Strona Główna,  W domowym zaciszu

Szczeniak w domu – jak karmić szczeniaka i dlaczego szczeniak gryzie?

Kiedy w domu pojawia się szczeniak radości nie ma końca. Psie dzieci potrafią dać wiele szczęścia, jednak należy pamiętać także o tym, by i szczeniaka obdarować wszystkim tym, co najlepsze. Mały piesek wymaga troskliwej opieki oraz zapewnienia mu odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Zanim zabierzemy szczeniaka do nowego domu warto poznać podstawowe informacje o tym, jak zadbać o małego pupila.

Jak karmić szczeniaka?

Sposób żywienia psa ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Na różnych etapach życia zwierzę wymaga innego żywienia. Jednak żywienie szczeniaka jest jedną z najważniejszych kwestii, która rzutuje na przyszłe zdrowie naszego pupila oraz na wykształcenie prawidłowych nawyków. Zabierając zwierzę do domu powinniśmy zebrać od hodowcy informacje jaką karmą do tej pory szczeniak był karmiony i w miarę możliwości kontynuować sposób karmienia choć w pierwszym okresie, kiedy zmiana otoczenia jest dla malucha wystarczającym stresem.

Następnie musimy podjąć decyzję, w jaki sposób będziemy karmić naszego pupila. Warto mieć na uwadze, że resztki ze stołu nie są w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych szczeniaka, co może prowadzić do poważnych schorzeń w przyszłości. Zatem jak karmić szczeniaka? Co jedzą szczeniaki?

Karmienie szczeniaka

Najłatwiej i najwygodniej dla właściciela oraz najbezpieczniej dla psa jest zainwestowanie w wysokojakościową karmę pełnoporcjową. Pełnoporcjowa karma dla psów to taka karma, która jest wystarczająca do zaspokojenia dawki dziennej wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do życia i zdrowia psa. Wyróżniamy także karmy uzupełniające. Karmy uzupełniające to karmy o wysokiej zawartości pewnych substancji, które nie są wystarczające do pokrycia dawki dziennej. Przykładem karmy uzupełniającej są wszystkie psie przysmaki i przekąski, takie jak na przykład gryzaki.

Wśród pełnporcjowych karm rozróżniamy karmy suche (o wilgotności 14% lub niższej), półwilgotne (o wilgotności wynoszącej 14% lub wyższej, przy czym niższej niż 60%) oraz karmy mokre (wilgotne, o wilgotności wynoszącej 60% lub wyższej). Dla mnie najlepszym rozwiązaniem na karmienie szczeniaka są suche karmy. Suche karmy bardzo łatwo dozować, a ich skład gwarantuje pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Karma taka po otwarciu nie psuje się także tak szybko, jak karmy mokre.

Którą karmę wybrać?

Zapotrzebowanie energetyczne psów istotnie różni się w zależności od wieku, rasy, wielkości ciała, kondycji ciała, właściwości izolacyjnych skóry i okrywy włosowej, temperamentu, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej osobników. Dlatego wybierając karmę dla szczeniaka należy zwrócić uwagę na jej przeznaczenie. Inną karmę będzie potrzebować szczeniak rasy miniaturowej, a zupełnie inną dla rasy dużej. Nawet budowa ciała wpływa znacząco na wybór karmy. Inne żywienie należy zastosować w przypadku psiaka rasy o atletycznej budowie ciała i inne u szczeniaka rasy o masywnej budowie ciała.

Przy wyborze karmy warto kierować się jakością. Oszczędność na żywieniu psa, a szczególnie szczeniaka, może nas sporo kosztować w przyszłości. Warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi norm żywieniowych psów i ocenić, czy karma, którą chcemy zakupić spełnia wymagania.

Wybierając karmę dla naszego szczeniaka należy zapoznać się z instrukcją podawania karmy, którą producent podaje na opakowaniu. Instrukcja taka określa dzienne ilości karmy, które należy podawać zwierzęciu oraz zawiera inne istotne informacje dotyczące częstotliwości karmień, konieczności zapewnienia dostępu do wody oraz dostosowania ilości podawanej karmy do aktywności zwierzęcia. Otyłość działa niekorzystnie nie tylko na zdrowie ludzi. Nadwaga u psów znacznie skraca długość życia oraz zwiększa ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Wiele osób myśli, że gryzienie przez szczeniaki wszystkiego, co znajdzie się w ich zasięgu jest objawem głodu. Nic bardziej mylnego. Gryzienie leży w naturze psa i jest wyrazem sprawdzania, jak jego zachowanie wpływa na innych. Szczenięta gryzą się między sobą, podgryzają swoją mamę i często szczypnięciem są przez nią karcone. Szczeniaki gryzą najintensywniej w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe około 5-6 miesiąca życia, ale także wtedy gdy się nudzą. Bardzo często zdarza się, że szczeniak gryzie ręce właściciela, gdy ten próbuje go głaskać czy się z nim bawić.

Należy pamiętać, że młody pies z chęcią skosztuje wszystkiego, co znajdzie się w jego zasięgu, a wyda mu się atrakcyjne do pogryzienia. Szczeniaki należy chronić przed możliwością zatrucia. Tu psie dzieci nie różnią się od naszych pociech – wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu, ląduje w paszczy naszego pupila. O ile wyobraźnia podpowiada nam wszystkie chemikalia i inne niebezpieczne rzeczy, tak do zatrucia może dojść także po spożyciu produktów dla nas nieszkodliwych. Takimi produktami są wszystkie gatunki winogron i rodzynek, czekolada, cebula oraz czosnek. Pamiętajmy o tym i uczulmy pozostałych członków rodziny, by naszego szczeniaka, czy dorosłego już psa, nie częstować tymi produktami.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

O ile gryzienie różnych przedmiotów przez szczeniaka może powodować straty finansowe, tak gryzienie domowników może być bardzo niebezpieczne. Zęby szczeniaków są bardzo ostre i niewinna zabawa może zakończyć się skaleczeniem. Szczególnie należy uważać w trakcie zabawy dzieci ze szczeniakami ras dużych, choć i mały gabarytowo szczeniaczek może nas niechcący dotkliwie zranić. Dzieci często zbliżają twarz do swojego pupila, a ten może chwycić delikatny nos dziecka, czy ucho.

Gryzieniem szczeniak chce zachęcić człowieka do zabawy, tak jak to robił wcześniej w przypadku swojego rodzeństwa i matki. Skóra psów zdecydowanie jednak różni się od naszej i psiak nieświadomie może sprawić nam ból. Należy na gryzienie reagować zdecydowanym tonem, najlepiej komendą „Stop” i w ten sposób pokazać swoje niezadowolenie. Jeśli szczeniak wycofa się, należy go pochwalić, jeśli nie reaguje – odejdźmy od niego lub wycofajmy rękę.

Gdy szczeniak gryzie…

O ile oduczenie szczeniaka podgryzania domowników jest stosunkowo łatwe, tak oduczenie młodego psa gryzienia różnych przedmiotów bywa bardzo trudne. By uniknąć zniszczeń cennych dla nas rzeczy, warto zaproponować psu specjalne gryzaki. Posiadają one atrakcyjny zapach i smak dla zwierzaka, dlatego zwierzę szybko zrezygnuje z innych przedmiotów. Sklepy zoologiczne posiadają także bogatą ofertę specjalnych zabawek dla psów, które również dobrze się sprawdzają, szczególnie w przypadku psów, które gryzą z nudy.

Należy pamiętać, że jeśli nie będziemy reagować i próbować zapobiegać sytuacją, w których nasz mały pupil niszczy przedmioty gryząc je, w przyszłości będziemy musieli się zmagać z dorosłym niszczycielem. Nie pozwalajmy by szczeniak zrobił sobie gryzak z naszych dłoni, by podgryzał meble czy nasze buty. Jeśli problem dotyczy dorosłego psa, warto udać się do specjalisty, który podpowie nam jak oduczyć psa gryzienia.

 

Na zdjęciach nasza mała 6-tygodniowa kruszynka, która niedługo trafi do nowego domku, choć dzieci z chęcią powiększyłyby nasze domowe stadko 😉

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z Purina®