Rzeczywistość mamy,  Strona Główna

Uśmiech dziecka

Uśmiech dziecka jest rzeczą magiczną. Najzimniejsze serce potrafi ogrzać, strudzonemu doda siły, a upadającemu pomoże się podnieść. Uśmiech dziecka jest szczery, prawdziwy, ciepły, wyjątkowy. Dlatego tak ważne jest, aby pozostał on także zdrowy.

Prawidłowe nawyki higieniczne wyrabiamy od pierwszych chwil życia dziecka. Zmieniamy brudną pieluchę, kąpiemy, odpowiednio pielęgnujemy. O ząbki naszych pociech też powinniśmy dbać już od pierwszych dni życia naszego dziecka, zanim zęby się tak naprawdę pojawią w buzi naszej pociechy. Na początku wystarczy raz dziennie wyczyścić jamę ustną jałowym gazikiem lub pieluchą tetrową nałożoną na palec i zmoczoną w przegotowanej wodzie. Usuwamy w ten sposób resztki jedzenia z policzków, dziąseł i języka. Najlepiej taką toaletę wykonywać przed spaniem, ale należy pamiętać, aby nie robić tego bezpośrednio po karmieniu. Niektóre dzieci mają bardzo silne odruchy wymiotne, gdy będziemy chcieli wyczyścić język. Taką toaletę wykonujemy do czasu pojawienia się pierwszych ząbków. Chroni ona także przed pleśniawkami.

Gdy pojawią się pierwsze zęby, należy zacząć pielęgnację ząbków przy użyciu specjalnej szczoteczki silikonowej nakładanej na palec rodzica i odpowiedniej dla wieku pasty do zębów dla dzieci. Pasta do pierwszych ząbków posiada zmniejszoną ilość fluoru. Ponieważ dziecko nie potrafi wypluć pasty, usuwamy ją gazikiem. Ząbki myjemy dwa razy dziennie delikatnie usuwając resztki także z dziąseł i języka.

W wieku ok. 2 lat należy dziecku zakupić szczoteczkę do zębów. Dziecko nie może używać szczoteczki takiej, jak używają dorośli. Szczoteczki dla dzieci wykonane są ze specjalnego włókna, mają odpowiedni kształt główki, oraz rączki, która idealnie pasuje do małej rączki. Należy pozwolić dziecku na naukę samodzielnego szczotkowania, ale do czasu kiedy dziecko nie nauczy się wykonywać toalety jamy ustnej poprawnie, rodzic powinien poprawić szczotkowanie.

W tym samym czasie warto też nauczyć dziecko efektywnego wypluwania pasty. Nauka tego nawyku może być trudna i niektóre dzieci osiągają ją dopiero po czwartych urodzinach. Gdy dziecko opanuję umiejętność wypluwania pasty do zębów należy zmienić pastę. Następna pasta do zębów dla dzieci zawiera większą dawkę fluoru, który wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą.

U małych dzieci nie należy stosować nici dentystycznych. Dziąsła są bardzo delikatne i można wyrządzić dziecku więcej szkód niż pożytku. Nić dentystyczną wprowadzamy ok. 4-5 urodzin dziecka. Tak samo płyn do płukania jamy ustnej.

Dzieci do lat 8 powinny używać wyłącznie pasty do zębów dla dzieci.  Powyżej tego wieku można podać dziecku pastę, której my używamy. Jednakże najlepiej skonsultować tą decyzję ze stomatologiem.

Bardzo ważną kwestią jest częsta wymiana szczoteczek do zębów. W przypadku dorosłych mówi się o okresie 3 miesięcy. W przypadku dzieci warto to robić częściej.

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to podstawowa rzecz dla zdrowia zębów i dziąseł, ale nie tylko. Zdrowe zęby umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów, mówienie, wpływają na ogólne samopoczucie. Zęby zepsute są źródłem wielu infekcji.

Odpowiednia toaleta jamy ustnej nie wystarczy, by uśmiech dziecka był zdrowy. Bardzo ważne są regularne kontrole u stomatologa, ale także odpowiednia pełnowartościowa dieta. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia podaż wapnia w diecie malucha. Poza tym należy ograniczyć podawanie słodkich napojów, zwłaszcza w butelce ze smoczkiem. Gdy już jesteśmy przy butelkach ze smoczkiem, to warto jak najszybciej oduczać dziecko z korzystania z nich. Pod koniec pierwszego roku życia warto zacząć powoli przestawiać dziecko z butelki na kubeczek. Jeśli dziecko pije butelką, nigdy nie wolno zostawiać jej do zaśnięcia, zwłaszcza z mlekiem czy słodkim napojem.

Jeśli dziecko je w nocy, po posiłku podajemy dziecku trochę wody do picia. Dotyczy to zwłaszcza karmienia mlekiem modyfikowanym.

Kolejną ważną kwestią dla zdrowego uśmiechu dziecka jest nieużywanie smoczka, a jeśli już to smoczków ortodontycznych, które zadbają o zdrowy zgryz dziecka. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno oblizywać dziecku smoczka. Przenosimy w ten sposób do organizmu dziecka groźne bakterie, wirusy i grzyby.

Życzę Wam wytrwałości i cierpliwości w odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej Waszych pociech, aby uśmiech dziecka cieszył wszystkich i nigdy nie bolał 😉

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z Colgate®