Rzeczywistość mamy,  Strona Główna

Puzzle – odsłon kilka…

Pamiętam, jak w dzieciństwie uwielbiałam układać puzzle… Miałam ich wiele, prostsze i trudniejsze, wszystkie bardzo lubiłam. Dzisiaj chętnie proponuję puzzle swoim dzieciom. Zarówno układanki w formie, której pamiętam z dzieciństwa, jak i nowoczesne. Chcecie zobaczyć ulubione układanki moich dzieci?

Pierwsze puzzle pojawiły się w naszym domu, jak Sebastian miał kilka miesięcy. Moja mama kupowała jakieś zabawki i sprzedawczyni nie miała jak wydać – dołożyła puzzle z Królikiem Bugsem. Potem pojawiły się te z Ben 10. Też długo przed tym, zanim Sebastian zaczął się puzzlami interesować. Ze standardowych puzzli mamy jeszcze wiele egzemplarzy, ale te dwa wyżej wymienione zestawy plus układanki ze Spidermanem są numer jeden moich dzieci wśród puzzli w starym wydaniu.

1181

1182

Oczywiście zanim dzieci nauczyły się sprawnie dopasowywać elementy ze sobą minęło trochę czasu. Uczyliśmy się na układankach w formie sześciennych klocków. Te były i są do tej pory najczęściej wybierane przez Łucję, która najpierw układała wieże, a teraz bez problemu dopasuje każdy element do obrazka.

1183

1184

1185

1186

Gdy trafiliśmy z Łucją do szpitala bardzo polubiliśmy książeczki, które w środku mają strony z puzzlami. Pani ordynator nie mogła wyjść z podziwu, z jaką szybkością córeczka z rozrzuconych elementów tworzy barwny obrazek. Do dziś je lubi, a także synek ma swoje ulubione. Puzzle te mają świetne rozwiązanie, tło ułatwiające dopasowanie elementu.

1187

1188

1189

Sebastian z kolei najbardziej lubi puzzle na tekturowych podkładkach. Są one znacznie trudniejsze, niż te w książeczkach, gdyż nie ma tła podpowiadającego obrazek. Zaletą tych puzzli jest to, że można je układać nawet na kolanach…

1190

1191

Kolejne puzzle to jedne z pierwszych, po które sięgnęliśmy po klockach. Puzzle drewniane dla dzieci młodszych są idealne do nauki układania obrazków. Mają tekturową podkładkę, która ułatwia trzymanie obrazka w rączce, ponadto specjalna ramka zapobiega wysypywaniu się elementów.

1192

1193

1194

Z ogromnym uznaniem spotkała się u nas propozycja od Trefl – Zegar. To połączenie puzzli z nauką posługiwania się zegarem. Dziecko nawet nie znające jeszcze dobrze cyfr w sposób wizualny uczy się godzin. W zestawie jest zegar oraz puzzle, na których narysowane są różne czynności wykonywane podczas doby i zegary przedstawiające godziny. Dziecko ma za zadanie dopasować odpowiednią czynność z zegarkiem. Ponadto w zestawie jest instrukcja i wiele pomysłów na wspólną zabawę na różnych poziomach trudności.

1195

1196

1197

Puzzle magnetyczne to ciekawy odpowiednik standardowych układanek. Te, które posiadamy dają wiele możliwości do zabawy. Można układać według scenerii wylosowanego obrazka lub dowolnie. U nas najczęściej układane są na lodówce 😉

1198

1199

1200

1201

Kolejne puzzle to zestaw do nauki cyfr, alfabetu, kształtów i kolorów. W skład zestawu wchodzi czterokolorowy motylek z ruchomymi elementami, stonoga do nauki cyfr oraz gąsienica, dzięki której nauka literek to czysta przyjemność. Sebastian bardzo szybko nauczył się rozpoznawać poszczególne literki i choć nie potrafi ich napisać, wskaże i nazwie już prawie każdą. Łucja za to świetnie rozpoznaje kształty i kolory.

1202

1203

1204

1205

1206

1207

1208

Kolejna propozycja z puzzlami ma niewiele wspólnego. Jedynym wspólnym elementem są zwierzaczki do przypinania. Jednak podobnie, jak to bywa w przypadku puzzli – trzeba dopasować elementy. U nas ostatnio hit. Oprócz tego, historia w książeczce za każdym razem jest inna i to tylko i wyłącznie dzięki dziecięcej wyobraźni. Do zestawu dołączony jest mazak z gumką, a w książeczce wiele okazji by go użyć.

1209

1210

1211

1212

1213

1214

Ostatnia moja propozycja to zestaw puzzli i książeczka do nauki cyfr, a także godzin. Przemyślane jest tu wszystko. Już samo pudełko, które ma schowek na puzzle, aby się nie gubiły (niebieska przykrywka) robi wrażenie. Książeczka jest przejrzysta i zdecydowanie pomaga w nauce. A same puzzle wycięte są tak, by nie było można połączyć z nieodpowiednim elementem. Dzięki temu, nawet jak dziecko nie zna cyfr, w sposób wizualny je zapamiętuje.

1215

1216

1217

1218

1219

To nasze ulubione układanki, po które sięgamy często. Puzzle rozwijają wyobraźnie, uczą postrzegania przestrzennego, pomagają uczyć dziecko skupienia i koncentracji, wyciszają, a także uczą sprawności manualnej. Oprócz tego uczą cierpliwości i ćwiczą pamięć. Ponadto puzzle edukacyjne rozwijają jeszcze inne umiejętności, mogą ułatwiać naukę cyfr, liter czy kolorów. Sięgajmy często po puzzle. To zabawa świetna w każdym wieku 🙂

 

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z  zabawkizpasja.pl