Strona Główna,  Wokół zdrowia

Witaminy

Witaminami nazywamy obecne w pożywieniu składniki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niektóre z witamin nasz organizm potrafi produkować samoistnie, inne czerpie jedynie z pożywienia.

Większość z nas zna wiele witamin, wie też w jakich produktach danej witaminy jest najwięcej. Są też witaminy, o których większość jedynie słyszała lub w ogóle nie wie o ich istnieniu, a one są akurat dla nas bardzo ważne.

Zapraszam Was na wpis poświęcony właśnie takim ,,perełkom” wśród witamin.

Zaczynamy od witaminy H, czyli biotyny. Biotyna jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. O biotynie najczęściej wiemy tyle, że działa korzystnie na skórę i włosy. Biotyna pełni jednak w naszym ciele wiele ważnych funkcji. Pomaga organizmowi w optymalnym wykorzystaniu tłuszczów i białek. Odpowiedzialna jest także za utrzymanie stałego stężenia cukru we krwi. Odpowiednia podaż biotyny może poprawić osiągnięcia sportowców.

Biotynę można znaleźć w niewielkich ilościach w drożdżach piwnych (w 100g suszonych drożdży piwnych jest 8-mcg biotyny), mięsie (100g nerek wieprzowych zawiera 32mcg biotyny), orzechach i nabiale. Śladowe ilości witaminy H znajdują się w tłustych rybach. Biotyna nie ulega rozkładowi w trakcie gotowania.

Niedobór biotyny może przyczynić się do wystąpienia depresji, stanów zapalnych skóry, osłabienia oraz nawracających nudności. Na szczęście nasz organizm potrafi uzupełniać niedobory witaminy H wykorzystując w tym celu bakterie jelitowe. Jednakże istnieją sytuacje, w których wzrasta zapotrzebowanie na biotynę, to ciąża i okres karmienia piersią, długotrwała antybiotykoterapia, a także stosowanie mało urozmaiconej lub niskokalorycznej diety.

Inozytol to ważna witamina, która bierze udział w procesie odżywiania błon komórkowych, szczególnie w mózgu, szpiku, oczach oraz jelitach. Inozytol odpowiada także za utrzymanie prawidłowego stężenia estrogenów. To ważna witamina dla pięknej skóry, ale także pobudza wzrost włosa. Inozytol może chronić przed rozwojem nowotworów piersi.

Inozytol występuje w wielu pokarmach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Spore ilości inozytolu znajduje się w świeżych owocach, zbożach oraz nasionach roślin strączkowych. Organizm potrafi magazynować inozytol oraz go produkować.

Niedobór inozytolu może spowodować egzemę, nadmierne wypadanie włosów, zaparcia oraz wzrost cholesterolu we krwi. Niedobory najczęściej wiążą się z piciem dużych ilości kawy oraz przewlekłą antybiotykoterapią.

Kolejną witaminą jest cholina, która odgrywa w naszym organizmie bardzo dużo istotnych funkcji. Cholina wspomaga utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Cholina odgrywa też kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych. Witamina ta jest też bardzo ważna dla układu nerwowego, wspiera proces zapamiętywania oraz uczenia się. Bierze udział w procesie zwalczania infekcji wirusowych, w tym żółtaczki zakaźnej oraz AIDS. Cholina pomaga też utrzymać prawidłową masę ciała.

Cholina występuje powszechnie w pokarmach, jednakże ulega rozkładowi w trakcie gotowania. Cholinę niszczy także przetwarzanie żywności oraz długotrwałe przechowywanie. Pokarmy bogate w cholinę to na przykład: żółtko jaja kurzego (w 100g produktu znajduje się 1700mg choliny), kiełki pszenne (500mg w 100g), płatki owsiane (240mg w 100g).

Niedobór choliny w organizmie może prowadzić do chorób wątroby i nerek, wzrostu stężenia cholesterolu oraz nadciśnienia. Zapotrzebowanie na cholinę wzrasta głównie przy regularnym spożywaniu alkoholu.

Istnieje też wiele witamin, które nie przez wszystkich uznawane są za witaminy. Na przykład witamina B 13 (kwas orotowy), witamina B 15 (kwas pangamowy), witamina B 17  (amigdalina). Są też witaminy, o których bardzo mało jeszcze wiemy. Tu watro wymienić witaminę T i witaminę U.

Praktycznie wszystkie przeze mnie wymienione witaminy są syntezowane w organizmie i nie ma jasnych zaleceń suplementacji. Wystarczy zadbać o zbilansowaną dietę, dostarczać organizmowi produktów wartościowych, a niedobór witamin nam nie grozi.