wypadek
Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

Schemat procedury zgłoszeniowej – co powiedzieć zgłaszając wypadek…

Czy wiesz jakie informacje i w jakiej kolejności przekazać dyspozytorowi zgłaszając wypadek? To bardzo istotne, dlatego warto mieć podstawową wiedzę na temat schematu procedury zgłoszeniowej.

W ostatnim czasie nie ma dnia, by w wiadomościach nie pojawiała się informacja o kolejnym tragicznym wypadku. Dlatego pomyślałam, że warto utrwalić schemat procedury zgłoszeniowej, który jest bardzo ważny. Kolejność podawania informacji nie jest przypadkowa i uważam, że każdy powinien wiedzieć jakie dane i w jakiej kolejności należy przekazać dyspozytorowi zgłaszając wypadek. Może to ocalić życie bliskiej Ci osoby…

1. GDZIE MA MIEJSCE WYPADEK?

Na początku należy podać miejsce wypadku: adres, słupki kilometrażowe, charakterystyczne obiekty. Staraj się nie panikować i zorientować się w jakim jesteś miejscu.

2. CO SIĘ STAŁO?

Określ rodzaj wypadku, np. wypadek samochodowy, upadek z wysokości, utrata przytomności, brak oddechu. Staraj się dokładnie opowiedzieć o tym, co się stało.

3. ILU POSZKODOWANYCH?

Podaj dokładną ilość osób, które ucierpiały w wypadku. Jeśli w wypadku uczestniczy dziecko lub kobieta w ciąży koniecznie powiedz o tym dyspozytorowi. Od tego zależy liczba wysłanych zespołów ratownictwa medycznego.

4. JAKI STAN?

Powiedz w jakim stanie są poszkodowani, czy np. ktoś krwawi, stracił przytomność, nie oddycha, ma widoczne rany.

5. CO JUŻ ZROBIŁEŚ?

Podaj wyczerpujące informacje o udzielonej dotychczas pomocy.

6. KIM JESTEŚ?

Podaj informacje o sobie takie jak: dane personalne, numer telefonu do oddzwonienia.

7. DODATKOWE INFORMACJE

Podaj wszystkie istotne informacje o dodatkowym niebezpieczeństwie, czy np. doszło do kolizji z cysterną, czy w pobliżu wybuch pożar itp.

PAMIĘTAJ!

Przede wszystkim odpowiadaj ma pytania dyspozytora i nigdy pierwszy nie odkładaj słuchawki!