Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

Poznaj rodzaje zmarszczek i najlepszy sposób na pozbycie się ich!

Każda z nas marzy o tym, by jak najdłużej zachować młody wygląd. Niestety starzenie to proces naturalny i nieuchronny, a jednym z jego objawów jest powstawanie zmarszczek. Zmarszczki to różnej głębokości i długości bruzdy oraz załamania skóry, które powstają w wyniku upływu czasu i starzenia się organizmu. Uwarunkowane są genetycznie i fizjologicznie oraz zależne są od wpływu czynników środowiskowych.

Na uwarunkowania genetyczne nie mamy żadnego wpływu. To jak szybko będzie starzał się nasz organizm oraz nasza skóra mamy zapisane w naszym DNA. Natomiast czynniki środowiskowe to przede wszystkim nasze codzienne wybory. Do czynników środowiskowych mających największy wpływ na powstawanie zmarszczek należą: promieniowanie UV (słońce, solarium), dym tytoniowy, zanieczyszczenie środowiska, stresujący tryb życia, gorące powietrze, wiatr, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, środki chemiczne, brak snu, złe odżywianie.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki środowiskowe stymulują powstawanie wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki natomiast prowadzą do uszkodzeń w obrębie materiału genetycznego DNA komórek naskórka i skóry właściwej, niszczą białka, takie jak elastyna i kolagen. Prowadzi to do powstawania zmarszczek, zmniejszenia elastyczności, sprężystości i gęstości skóry.

Uwarunkowania fizjologiczne są związane przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, a dokładnie poziomem estrogenów w organizmie. Do największego spadku poziomu estrogenów oraz zmniejszenia produkcji kolagenu i elastyny w organizmie dochodzi w okresie menopauzalnym. W wyniku tych zmian skóra traci swoją sprężystość i gęstość, staje się mało elastyczna, cienka, wiotka.

Pierwsze zmarszczki pojawiają się jednak na długo przed menopauzą, bo już po 25 roku życia. Początkowo są płytkie, ledwie widoczne, ale z każdym rokiem pogłębiają się, kiedy nie są odpowiednio traktowane. Dlatego tak ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry, która pozwoli na długo zachować młody wygląd.

Zmarszczki, bruzdy pojawiają się w określonej kolejności:

Pojawianie się zmarszczek jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od genów, nawyków i pielęgnacji, jaką stosujemy. Jednakże pojawienie się niektórych zmarszczek można mniej więcej określić. W wieku około 30 lat nadmiar skóry powiek górnych powoduje opadanie powiek górnych oraz zaznaczenie „kurzych łapek” w bocznych kątach oka. Około 40 roku życia wyraźnie zaznaczają się fałdy nosowo – wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), a także poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki pionowe między brwiowe ( tak zwane zmarszczki lwie).

W wieku około 50 lat następuje opadanie końca nosa. Lina żuchwy staje się mniej wyraźnie zaznaczona i często zauważalne jest wyraźne opadanie bocznych części policzków oraz tworzenie się tzw. chomików. Uwidaczniają się także zmarszczki szyi, spowodowane widocznymi pasmami mięśnia szerokiego szyi. W następnych latach życia następuje dalsze ścieńczanie skóry oraz zanik tkanki podskórnej, co przyczynia się do pogłębiania zmarszczek i wiotkości skóry.

Krem na zmarszczki – jaki wybrać?

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa, by utrzymać młody i zdrowy wygląd skóry na lata. Podstawowymi kosmetykami do walki ze zmarszczkami są kremy przeciwzmarszczkowe. Wybór kremu przeciwzmarszczkowego to ważne zadanie. Krem należy dobrać do wieku oraz rodzaju skóry, tak aby zaspakajał wszystkie jej potrzeby. Skóra dojrzała (według jednych źródeł to skóra powyżej 25 roku życia, według innych w okolicach 50-tych urodzin) może być wrażliwa, przesuszona, normalna, mieszana, albo – rzadziej – tłusta.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy zawiera w swoim składzie substancje nawilżające i wzmacniające barierę skórną, która zapobiega utracie wody. Nawilżanie skóry jest kluczowym zadaniem kremu dla skóry dojrzałej. W składzie kremu dla skóry dojrzałej nie może zabraknąć substancji zwalczających wolne rodniki i hamujących reakcje rodnikowe, a także stymulujących procesy odnowy i przywracających równowagę tkankową. Dobrze, jeśli krem przeciwzmarszczkowy ma w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne, gdyż promieniowanie słoneczne jest głównym sprawcą starzenia się skóry.

Rodzaje zmarszczek

Jeśli wydaje Ci się, że zmarszczki to po prostu zmarszczki, to Cię zaskoczę. Wyróżniamy wiele rodzajów zmarszczek:

  • Zmarszczki płodowe – występują przeważnie na szyi i przebiegają poprzecznie. Występują od urodzenia i nie mamy na nie wpływu.
  • Bruzdy ruchome – występują na dłoniach i stopach. Powstają przez zapadanie się skóry w zagłębienia uwarunkowane budową anatomiczną ciała i w dużym stopniu zależą od wytrzymałości tkanki podskórnej.
  •  Zmarszczki suche – powstają w wyniku odwodnienia i wysuszenia warstwy rogowej naskórka.
  • Zmarszczki starcze (chronologiczne) – powstają na skutek zmian w strukturze włókien łącznotkankowych, tkance podskórnej oraz resorpcji kości. Na powstawanie starczych zmarszczek duży wpływ mają czynniki dziedziczne.
  • Zmarszczki grawitacyjne– pojawiające się na skutek wiotczenia skóry w procesie starzenia.
  • Zmarszczki posłoneczne– spowodowanie działaniem promieniowania UV.
  • Zmarszczki senne – wynikające z powodu ułożenia skóry podczas snu.

Najbardziej popularny podział zmarszczek to podział na zmarszczki mimiczne, statyczne i głębokie zmarszczki mimiczne. O tych zmarszczkach napiszę też trochę więcej.

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne powstają poprzecznie do mięśni w wyniku skurczów mięśni, których przyczepy bezpośrednio znajdują się w skórze.

Do zmarszczek mimicznych zaliczamy kurze łapki wokół oczu, zmarszczki czoła poziomie, między brwiowe. Na zmarszczki mimiczne mamy ograniczony wpływ. Ich przebieg i wygląd są dziedziczne.

Uwidaczniają się około 30 roku życia, choć kwestia ich pojawiania się jest bardzo indywidualna. By opóźnić ich powstawanie potrzeba silnego nawilżenia i witaminowej antyoksydacji skóry.

Ja z racji swojego wieku (nie, nie – nie powiem ile to już razy obchodziłam urodziny z 3 z przodu, a za kilka dni czekają mnie kolejne) sięgnęłam po I stopień pielęgnacji IWOSTIN ESTETIC, który wypełnia zmarszczki, odżywia i wygładza skórę chroniąc ją przed wolnymi rodnikami. Jestem zachwycona działaniem i widocznymi efektami, które można zauważyć od pierwszej aplikacji (w co nie chciałam uwierzyć, dopóki nie spróbowałam).

Do codziennej pielęgnacji używam:

  • kremu na dzień Estetic I Energia w kremie na dzień:
  • krem u na noc Estetic I Odżywienie w kremie na noc:
  • Serum odżywczo-liftingujące:
  • Peeling z 7% kwasem laktobionowym:
  • Peeling z 12% kwasem glikolowym, którego używam raz w tygodniu:

Zmarszczki mimiczne są zdecydowanie wyraźniejsze u osób z tak zwaną żywą mimiką twarzy. Wiąże się to z tym, że skóra na skutek powtarzania się tych samych ruchów twarzy, traci właściwości rozkurczania w sposób naturalny. Z czasem zmarszczki mimiczne ulegają utrwaleniu, dlatego warto szybko reagować i wdrożyć odpowiednią pielęgnację skóry.

Zmarszczki statyczne

Zmarszczki statyczne to nic innego jak utrwalone zmarszczki mimiczne.
Zmarszczki, które początkowo widoczne były tylko w trakcie poruszania mięśniami twarzy, zaczynają być coraz bardziej wyraźne. Związane jest to ze spadkiem zdolności skóry do samoregeneracji. Kiedy w wewnętrznych warstwach naskórka osłabiają się łączenia kolagenu i elastyny, a organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego, skóra traci elastyczność i jędrność, staje się cieńsza i bardziej rozciągnięta.

Najczęściej proces utrwalania się zmarszczek mimicznych rozpoczyna się po 40 roku życia, jednakże jest to bardzo indywidualne. Zmarszczki statycznie, w przeciwieństwie do dynamicznych, są widoczne przez cały czas. Gdy się pojawiają, skóra staje się mniej sprężysta. Warto wtedy sięgnąć po II stopień pielęgnacji IWOSTIN ESTETIC, który poprawia napięcie skóry, odżywia ją oraz regeneruje poprzez odbudowę naskórka.

Głębokie zmarszczki mimiczne

Głębokie zmarszczki mimiczne związane są z zanikiem kolagenu i zmianą konturów twarzy. Zazwyczaj głębokie zmarszczki mimiczne stają się wyraźne po 50 roku życia. Jednakże u wielu osób pojawiają się znacznie wcześniej, nawet po 30 urodzinach. Duży wpływ mają na to geny, nadmierne opalanie się, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenia środowiska i wiele innych czynników.

Gdy na skórze pojawią się głębokie zmarszczki mimiczne, to najwyższy czas na intensywne ujędrnianie! Na tym etapie warto sięgnąć po III stopień IWOSTIN ESTETIC, który zapewnia wzrost elastyczności i jędrności skóry jednocześnie odbudowując jej gęstość. Remodelinguje także owal twarzy oraz widocznie redukuje ilość zmarszczek.

Pozbądź się zmarszczek z Iwostin Estetic

Na stronie Iwostin: https://www.iwostin.pl/smiejsiezezmarszczek/ znajdziecie mnóstwo cennych informacji na temat pielęgnacji skóry, a także na temat tego jak skutecznie walczyć ze zmarszczkami. „Śmiej się ze zmarszczek” to przesłanie do kobiet, by niezależnie od wieku były sobą i robiły to na co mają ochotę, nie martwiąc się, że ekspresja emocji, mrużenie oczu czy szeroki uśmiech, odbiją się na twarzy brzydkimi zmarszczkami.

Iwostin Estetic to seria produktów, podzielona na trzy stopnie, tak by każda kobieta mogła wybrać dokładnie taką pielęgnację skóry, jakiej najbardziej potrzebuje. Stopień pierwszy przeznaczony jest to walki ze zmarszczkami mimicznymi, szczególnie polecany dla kobiet po 30 roku życia. Znajdziemy tu krem na dzień i na noc, które idealnie się uzupełniają, zapewniając skórze kompleksową pielęgnację.

Drugi stopień dedykowany jest kobietą po 40 roku życia, które zmagają się ze zmarszczkami statycznymi. W serii znajdziemy krem na dzień i krem na noc oraz krem pod oczy.

Ostatni stopień przeznaczony jest do pielęgnacji skóry z głębokimi zmarszczkami mimicznymi. Szczególnie kobiety po 50 roku życia powinny sięgnąć po produkty tej serii. Mamy tu krem na dzień i krem na noc oraz krem pod oczy.

Serię dopełniają także inne produkty, na przykład serum odżywczo-liftingujące. Serum polecane jest na wszystkie rodzaje zmarszczek, intensywnie rewitalizuje, poprawia jędrność i elastyczność skóry oraz widocznie redukuje zmarszczki.

Iwostin Estetic to także peelingi, z których działania jestem zachwycona. W serii znajdziecie peeling z 12% kwasem glikolowym, peeling z 7% kwasem laktobionowym oraz peeling z 5% kwasem migdałowym. Każdy z nich ma inne działanie i jest dedykowane innemu rodzajowi cery. W końcu skóra dojrzała może mieć dodatkowo problemy z przebarwieniami (tak jak u mnie) lub trądzikiem.

Postaw na Iwostin Estetic i śmiej się ze zmarszczek!

Artykuł powstał w ramach współpracy z Iwostin