Strona Główna,  W domowym zaciszu

Wartościowe filmy, które warto zobaczyć cz. II – TOP 100

Jakiś czas temu powstała pierwsza część listy wartościowych filmów, które warto zobaczyć. Na tamtej liście znalazło się pierwsze 50 filmów, a dziś przedstawiam pozostałą 50-kę.


NOWE ZESTAWIENIE!

[button url=”https://www.sebucja.pl/filmy-ktore-warto-zobaczyc-w-2020-roku/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]FILMY, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ – nowe zestawienie (2020r.)[/button]


Zobacz także:

[button url=”https://www.sebucja.pl/bajki-filmy-o-milosci-dla-dzieci/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]BAJKI I FILMY O MIŁOŚCI DLA DZIECI[/button] [button url=”https://www.sebucja.pl/najciekawsze-bajki-dla-dzieci/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]NAJCIEKAWSZE BAJKI DLA DZIECI[/button] [button url=”https://www.sebucja.pl/najpiekniejsze-filmy-dla-dzieci-i-mlodziezy-2/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]NAJPIĘKNIEJSZE FILMY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY[/button] [button url=”https://www.sebucja.pl/straszne-bajki-i-filmy-dla-dzieci-na-halloween/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]STRASZNE BAJKI I FILMY DLA DZIECI NA HALLOWEEN CZĘŚĆ I[/button] [button url=”https://www.sebucja.pl/straszne-bajki-i-filmy-dla-dzieci-na-halloween-i-nie-tylko-czesc-ii/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]STRASZNE BAJKI I FILMY DLA DZIECI NA HALLOWEEN CZĘŚĆ II[/button] [button url=”https://www.sebucja.pl/swiateczne-bajki-i-filmy-dla-dzieci/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]ŚWIĄTECZNE BAJKI I FILMY DLA DZIECI[/button] [button url=”https://www.sebucja.pl/wartosciowe-filmy-ktore-warto-zobaczyc/” target=”_blank|_self” style=”xsmall|small|normal”]WARTOŚCIOWE FILMY, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ CZĘŚĆ I[/button]

Kolejność filmów na liście przypadkowa, a Was zapraszam do miłej zabawy.

1) Księgowy

Tym razem moją listę otwiera produkcja, która wzbudza ogromne emocja wśród krytyków i recenzentów. Dla jednych genialny film, dla innych totalna porażka. Według mnie trzeba koniecznie zobaczyć. Film trzyma w napięciu od samego początku do końca. Widz musi być niezwykle uważny, by nie przeoczyć wątku, co zresztą nie jest trudne, bo film wciąga niesamowicie. Dla osób, które nie mają pojęcia czym jest autyzm, produkcja może wydawać się naciągana lub niezrozumiana. Nic więcej nie zdradzę i zachęcam do obejrzenia.

2) Nasza młodsza siostra

Uwielbiam ten film. Gdy czasem mam gorszy dzień, gdy wszystko mnie denerwuje, oglądam właśnie ten film. Nie wiem w sumie dlaczego, ale ta produkcja to taka oaza spokoju i źródło siły. Opowieść o czterech siostrach i trudnej miłości. Być może niektórzy będą się strasznie nudzić, ale to produkcja, która zmusza do zwolnienia, do zatrzymania się na chwilę i rozważania nad tym, co naprawdę jest ważne. Polecam zwłaszcza tym, którzy oczekują od kina czegoś więcej, niż tylko rozrywki. Tak na marginesie, po tym filmie żałuję tego, że nie mam siostry…

3) Ukryte piękno

Ten film po prostu trzeba zobaczyć. To jedna z tych produkcji, po których w głowie pozostaje pytanie. Dla każdego widza film ten zakończy się inaczej, każdy wyciągnie z niego coś innego. Niesamowita historia, jakich obok nas wiele, niesamowite emocja, jakich mam nadzieję nie przyjdzie nam przeżywać. Zobaczcie koniecznie!

4) Jak Ojciec i Syn

To mogło przytrafić się każdemu rodzicowi… Każdego z nas mógł problem ten dotyczyć… O co chodzi konkretnie? O zamianę noworodków i wychowywanie nie swojego dziecka. Jeśli macie ochotę na ambitne kino, na historię, która pokazana jest bez żadnych ubarwień, zbytecznych sensacji i tym samym miażdżąca serce ogromem trudnych emocji, to ten film jest idealny. Ciężko przygląda się życiu bohaterów, zwłaszcza tych najmłodszych, z trudem powstrzymać łzy. Do tego wszystkiego mamy zderzenie z inną kulturą, co dla mnie jako kobiety, było niesamowicie trudne. Obejrzyjcie koniecznie, tylko przygotujcie się na to, że film ten na długo pozostanie w Waszej pamięci…

5) Cud z nieba

Piękna opowieść o nadziei, pozwalająca uwierzyć, że dobrzy ludzie istnieją. Pełna emocji, zmuszająca do refleksji historia oparta na faktach, której główną bohaterką jest mała dziewczynka. Chcecie sobie popłakać? Mieliście zły dzień? Ten film jest idealny. Polecam.

6) Sophie

Kolejny wyciskacz łez. Trudno ten film opisać słowami, bo nie w sposób przedstawić emocje targające bohaterami tego filmu. Wartości płynące z tej produkcji są nadzwyczajne. Warto obejrzeć i choć przez chwilę zastanowić się nad sobą i swoim życiem. Gorąco polecam.

7) Oszukane

Tym razem polska produkcja na temat już poruszany w tym zestawieniu, a mianowicie pomyłkowej zamiany noworodków. Tym razem mamy do czynienia z nastolatkami, a nie, jak miało to miejsce w filmie ,,Jak Ojciec i Syn”, z dziećmi. Produkcja ta nie jest tak emocjonująca, jak w przypadku wspominanego wcześniej filmu japońskiej produkcji ,,Jak Ojciec i Syn”, ale też przedstawia inne problemy. Serdecznie zapraszam do obejrzenia, bo warto.

8) Syn

Belgijska produkcja dwóch genialnych braci: Jeana-Pierra Dardenne i Luca Dardenne, których jeszcze kilka filmów znajdzie się w tym zestawieniu. Nie każdemu spodoba się ten film i styl, jaki obrali reżyserowie, jednak uważam, że warto zobaczyć tą produkcję ze względu na treść, jaką przekazuje widzowi. Mnie film wciągnął niesamowicie i przyznam szczerze, że dzięki niemu poznałam pozostałe produkcje wspomnianych wyżej braci. Zapraszam.

9) Siedem minut po północy

Zanim sięgnęłam po ten film, myślałam, że to typowa produkcja dla młodszych widzów. Oj zaskoczyłam się! Film zdecydowanie kierowany jest dla dorosłych, choć starsze dzieci będą oglądać film z ogromnym zaciekawieniem, nie wiem ile z filmu zrozumieją. Dorosłego widza film przytłoczy ogromem emocji. Spłakałam się jak mało kiedy i jak mało kiedy wyciągnęłam tyle mądrości z filmu kierowanego w sumie do młodego widza. Polecam z całego serca.

10) Dziecko

Kolejna produkcja wspominanych wcześniej belgijskich reżyserów. Tym razem opowiada historię dwójki młodych ludzi i ich malutkiego dziecka. Film w tak rzeczywisty sposób pokazuje poczynania głównego bohatera, że widz ma wrażenie, że to wszystko miało miejsce naprawdę. Zresztą docierające do nas co chwilę tragiczne wiadomości dotyczące małych dzieci tylko potęgują to odczucie. Ja jestem przerażona, nie wiem czy bardziej niedojrzałością rodziców, czy poczynaniem ojca dziecka. Zobaczcie sami.

11) Labirynt fauna

W przeciwności do ,,Siedem minut po północy”, ,,Labirynt fauna” nie jest filmem dla młodego widza. To film dla dorosłych i to o mocnych nerwach. Film ukazuje okrucieństwo wojny i sytuację dziecka, w tej pełnej brutalności rzeczywistości. Świat realny przeplata się ze światem dziecięcej wyobraźni, tworząc produkcję, która na długi czas zapadnie Wam w pamięci. Warto poświęcić wieczór i zanurzyć się w tej niezwykłej opowieści. Naprawdę warto.

12) Nieznajoma dziewczyna

Kolejny film wspominanych wcześniej belgijskich reżyserów. Znów mamy do czynienia z niebanalną historią, której głównym rozważaniem są wyrzuty sumienia głównej bohaterki, ale nie tylko. Śmierć tytułowej nieznajomej dręczy młodą lekarkę, która nieświadoma konsekwencji, odmawia przyjęcia pacjentki. Lekarka wszczyna własne śledztwo, które ma na celu ustalenie tożsamości dziewczyny. Świetny film, który zasługuje zdecydowanie na swoje miejsce w tym zestawieniu.

13) Bez mojej zgody

To jeden z tych filmów, w którym każda minuta jest wykorzystana i niesie dla widza ogrom emocji. To historia o chorobie dziecka i ,,chorobie” całej rodziny. Warto zobaczyć, gdyż produkcja ta porusza wiele ważnych problemów. Przygotujcie sobie jednak paczkę chusteczek, bo trudno powstrzymać łzy na tym filmie.

14) Niemożliwe

Długo zastanawiałam się czy obejrzeć ten film, czy będę mogła spokojnie zasnąć, czy nie będę znów bić się z myślami. Zaryzykowałam i nie żałuję. Film zdecydowanie zasługuje na swoją pozycję na liście wartościowych filmów. To pozycja, która pokazuje ludzką siłę walki, siłę nadziei i chęci przetrwania, zderzając to z ogromną tragedią, jaką jest tsunami. Przerażający, wręcz prawdziwy można rzecz obraz, potęguje dodatkowo doznania widza. Koniecznie zobaczcie.

15) Miłość

Michael Haneke idealnie nazwał swoje dzieło. Miłość, tylko i aż… Piękna, pełna prawdy o życiu, o prawdziwej miłości historia, jakich wiele, jednak tak niezwykła, że koniecznie trzeba ją poznać. Jeśli macie wolny wieczór i nie boicie się własnych rozważań o życiu, miłości i śmierci, obejrzyjcie!

16) Zjawa

Ta produkcja dla jednych będzie arcydziełem, dla innych przeokropną nudą. Dla mnie to świetny film uświadamiający, jak potężna jest dzika natura i jak silna jest wola przetrwania człowieka. Film warto obejrzeć chociażby dla świetnej kreacji Leonarda DiCaprio, którego choć nie cierpię, tu oglądałam z przyjemnością. Warto zobaczyć.

17) Miasto Boga

Gdy obejrzałam ten film, dwukrotnie i to w różnych źródłach sprawdzałam, czy ta historia naprawdę oparta jest na faktach. Wprost nie do uwierzenia, że gdzieś tam na drugim krańcu świata takie rzeczy mają miejsce. Tak, według wielu źródeł, tak dzieje się nadal… Zobaczcie sami, ja jestem po prostu przerażona.

18) W stronę morza

Kto jeszcze nie widział tego filmu, koniecznie powinien nadrobić zaległości. Film, o którym było bardzo głośno, który nadal wzbudza wiele kontrowersji. Porusza temat eutanazji i to w dodatku w oparciu o historię, która wydarzyła się rzeczywistości. Warto zobaczyć, bo ,,W stronę morza” wywoła u Was z pewnością morze łez…

19) Zdesperowana

Dla niektórych z lekka przesadzony, niewiarygodny, dla mnie prawdziwy. Pomijając ubarwienia, efekty specjalne, film ukazujący odwieczną prawdę: matka, która walczy o własne dziecko jest zdolna do wszystkiego. Mnie film trzymał w napięciu od samego początku do ostatniej minuty. Zobaczcie sami, a się przekonacie.

20) Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

Są historie, które mrożą krew w żyłach, są takie, które burzą nasz spokój ducha… Są też takie, które zmuszają nas do refleksji, bo po ich poznaniu nie da się spokojnie zasnąć. ,,Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks” jest właśnie takim filmem. To opowieść o młodej kobiecie, która zachorowała na raka szyjki macicy i została dawcą komórek, choć nie wyraziła zgody na ich pobranie. Do dziś jej komórki wykorzystywane są na całym świecie do badań w różnych dziedzinach. To dzięki nim stworzono szczepionkę przeciw polio, onkologia zrobiła ogromny krok na przód, a genetyka może rozwijać się w takim tempie. Mnóstwo leków, szczepionek i różnych terapii testowanych jest właśnie na tych komórkach. Wiele zawdzięczamy tej kobiecie, niestety te wszystkie osiągnięcia okupione są ogromnym cierpieniem bohaterki i jej bliskich. Zobaczcie koniecznie ten film, bo naprawdę warto!

21) Drugie oblicze

Lubicie oglądać filmy, które długo zapadają w pamięci? Mnie bardzo poruszył ten film. Zaczęłam się zastanawiać nad moim życiem, nad tym, jak moje wybory mogą wpłynąć na życie moich dzieci. Zastanawialiście się kiedyś na tym? Zobaczcie ten film, przekonacie się dlaczego o to pytam…

22) Kołysz się, dziecino

Temat surogatek zawsze wzbudza kontrowersje, więc film, który taki temat porusza, z pewnością też taki będzie. Tak myślałam i szczerze mówiąc spodziewałam się po filmie czegoś innego. Nie zawiodłam się jednak. Produkcja trzyma w napięciu, historia wciąga i choć jest bardzo ubarwiona, ogląda się ją z zaciekawieniem. Warto zobaczyć.

23) Jestem mordercą

Tym razem polska produkcja i to w dodatku bardzo udana. Historia ,,wampira z Zagłębia” wciąga, trzyma w napięciu, przeraża okrucieństwem… Film trzeba zobaczyć, bo trudno oddać klimat filmu w słowach. Osobiście nie sądziłam, że to będzie tak dobra produkcja, myliłam się, a Was zapraszam przed ekran.

24) Droga

Czytając opis filmu byłam sceptycznie nastawiona do tej produkcji. Kino dwójki aktorów, szarość scenografii i apokaliptyczna wizja świata? Nie sądziłam, że spędzę prawie dwie godziny w takim napięciu i skupieniu… Rewelacyjny film! Miażdży swoim realizmem i brutalnością człowieczeństwa pozbawionego cywilizacji. Z każdą minutą walka o przetrwanie jest trudniejsza, a widz coraz bardziej zaciska kciuki, by się udało. Zobaczcie sami, bo nie w sposób opisać emocje, które ta produkcja wywołuje.

25) Pokój

Obejrzałam i cóż mogę powiedzieć, bez chusteczek nie da się tego filmu przetrwać! Mnie ta historia pochłonęła całkowicie. Chłopiec gra wyśmienicie, jego postać jest tak bardzo realistyczna, że nie da się po prostu podejść do tematu bez emocji. Nie będę zdradzać szczegółów, bo film po prostu trzeba zobaczyć.

26) Sekret jej oczu

Ta produkcja jest jak intrygująca zagadka, która wciąga i nie można sobie odpuścić rozwiązania, nawet jeśli jest trudne do odgadnięcia. Bohater filmu rozwiązuje trudną sprawę sprzed lat, która na emeryturze spędza mu sen z powiek. Świetny film, dający do myślenia, jednak przede wszystkim opowiadający o prawdziwej miłości, której nawet śmierć nie jest wstanie zniszczyć… Koniecznie zobaczcie!

27) Memento

Jeśli lubicie filmy, które wyróżniają się fabułą, a przede wszystkim pomysłem, to ,,Memento” jest dla Was. To film, na którym trzeba być bardzo skupionym, by nie przegapić szczegółów i zwyczajnie się nie pogubić. Całą historię przedstawioną mamy bowiem od końca i stopniowo zaczynamy odkrywać sens poszczególnych zdarzeń. Warto zobaczyć.

28) Zwierzęta nocy

Klimat tej produkcji jest trudny do opisania. Na początku łatwo się pogubić, co jest rzeczywistością, a co treścią powieści, którą czyta główna bohaterka. Z biegiem czasu łatwo jest rozróżnić realne życie bohaterów od fikcyjnej prozy. Wstrząsająca, niebanalna i przede wszystkim otwierająca oczy, że nie zawsze nasze wybory są słuszne, że warto słuchać serca, póki nie jest za późno… Zobaczcie koniecznie.

29) Zły dotyk

Historia pedofila, który po wyjściu z więzienia, stara się być ,,normalnym”. Czy mu się to uda? Czy da radę oprzeć się pokusie? Musicie zobaczyć, by się przekonać. Mogę Wam jedynie zdradzić tyle, że film jest bardzo dobry i godny zobaczenia. Tym bardziej, że pokazuje odczucia głównego bohatera, jego motywacje i pociągi, które trudne są do zrozumienia zdrowemu człowiekowi.

30) Był sobie pies

Na mojej liście nie mogło zabraknąć tej pozycji, choć ta produkcja skierowana jest głównie do młodego widza. ,,Był sobie pies” to piękna opowieść o sensie życia, opowiedziana w sposób nietuzinkowy. Jednak najwięcej mądrości z tego lekkiego kina wyniesie widz dorosły, dla którego film, choć może wydać się absurdalny, będzie powodem wielu wzruszeń i śmiechu. Warto zobaczyć całą rodziną ten wartościowy film.

31) Nietykalni

Przyjaźń nie zna ograniczeń, ani nie zwraca uwagi na dzielące nas różnice i w takim klimacie jest ta produkcja, którą Wam z całego serca polecam. Poważny temat, prawdziwa historia i niewyobrażalne pokłady dobrego humoru. Przyznam szczerze, że miałam jakąś niechęć do tego filmu przez długi czas, aż któregoś dnia z nudów go obejrzałam. Wydawało mi się, że różnice i cały ten kontrast pomiędzy bohaterami, jest zbyt duży, by produkcja była realna. Dopiero później dowiedziałam się, że to prawdziwa historia i bardzo żałowałam, że filmu nie widziałam wcześniej. Jeśli nie widzieliście, nie popełniajcie mojego błędu.

32) Arcyoszust

Uwielbiam Roberta De Niro, a po tej produkcji śmiało stwierdzam, że z każdą dodatkową zmarszczką gra lepiej. „Arcymistrz” to dla mnie arcydzieło wśród wszelkich ról De Niro, choć po „Praktykancie” nie sądziłam, że można wcielić się w role jeszcze wiarygodniej. Świetna gra De Niro i świetny film, który koniecznie trzeba zobaczyć.

33) Kapitan Phillips

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, opowiadająca o walce kapitana, w którego role wcielił się niewiarygodnie dobrze Tom Hanks, z somalijskimi piratami. Trzymająca w napięciu produkcja, która oprócz opowiedzenia historii porwania, zwraca uwagę na problemy, jakie są skutkiem globalizacji. Jeden z lepszych filmów, jakie kiedykolwiek widziałam. Koniecznie trzeba zobaczyć.

34) Kod da Vinci

Będąc już przy świetnej kreacji Toma Hanksa, przedstawiam zapewne wszystkim znaną pozycję także z jego udziałem. ,,Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna wzbudził wiele kontrowersji, ale także ogromne zainteresowanie, stąd nic dziwnego, że szybko doczekał się ekranizacji. Dla wszystkich lubiących zagadki w dobrym wydaniu ta pozycja będzie idealna. Film zasługuje na swoje miejsce na tej liście, podobnie jak dwie pozostałe części ,,Anioły i demony” oraz ,,Inferno”, ponieważ w sposób umiejętny balansuje pomiędzy prawdą a fałszem, tworząc historię niejednokrotnie zmuszającą do rozmyślań. Zapraszam.

35) Anioły i demony

Po sukcesie, jakiego odniósł ,,Kod da Vinci”, szybko powstała kolejna produkcja oparta na powieści Dana Browna. Znów mamy do czynienia z zagadkami, z manipulacją widzem i mieszaniem prawdy z fałszem, ale efekt końcowy ponownie rewelacyjny. Warto zobaczyć choćby po to, by się do przedstawionej historii ustosunkować. Wielu z Was z pewnością produkcja ta zmusi do refleksji, dlatego zachęcam do obejrzenia.

36) Inferno

Polecam także ostatnią produkcję z serii, choć przyznam szczerze, że ta najbardziej mnie rozczarowała, gdy porównuję ją z książką. Jednakże sam film jest dobry, a osoby, które książki nie czytały nie będą odczuwać tego dyskomfortu, dlatego zachęcam. Produkcja utrzymana w takim samym klimacie, jak dwie poprzednie. Zachęcam.

37) Tanna

Niebawem do Polskich kin zawita ta nietuzinkowa produkcja, jednakże bez problemu obejrzycie ją w wersji angielskiej. Dialogów tu niewiele, ale historia, która została opowiedziana łapie za serce, urzeka pięknem krajobrazów i przede wszystkim wydarzyła się naprawdę. Historia miłości ponad wszystko, którą warto zobaczyć.

38) Pianista

Myślę, że tej produkcji nikomu nie muszę przedstawiać. Nie mogło jej zabraknąć w moim zestawieniu, gdyż wartość jaką niesie jest ogromna. Jeśli ktoś jakimś cudem jeszcze nie widział ,,Pianisty”, to szybciutko powinien nadrobić zaległości. Serdecznie zachęcam do obejrzenia.

39) Służące

Moim zdaniem pozycja szczególnie kierowana do kobiet, a zwłaszcza tych, którym z jakiego powodu brakuje sił czy wiary w siebie. Niesamowita historia, lawina emocji i wzruszeń, a przede wszystkim realistyczna gra aktorów, dzięki którym ta opowieść jest ciepła i bliska każdej kobiecie. Zachęcam jednakże wszystkich, nie tylko panie, do obejrzenia tego filmu.

40) Przebudzenia

Jedna ze starszych produkcji w moim zestawieniu, ale zarazem też jedna z lepszych. Oparta na faktach historia lekarza, który walczy o przebudzenie ze śpiączki swoich pacjentów. Wzruszająca, chwytająca za serce i długo nie dająca o sobie zapomnieć opowieść. Zachęcam wszystkich do obejrzenia tej zapomnianej już produkcji.

41) Życie Pi

Jest wiele filmów, które uwielbiam i do których wracam po setki razy. Taką opowieścią jest ,,Życie Pi”, którą po prostu kocham. Ci, którzy znają mnie od lat wiedzą, że to uwielbienie dla tej produkcji związane jest poniekąd z mojej miłości do tygrysów. Jednak pomijając ten fakt, film jest rewelacyjny. Przesłanie i wartość, jaką każdy z widzów może wyciągnąć z tej historii, jest ogromna. Kto nie widział, koniecznie musi zobaczyć.

42) Moja chuda siostra

Są takie historie, które wzbudzają w nas niepokój i miażdżą emocjami. Taką historią jest ,,Moja chuda siostra”. Pokazany jest tu dramat dwóch sióstr. Jednej dążącej za wszelką cenę do ideału i drugiej, żyjącej w cieniu pierwszej. Świetna lekcja dla każdego rodzica. Gorąco polecam.

43) Ink

Jeśli lubicie nieoczywiste kino, to ta produkcja wam się spodoba. Jeśli chcecie, aby film Wami potrząsnął, otworzył oczy lub ukazał błędy, to dobrze trafiliście. Przerażający, brzydki obraz, niedosłowny, metaforyczny, lecz mocno uderzający przesłaniem. Nawet jeśli przerażą Was plakaty, recenzje – przekonajcie się sami, bo po tym filmie juz nic nigdy nie będzie takie samo…

44) Apocalypto

Film dla osób z mocnymi nerwami, mnie zalewały zimne poty praktycznie przez pół filmu. Warto obejrzeć, choć film bardzo brutalny i krwawy, że tak się wyrażę. Jednak tę historię trzeba koniecznie poznać. Polecam, choć osobiście miewałam koszmary przez ten film dość długo.

45) Koyaanisqatsi

Jeśli szukacie czegoś innego, produkcji, przy której można się zastanowić nad sensem życia czy kierunkiem, w którym podąża świat, to cztery następne produkcje, są do tego stworzone. ,,Koyaanisqatsi”, którego reżyserem jest Godfrey Reggio, to zbiór obrazów z życia Ziemi i ludzi ją zamieszkujących. Obraz tak niezwykły i hipnotyzujący, że trudno się od niego oderwać.

46) Baraka

,,Baraka” to z kolei dzieło, którego autorem jest Ron Fricke. Dokument ukazuje różnorodność świata, piękno Ziemi i człowieka, jako jej część. Nie da się przejść obok tej produkcji obojętnie.

47) Naqoyqatsi

Tym razem bardzo niepokojący obraz, który niestety pokazuje realia świata, w którym żyjemy. Godfrey Reggio podzielił swoją produkcję na trzy części i stopniowo wprowadza widza w stan niepokoju. Trudno opisać słowami, dlatego zachęcam do obejrzenia.

48) Samsara

5 lat nieustannej podróży, 25 krajów odwiedzonych, a wszystko po to, by pokazać widzowi najpiękniejsze zakątki świata i nie tylko.  Ron Fricke przeszedł samego siebie i choć ,,Baraka” jest rewelacyjna, tak ,,Samsara” przewyższa wszystkie inne filmy dokumentalne. Koniecznie zarezerwujcie sobie wieczór i zrelaksujcie się przy tej urzekającej produkcji.

49) Kedi – sekretne życie kotów

Tym razem przedstawiam Wam nowinkę prosto z kin. Produkcję, którą pokochają wielbiciele kotów, a ci, którzy za tymi futrzakami nie przepadają, z pewnością zmienią zdanie. Piękny film dokumentalny ukazujący koty, ludzi, a także Turcję w innym, wręcz magicznym świetle. Miłośników kotów zapraszam do kin.

50) Syn szawła

Na zakończenie listy ,,100 wartościowych filmów, które warto zobaczyć” zostawiłam właśnie ten film. Trudno jest mi się do niego odnieść. Ale podobnie jak ,,Wołyń” na zakończenie pierwszej części listy, tak ,,Syn Szawła” nie w sposób opisać czy zapomnieć. Mniej tu brutalności, drastycznych scen, jednak tak samo ściska za serce… Koniecznie zobaczcie.

To by było na tyle 🙂 Mam nadzieję, że moje zestawienie przypadnie Wam do gustu. Wierzę też, że docenicie moją pracę i poślecie listę w świat. Będę Wam bardzo wdzięczna.