Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

Wakacje? Udaj się z dzieckiem do lekarza

Już za kilka dni zabrzmi ostatni dzwonek i nasze dzieci w końcu będą miały upragnione wakacje. Większości z nas wakacje kojarzą się z czasem odpoczynku i relaksu. Wypoczynek, podróże bliższe i dalsze, błogie lenistwo lub szaleńcze zabawy są charakterystyczną cechą wakacji. Jednak w wakacje warto wygospodarować także trochę czasu i udać z dzieckiem do lekarza, a nawet do kilku specjalistów.

Okres wakacyjny to szczególny czas, w którym warto szczególnie zadbać o zdrowie dziecka. To czas, w którym naturalnie możemy wzmocnić odporność naszego dziecka, poprzez stopniowe hartowanie pociechy w trakcie zabawy w wodzie. Te dwa letnie miesiące sprzyjają zwiększonej aktywności fizycznej, a także wprowadzeniu zmian w naszym stylu życia. Zdrowe odżywianie w tym okresie przychodzi większości łatwiej, gdyż sezonowe owoce i warzywa kuszą nas na każdym kroku. Niestety to także czas, w którym dochodzi do największej liczby urazów, więc trzeba mieć oczy dookoła głowy.

W wakacje warto także dokładniej przyjrzeć się dziecku, a dokładniej jego organizmowi

O badaniach kontrolnych najczęściej zapominamy lub w nieskończoność odkładamy ich termin, aż wizyta stanie się koniecznością. Niestety w przypadku dzieci nie wolno dopuścić do takiej sytuacji. Dzieci należy badać regularnie, gdyż jeśli wcześniej wykryje się nieprawidłowości i wprowadzi potrzebne leczenie, można uniknąć poważnych komplikacji. Ponadto zmiany chorobowe u dzieci rozwijają się w szybszym tempie niż u dorosłych, dlatego lekceważone mogą mieć tragiczne konsekwencje.

Do większości specjalistów w okresie wakacyjnym jest krótszy czas oczekiwania na wizytę. Wiążę się to z tym, że wiele osób wyjeżdża na wakacje i trudno im zaplanować wizytę u lekarza w tym czasie. Należy jednak pamiętać, że lekarze również biorą urlopy. Dlatego do specjalisty warto zarejestrować się już teraz.

Jakich specjalistów warto odwiedzić z dzieckiem?

  • PEDIATRA

Do pediatry najlepiej udać się na samym początku. Pediatra zważy i zmierzy dziecko, oceni ogólny rozwój dziecka oraz jego ogólny stan zdrowia. Pediatrę należy poprosić o skierowanie na podstawowe badanie krwi i moczu. Wiele chorób potrafi rozwijać się początkowo w ukryciu, a badanie krwi i moczu pozwoli je wykryć. Oprócz podstawowych badań warto wykonać badanie poziomu witaminy D (zapewne okaże się, że nasze dziecko pomimo częstych zabaw na świeżym powietrzu wymaga suplementacji) i badanie w kierunku obecności pasożytów w organizmie dziecka (szczególnie u przedszkolaków i małych dzieci to badanie powinno się wykonać co najmniej raz w roku).  Jeśli dziecko skarży się czasem na ból brzucha lub ma problemy z zaparciami, warto poprosić o skierowanie na badanie USG jamy brzusznej.

  • OKULISTA

Co najmniej raz w roku powinno się iść z dzieckiem do okulisty. Najlepiej umówić się na wizytę rodzinną, wtedy dziecko obserwując, jak przebiega badanie mamy czy taty, mniej się boi, a badanie przebiega sprawnie. Pamiętaj by jadąc na wizytę do okulisty zawsze zabierać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Oko pod wpływem atropiny, którą podaję się przed badaniem oczka dziecka, przez długi czas jest wrażliwsze na światło.

  • ORTOPEDA

Nawet jeśli nic niepokojącego się z dzieckiem nie dzieje, warto udać się do ortopedy. Ortopeda zbada kręgosłup dziecka oraz czy dziecko prawidłowo stawia stopy. Warto ortopedę odwiedzić jeszcze przed rozpoczęciem przez dziecko edukacji szkolnej, gdyż dziecko zacznie wtedy więcej czasu spędzać siedząc w ławce i przy odrabianiu lekcji. Jeśli dziecko posiada jakąś nawet niedużą wadę postawy, to w roku szkolnym z pewnością się pogłębi, a zauważoną wcześniej łatwiej skorygować. Także gdy dziecko intensywnie rośnie lub przybiera na wadze należy odwiedzić ortopedę.

  • STOMATOLOG

W Polsce dzieci najczęściej odwiedzają dentystę, kiedy ząbki bolą lub są w nie najlepszym stanie. A tymczasem na pierwszą wizytę do stomatologa warto zabrać dziecko, jak tylko pojawią się pierwsze ząbki. Należy uprzedzić lekarza, że to pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, wtedy wizyta przebiega nieco dłużej i inaczej niż zwykle. Dzieci z mlecznym uzębieniem powinny odwiedzać stomatologa co 3-4 miesiące, a z zębami stałymi co 6 miesięcy.

  • LARYNGOLOG

Laryngologa warto odwiedzić profilaktycznie raz w roku. Specjalista ten zbada słuch naszego dziecka, ale także oceni stan migdałków. Do laryngologa warto wybrać się także z dzieckiem, które często choruje na infekcje górnych dróg oddechowych.

  • NEUROLOG 

Do neurologa powinniśmy udać się każdorazowa, kiedy coś nas zaniepokoi w rozwoju dziecka. Pomijam fakt, że najlepiej by było, gdyby każdy niemowlak odwiedził neurologa. W przypadku dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym warto neurologa odwiedzić w przypadku powracających bólów głowy, gdy mamy wrażenie, że dziecko na krótką chwilę nam się „zawiesza” (to objaw padaczki) lub gdy widzimy niepokojące objawy w zachowaniu dziecka.

  • KARDIOLOG

Do kardiologa warto iść z dzieckiem na wizytę co najmniej raz na 2-3 lata. Szczególnie jeśli zauważymy, że dziecko często szybko się męczy lub skarży się na ból w klatce piersiowej.

  • PSYCHOLOG

Wielu rodziców uważa pójście z dzieckiem do psychologa za coś wstydliwego, a tym czasem to bardzo ważny specjalista, z usług którego warto korzystać. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma jakieś problemy w szkole, na przykład skarży się, że nikt nie chce się z nim bawić lub jest wycofane, udaj się do psychologa.

  • ALERGOLOG

Jeśli dziecko często ma przewlekły katar lub kaszel, zdarza się, że go wysypie, warto udać się do alergologa. Także jeśli dziecku dokucza czasem biegunka, warto wybrać się do tego specjalisty.

 

Każdy z nas z pewnością zgodzi się, że lepiej zapobiegać, a niżeli leczyć. Jednak wiele osób ma problem zmobilizować się do wizyty u specjalisty. Zachęcam do wykorzystania okresu wakacyjnego do nadrobienia wszystkich tych ważnych wizyt. Może będziecie musieli wybrać się do innego miasta w poszukiwaniu specjalisty i przy okazji zwiedzicie co nieco?

Życzę Wam bezpiecznego wypoczynku!