bardzo się mylili…

Skąd pomysł na taką lalkę?

Twórczynią lalki Barbie jest Ruth Handler – prezeska firmy Mattel. Ruth Handler często obserwowała swoją bawiącą się córeczkę Barbarę (stąd nazwa Barbie), która tworzyła z papieru dorosłe postacie i odgrywała różne scenki. Jakiś czas później prezeska Mattel w trakcie podróży po Europie natknęła się pewną zabawkę. Mowa o niemieckiej lalce Lilli, która była przeznaczona dla mężczyzn (lalkę mężczyźni najczęściej otrzymywali na wieczorach kawalerskich i służyła do umieszczenia na desce rozdzielczej samochodu). Lalka Lilli zainspirowała Handler do stworzenia nowej formy zabawki i tak powstała Barbie. W 1964 roku Mattel wykupił wszelkie prawa do lalki Lilli i tym samym zaprzestano jej produkcji.

Początkowo zainteresowanie lalką było niewielkie. Trudno było Handler przełamać dotychczasową modę na lalki bobasy. Jednakże gdy firma Mattel zdecydowała się na zaprezentowanie Barbie w reklamie telewizyjnej wszystko się zmieniło. Już w pierwszym roku sprzedano około 351 tysięcy lalek, które kosztowały wtedy około trzy dolary. Sukces lalki Barbie trwa do dziś, a w pierwszej dekadzie XXI wieku sprzedaż lalek przekroczyła miliard egzemplarzy. Lalka dostępna jest w około 150 krajach. Jedynie w Arabii Saudyjskiej, a także tymczasowo w Iranie, zakazano jej sprzedaży.

Kiedy lalka Barbie pojawiła się w Polsce?

Pierwsze lalki Barbie zaczęły się pojawiać w Polsce pod koniec lat 80., ale dopiero na początku lat 90. Barbie pojawiła się w reklamach telewizyjnych. Oryginalna lalka firmy Mattel początkowo byłą zabawką ekskluzywną, którą można było zakupić jedynie w sklepach Peweksu. Szybko zyskała na popularności i obecnie gości w domu prawie każdej polskiej dziewczynki.

Polka inspiracją dla Barbie?

W 2015 roku firma Mattel stworzyła nowy globalny projekt – Barbie Shero, którego celem jest wyróżnienie kobiet-wzorów do naśladowania. W 2018 roku wyróżniono polską podróżniczkę Martynę Wojciechowską, a rok później Iwonę Blecharczyk, która jest zawodowym kierowcą ciężarówki. W 2021 wyróżnienie otrzymała podwójna złota medalistka olimpijka – Anita Włodarczyk. Barbie wydano także w tradycyjnym stroju krakowskim, a na jednej z edukacyjnych grafik wcieliła się w postać Marii Curie-Skłodowskiej.

Warto także wiedzieć, że prezeska firmy Mattel – Ruth Handler – była najmłodszym dzieckiem polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia. Rodzina Ruth Handler opuściła Warszawę kilka lat przed jej narodzinami.

lalka Barbie

Terapeutyczne przeznaczenie lalki…

Niewiele osób wie, że lalki Barbie były wykorzystywane także w innym przeznaczeniu niż zabawa. W szpitalu dziecięcym w Los Angeles wykorzystywano lalkę w celach terapeutycznych. Szpital ten specjalizuje się w amputacjach kończyn u dzieci oraz zaopatrywanie małych pacjentów w protezy. Barbie łatwo można pozbawić kończyn, dlatego stały się częścią dziecięcej terapii polegającej na usunięciu lalce tej samej kończyny, którą ze względów medycznych trzeba amputować dziecku oraz wstawieniu protezy. Lalkę z protezą mały pacjent otrzymuje w prezencie, a według przeprowadzonych badań ułatwia ona późniejszą rekonwalescencje.

Barbie jest ciągle aktualizowana


Kolejne aktualizacje lalki są konieczne by móc nadążyć za kolejnymi pokoleniami odbiorców. Obecnie lalka Barbie dostępna jest w ponad 40 różnych narodowościach, ale także występują w różnych typach figury i odcieni skóry, wyróżniają różnorodnością fryzur, kolorów włosów i oczu. Dostępne są także lalki na wózkach inwalidzkich oraz wcielające się w różne zawody i role społeczne.

W odpowiedzi na modę na wampiry i zombie Mattel stworzył osobną linie zabawek – lalki Monster High, które również odniosły sukces. Monster High to upiorne lalki, z których każda ma swoją biografię. Na stronie internetowej Monster High znajdziemy szczegółowe opisy lalek, a wśród nich lalka Frankie Stein, Draculaurę, Jacksona Jekylla, Holta Hyde’a i innych.

Inne ciekawostki…

  • w 1961 roku zadebiutował Ken – chłopak Barbie,
  • w 1962 roku firma Mattel dodała do swojej oferty pierwszy samochód dla Barbie, a rok później pierwszy domek, a już w 1971 roku pojawił się pierwszy kamper,
  • lalka dopiero w 2000 roku otrzymała pępek,
  • Barbie stała się przedmiotem kolekcjonerstwa, ma także swoje wystawy w światowej sławy muzeach,
  • pełnym nazwiskiem Barbie jest Barbara Millicent Roberts,
  • wraz z rozwojem marki na rynku pojawiły się inne produkty Barbie, w tym także filmy.

Artykuł powstał w ramach współpracy z www.allegro.pl