Strona Główna,  Tam i z powrotem

Wycieczka do lasu

Wycieczka do lasu to mój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Bardzo często zdarza się nam, że w sobotę pogoda kiepska, na niedziele prognozy podobne, a tu budzimy się i świeci słońce. Nic wcześniej nie planowaliśmy, bo miało padać lub wiać okropnie, a tu taka niespodzianka. Najczęściej wtedy podejmujemy spontaniczne decyzje o szybkich, krótkich wycieczkach. Naszą ulubioną pozycją wśród takich wypadów jest las. Uwielbiam tą ciszę, szum drzew, śpiew ptaków… Moje dzieci też bardzo polubiły leśne wyprawy.

Oczywiście, aby wycieczka do lasu była przyjemna i bezpieczna, należy trzymać się kilku zasad:

 • Wybierając się z dziećmi do lasu należy pamiętać, aby trzymać się tylko głównych szlaków. Wydaje się to banalne, ale wiele osób o tym zapomina.
 • Jeżeli ktoś zna dobrze las, jest on niewielki, można ryzykować spacer między drzewami. Jednak z dziećmi bywa różnie, odbiegają od nas, ciągle zmieniają kierunek trasy, a wszystkie drzewa wyglądają tak samo. Potrzeba naprawdę niewiele, aby się zgubić, a z pewnością niewiele osób jadąc z dzieckiem do lasu zabiera ze sobą kompas. Oczywiście istnieje dziś coś takiego jak telefon komórkowy, jednak bardzo często w lesie nie ma zasięgu, a szukając go można zbłądzić jeszcze bardziej. Dlatego najlepiej nie oddalać się zbyt daleko od samochodu i mieć go cały czas w zasięgu wzroku.
 • Ponadto trzymanie się głównego traktu spacerując z dziećmi ma także inne uzasadnienie. W lasach często można trafić na bagna, osuwiska, bazy wojskowe, poligony, strzelnice, a także niewybuchy. Z tej przyczyny najlepiej wybierać się w tereny nam znane.
 • Jeśli jednak wybieramy się w jakieś miejsce pierwszy raz, warto wcześniej zapoznać się z informacjami zawartymi w folderach nadleśnictwa.
 • Należy także przestrzegać wszelkich zakazów. Zarówno tych dotyczących zakazu wstępu ze względu na możliwość natrafienia na niewypały lup spowodowane bliskością strzelnicy, jak i innych.
 • Wśród pozostałych zakazów wstępu najczęściej występują zakazy okresowe, które są następstwem zagrożenia pożarowego lub przeprowadzonymi zabiegami chemicznymi.
 • Nie wolno także wjeżdżać do lasu, jeśli widnieje informacja, że są wykonywane prace wycinkowe.
 • Warto też zwrócić uwagę na myśliwych i dla własnego bezpieczeństwa zmienić miejsce naszego wypoczynku. Najwięcej polowań odbywa się na przełomie stycznie i lutego.

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu

Oprócz wyżej wymienionych „niespodzianek”, w lesie możemy także napotkać inne:

 • Dzikie zwierzęta. Oczywiście sytuacje te zdarzają się bardzo rzadko, gdyż zwierzęta najczęściej stronią od ludzi, jednak ostrożność należy zachować. Oczywiście wszystkie te „atrakcje” najczęściej spotkamy spacerując między drzewami, dlatego najbezpieczniej jest przechadzać się głównymi ścieżkami, jak wspominałam wcześniej.
 • Żmija zygzakowata. By zminimalizować możliwość ukąszenia przez żmije, należy po lesie zawsze chodzić w pełnym obuwiu oraz unikać siadania na kamieniach, podnoszenia ich oraz przedzierania się przez zarośla.
 • Wśród drzew częściej niż na szlaku występują kleszcze. W gęstych zaroślach mają wręcz wymarzone miejsce, aby zaczaić się na Twoje dziecko lub Ciebie. Zatem należy się odpowiednio przygotować, aby uniemożliwić intruzom atak na nas. Ważną kwestią jest ubiór. Pamiętajcie, nawet w ciepłe dni, najlepiej zakładać ubrania z długim rękawem i nogawkami. Wyjątkiem może być spacer tylko głównym traktem, ale najlepiej i tam nie rezygnować z długich spodni. Oczywiście warto zastosować preparat odstraszający komary i kleszcze, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć dzieci i siebie.
 • Będąc przy ubiorze podpowiem Wam, że warto zabrać ze sobą dodatkowe ubrania na zmianę. Nie raz zdarzało się nam, że któreś z naszych Maluchów polało się soczkiem.

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu

 

 • By wycieczka do lasu wspominana była miło, a nie jako tragedia, pamiętajmy o kolejnej bardzo ważnej sprawie: należy pilnować dzieci by nie dotykały, nie zrywały i przede wszystkim nie brały do buzi żadnych grzybów, jagód, jeżyn i innych napotkanych w lesie owoców. Jest to bardzo istotne, by uświadomić dziecko, że nie wolno tego robić. Dzieci często są zafascynowane czerwonym muchomorkiem , a wilczą jagodę mogą uznać za przysmak. Skutki takiego zachowania mogą być niestety tragiczne!

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu

Do lasu koniecznie zabierzcie coś do jedzenia i picia. Nawet niejadek w lesie potrafi zgłodnieć i to szybciej niż by nam się to wydawało. Ponadto warto zabrać ze sobą wodę mineralną. Może mieć ona wiele zastosowań, od gaszenia pragnienia po mycie rąk. Należy pamiętać także o zabraniu chusteczek nawilżanych, które mogą nam zdecydowanie umilić wycieczkę.

Jeśli zadbamy wystarczająco o bezpieczeństwo naszych pociech, wycieczka do lasu będzie dla nich niezapomnianą przygodą, ale także może być przy okazji świetną lekcją. My będąc z dziećmi w lesie zwracamy im uwagę na to, że powinny być cicho, by nie straszyć zwierzyny, że nie należy śmiecić, nie należy niszczyć roślin, mrowisk…. Myślę, że lekcje te wiele wnoszą, bo Sebastian nie kryje oburzenia, gdy zobaczy pozostawione w lesie śmieci.

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu

wycieczka do lasu