Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

Wszawica u dzieci

Postanowiłam poruszyć ten bardzo nieprzyjemny temat. Temat tabu – wszawica… Wszawica to powszechne schorzenie, którego istotą jest obecność pasożytów na ciele człowieka. Wszawica to choroba bardzo wstydliwa, mylnie łączona z ubóstwem i brudem. Wszawica może dotknąć każdego z nas, bez względu na to jaką sytuacje finansową mamy w domu.

Wyróżniamy gatunki wszy: wesz głowową (Pediculus humanus capitis), wesz łonową (Pediculus humanus pubis) oraz wesz odzieżową (Pediculus humanus vestimenti). Dzisiejszy wpis będzie o wszy głowowej, która coraz częściej pojawia się w przedszkolach i w szkołach.

Wszy głowowe to niewielkie pasożyty (2-3 mm), które żywią się krwią człowieka. Mają najczęściej jasną beżowo-brązową barwę. Niestety wszy potrafią zmieniać swoją barwę, dostosowując się do odcienia włosów. Wszy głowowe mają 6 nóg zakończonych pazurami w kształcie haka, dzięki którym przyczepiają się do włosa i bardzo sprawnie oraz szybko wspinają się po włosach. Na gładkiej powierzchni pasożyty te są bezradne, a poza włosami żywiciela potrafią przetrwać do 3 dni.

Wszy głowowe żywią się krwią ludzką, potrafią gryź głowę do 4 razy dziennie. Ugryzienia wszy powodują silne swędzenie, a u osób wrażliwych nawet odczyn alergiczny, który utrzymuje się przez kilka dni. Wszy nie przenoszą innych chorób, ale drapanie może spowodować uszkodzenia skóry, które mogą być przyczyną groźnych nadkażeń gronkowcem lub paciorkowcem, grzybicy, stanów zapalnych skóry, łysienia plackowatego, a także zapalenia meszków włosowych.

Wszy głowowe żyją ok 3 miesięcy, intensywnie się przez ten czas rozmnażając. Jedna samica potrafi złożyć do 300 jaj, z których po 8-10 dniach wykluwają się nimfy – młode wszy. Dojrzałość płciową wszy osiągają w wieku 10-12 dni i od tego momentu zaczynają się rozmnażać.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać włosy dziecka. Najlepiej przeczesywać gęstym grzebieniem. Uprzedzić dzieci, aby nie dzieliły się z innymi swoimi osobistymi rzeczami (czapki, szczotki, grzebienie). Jeśli dziecko ma długie włosy, najlepiej pleść je lub wiązać. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Warto zainwestować w szampony dla dzieci, które mają intensywny zapach i myć włoski przynajmniej dwa razy w tygodniu takim preparatem. Do codziennej pielęgnacji włosków warto wybierać delikatne szampony dla dzieci, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie. Warto stosować szampony dla dzieci z zawartością rumianku, który działa odstraszająco na wszy. Ponadto szampony z rumiankiem działają także odkażająco oraz przeciwzapalnie, dlatego ich stosowanie jest wskazane także po zakończonym leczeniu wszawicy. Jeśli wszawica panuje w przedszkolu lub szkole można również zainwestować w różne preparaty dostępne w aptece, które mają na celu odstraszenie pasożytów.

Jeżeli wszawica dotknie nasze dzieci, trzeba wdrożyć leczenie. W aptekach jest dostępnych wiele preparatów przeciwko wszawicy. Wystarczy wybrać jeden i trzymać się instrukcji zawartych w ulotce. Następnie należy starannie wyczesać włosy oraz powtórzyć kurację. Słyszałam o używaniu odkurzacza do wyciągania pasożytów z włosów, jednak nie jestem przekonana co do tej metody. Niektórzy skracają włosy lub obcinają je całkowicie, jednak jest to bezsensowne, gdyż preparaty świetnie sobie z wszą głowową radzą.

Jednak walka z wszami to nie tylko pozbycie się ich z głowy. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny ciała, co zapobiegnie nadkażeniom zadrapań. W domu też trzeba przeprowadzić generalne prządki.  Pościel, koce, ręczniki oraz ubrania i bieliznę osoby cierpiącej na wszawicę należy wyprać w temperaturze minimum 55 stopni i wyprasować. Dywany oraz meble tapicerowane należy starannie odkurzyć, a worek od odkurzacza zamknąć szczelnie w foliowej torbie i wyrzucić. Wszystkie grzebienie, szczotki, gumki i spinki do włosów najlepiej wyrzucić. Albo chociaż wymoczyć w gotującej wodzie z dodatkiem mydła. Rzeczy, których nie da się wyprać, należy umieścić w szczelnym foliowym worku, starannie zamknąć na 2-3 tygodnie. Bardzo istotną rzeczą jest kontrolowanie wszystkich domowników.

Jeśli dotknął Was problem wszawicy, nie bójcie się o tym mówić. To problem wstydliwy, głównie przez krążące nieprawdziwe opinie, jakoby wszawica była wyznacznikiem ubóstwa i brudu. Jest to nieprawda. Wszy bardzo lubią zamieszkiwać także czyste włoski. Na dodatek niezauważone potrafią przetrwać kąpiel w zwykłym szamponie. Rozmawiajmy o problemie, bo razem pokonamy szybciej podstępnego pasożyta!

 

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z Nivea