Wakacje – udaj się do lekarza z dzieckiem

Większości z nas wakacje kojarzą się z czasem odpoczynku i relaksu. Wypoczynek, podróże bliższe i dalsze, błogie lenistwo lub szaleńcze zabawy są charakterystyczną cechą wakacji. Jednak w wakacje warto wygospodarować także trochę czasu i udać do kilku specjalistów z dzieckiem.

Okres wakacyjny to szczególny czas, w którym warto szczególnie zadbać o zdrowie dziecka. To czas, w którym naturalnie możemy wzmocnić odporność naszego dziecka, poprzez stopniowe hartowania pociechy w trakcie zabawy w wodzie. Te dwa letnie miesiące sprzyjają zwiększonej aktywności fizycznej, a także wprowadzeniu zmian w naszym stylu życia. Zdrowe odżywianie w tym okresie przychodzi większości łatwiej, gdyż sezonowe owoce i warzywa kuszą nas na każdym kroku.

W wakacje warto także dokładniej przyjrzeć się dziecku, a dokładniej jego organizmowi.

O badaniach kontrolnych najczęściej zapominamy lub w nieskończoność odkładamy ich termin, aż wizyta stanie się koniecznością. Niestety w przypadku dzieci nie wolno dopuścić do takiej sytuacji. Dzieci należy badać regularnie, gdyż jeśli wcześniej wykryje się nieprawidłowości i wprowadzi potrzebne leczenie, można uniknąć poważnych komplikacji.

Do większości specjalistów w wakacje jest krótszy czas oczekiwania na wizytę. Wiążę się to z tym, że ludzie wyjeżdżają na wakacje i trudno im zaplanować wizytę u lekarza w tym czasie. Należy jednak pamiętać, że lekarze również biorą urlopy. Dlatego do specjalisty warto zarejestrować się już na początku wakacji.

Jakich specjalistów warto odwiedzić z dzieckiem?

  • PEDIATRA (bez skierowania). Do pediatry najlepiej udać się na samym początku. Pediatra zważy i zmierzy dziecko, oceni ogólny rozwój dziecka oraz jego ogólny stan zdrowia. Pediatrę należy poprosić o skierowanie na podstawowe badanie krwi i moczu. Wiele chorób potrafi rozwijać się początkowo w ukryciu, a badanie krwi i moczu pozwoli je wykryć. Oprócz podstawowych badań warto wykonać badanie w kierunku obecności pasożytów w organizmie dziecka. Szczególnie u przedszkolaków i małych dzieci to badanie powinno się wykonać co najmniej raz w roku. Jeśli dziecko skarży się czasem na ból brzucha lub ma problemy z zaparciami, warto poprosić o skierowanie na badanie USG jamy brzusznej.
  • OKULISTA (bez skierowania). Co najmniej raz w roku powinno się iść z dzieckiem do okulisty. Najlepiej umówić się na wizytę rodzinną, wtedy dziecko obserwując, jak przebiega badanie mamy czy taty, mniej się boi, a badanie przebiega sprawnie. Pamiętaj by jadąc na wizytę do okulisty zawsze zabierać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Oko pod wpływem atropiny, którą podaję się przed badaniem oczka dziecka, przez długi czas jest wrażliwsze na światło.
  • ORTOPEDA (potrzebne skierowanie). Nawet jeśli nic niepokojącego się z dzieckiem nie dzieje, warto udać się do ortopedy. Ortopeda zbada kręgosłup dziecka oraz czy dziecko prawidłowo stawia stopy. Warto ortopedę odwiedzić przed rozpoczęciem szkoły, gdyż dziecko zacznie wtedy więcej czasu spędzać siedząc w ławce i przy odrabianiu lekcji. Jeśli dziecko posiada jakąś nawet niedużą wadę postawy, to w roku szkolnym z pewnością się pogłębi, a zauważoną wcześniej łatwiej skorygować. Także gdy dziecko intensywnie rośnie lub przybiera na wadze należy odwiedzić ortopedę.
  • STOMATOLOG (bez skierowania). W Polsce dzieci najczęściej odwiedzają dentystę, kiedy ząbki bolą lub są w nie najlepszym stanie. A tymczasem na pierwszą wizytę do stomatologa warto zabrać dziecko, jak tylko pojawią się pierwsze ząbki. Należy uprzedzić lekarza, że to pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, wtedy wizyta przebiega nieco dłużej i inaczej niż zwykle. Dzieci z mlecznym uzębieniem powinny odwiedzać stomatologa co 3-4 miesiące, a z zębami stałymi co 6 miesięcy.
  • LARYNGOLOG (potrzebne skierowanie). Laryngologa warto odwiedzić profilaktycznie raz w roku. Specjalista ten zbada słuch naszego dziecka, ale także oceni stan migdałków. Do laryngologa warto wybrać się także z dzieckiem, które często choruje na infekcje górnych dróg oddechowych.
  • KARDIOLOG (potrzebne skierowanie). Do kardiologa warto iść z dzieckiem na wizytę co najmniej raz na 2-3 lata. Szczególnie jeśli zauważymy, że dziecko często szybko się męczy.
  • ALERGOLOG (potrzebne skierowanie). Jeśli dziecko często ma przewlekły katar lub zdarza się, że go wysypie, warto udać się do alergologa. Także jeśli dziecku dokucza czasem biegunka, warto wybrać się do tego specjalisty.

Życzę Wam bezpiecznego wypoczynku!

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami cyklu „Wakacje z Sebucją” (klik w baner):

Powyższe zasady bezpieczeństwa oraz wiele innych znajdziesz w przygotowanym specjalnie dla Ciebie poradniku ,,Jak bezpiecznie spędzić wakacje”. Poradnik jest bezpłatny i możesz pobrać go tu:

 

Nie martw się, nie otrzymasz ode mnie spamu, a Twoje dane są u mnie bezpieczne (oczywiście nikomu ich nie przekażę).