Zadbaj o środowisko! To proste!
Z pewnością nie raz spotkałaś się z hasłem: zadbaj o środowisko i przeszłaś obojętnie. Tyle się mówi o segregacji odpadów, o recyklingu czy świadomych zakupach, że wydaje nam się taka wiedza już nudna. Przy postępującej modzie na „eko”, myślimy, że wiemy już wszystko i nic więcej nie możemy dla naszego środowiska zrobić. Przecież segreguje śmieci – myślisz – cóż mogę zrobić więcej? Jak się okazuje możesz zrobić bardzo dużo i to przy niewielkim wysiłku!
Ostatnio media wrzały od doniesień na temat gigantycznego pożaru wysypiska śmieci w Zgierzu (województwo łódzkie). Wszyscy zastanawiają się, jak mogło do tego dojść i czy mamy do czynienia z wypadkiem, czy bardziej prawdopodobnym podpaleniem. Mnie zastanawia także to, dlaczego przez tak długi czas z tym wysypiskiem, jak i z innymi podobnymi, działającymi w Polsce nie legalnie, nikt nic nie zrobił. Pożary na wysypiskach zdarzają się coraz częściej, a nielegalne skupiska odpadów pojawiają się, jak grzyby po deszczu. Wystarczy wybrać się na wycieczkę do lasu, by natrafić na składowisko śmieci. Co tam można znaleźć najczęściej? Meble, stary sprzęt RTV lub AGD, gruz czy odpady po remoncie, plastikowe, a także szklane butelki.
Problem nie dotyczy tylko lasów, gdy wybierzemy się nad jezioro czy rzekę lub na wycieczkę rowerową po swojej okolicy, sytuacja wygląda tak samo. Moi rodzice są zapalonymi wędkarzami i bardzo często swój wolny czas spędzają nad wodą, my czasem im towarzyszymy. Ilość śmieci nad brzegiem rzeki jest powalająca. Foliowe torby i opakowania, butelki plastikowe i szklane, a nawet opakowania po fast foodach, gdzie do najbliższego miejsca oferującego tego typu jedzenie jest kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt kilometrów. Standardem jest już, że zanim zaczniesz wędkować musisz „sobie” posprzątać dookoła. Pytanie tylko, dlaczego tak nieliczni sprzątają po sobie przed opuszczeniem miejsca?
Jedna plastikowa butelka rozkłada się ok 500 lat…
Przerażające, prawda? Wystarczy rozejrzeć się wokoło, by dostrzec, w jakich tarapatach się znajdujemy. Wtedy hasło „zadbaj o środowisko” ma zupełnie inny wydźwięk. Biorąc pod uwagę, że plastik może dostać swoje drugie życie i służyć nam przez kolejne lata, warto choć częściowo wziąć sprawy w swoje ręce. O czym myślę? O segregacji odpadów.
Swoją przygodę z segregacją zaczęłam dopiero na początku tego roku. Jest mi z tego powodu bardzo wstyd, jednak z czystej wygody wcześniej nie sortowaliśmy śmieci. Myślałam, że będzie to trudne do ogarnięcia, ale bardzo się myliłam. Okazało się, że to czego najbardziej się obawiałam, a nie byłam pewna czy z klasyfikowaniem odpadów poradzą sobie dzieci, nie miało miejsca bytu. Dzieci bez problemu opanowały sztukę segregowania śmieci. I tu ogromny wpływ ma edukacja szkolna, bo o ochronie środowiska dzieci uczą się bardzo wielu rzeczy.
Dziś w naszej rodzinie nikt już nie zastanawia się, co wrzucić do żółtego worka, a co do odpadów zmieszanych. Gdybyś jednak miała wątpliwość, podsyłam Ci ściągę:
POJEMNIK NIEBIESKI – PAPIER
Wrzucamy: opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, zeszyty, papier biurowy.
Nie wrzucamy: odpady higieniczne np. ręczniki papierowe i zużyte chusteczki, kartony po mleku i napojach, papier lakierowany i powleczony folią, zanieczyszczony papier, papierowe worki po nawozach i materiałach budowlanych.
POJEMNIK ZIELONY – SZKŁO
Wrzucamy: butelki po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wrzucamy: ceramika, doniczki, porcelana, szkło okularowe i żaroodporne, znicze z zawartością wosku, żarówki, świetlówki i reflektory, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, lustra i szyby.
POJEMNIK ŻÓŁTY – METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
Wrzucamy: butelki plastikowe, nakrętki, kapsle i zakrętki od słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po mleku/sokach, puszki po żywności, folia aluminiowa, opakowania po środkach czystości,
kosmetykach.
Nie wrzucamy: opakowania po lekach, zużyte baterie i akumulatory, opakowania po farbach,
lakierach i olejach, plastikowych zabawek, części samochodowych, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.
POJEMNIK BRĄZOWY – BIO
Wrzucamy: odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew.
Nie wrzucamy: ziemia i kamienie, popiół z węgla kamiennego, drewno impregnowane, kości i odchody zwierząt, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych.
POJEMNIK CZARNY – ODPADY ZMIESZANE:
Wrzucamy: wszystko, czego nie można wyrzucić do pozostałych pojemników, a co nie jest odpadem niebezpiecznym.
Nie wrzucamy: przeterminowane leki i chemikalia, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, zużyte baterie i akumulatory, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony.
Z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru…
Recykling to nie tylko przetwarzanie materiałów odpadowych, ale przede wszystkim oszczędność w wykorzystaniu surowców naturalnych. Opakowania szklane oraz aluminiowe można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Niestety papier już tak nieograniczonych możliwości przetwarzania nie ma. Wobec aktualnych możliwości technologicznych, szacuje się, że papier może być przerabiany, z zachowaniem jakości, trzy- lub czterokrotnie.
Do produkcji 1 tony papieru potrzeba 17 drzew. Taka ilość drzew z kolei jest w stanie w ciągu roku wyprodukować tlen dla 170 osób! Aby drzewo osiągnęło dojrzałość rębną (nadawało się do wycinki), musi rosnąć ok 100 lat. Niestety niewiele drzew osiąga swą dojrzałość. Z nasadzeń 10 tysięcy sztuk drzewek na 1 hektarze, takiego wieku dożywa ok 400 sztuk. Drzewa konkurują między sobą, dlatego hodowla musi być kontrolowana. Usuwa się osobniki chore, zniekształcone, ale także te, które są dominujące i szkodzą innym. Ponadto drzewa często chorują lub padają ofiarą szkodników. Niektóre łamią się pod ciężarem śniegu lub w wyniku silnych wiatrów, inne niszczone są przez ptactwo i zwierzynę leśną (np jelenie, sarny i łosie spałują, czyli obgryzają korę). Niekiedy pożar trawi kilkudziesięcioletnie lasy w kilka godzin…
Posadź drzewo!
Z pewnością pomyślałaś sobie „gdzie ja ci, kobieto, mam to drzewo posadzić”. W lesie… I nie, nie namawiam Cię, byś wzięła łopatę i poszła wkopać drzewko do lasu. Jest prostszy sposób! Wystarczy, że dokonasz świadomego wyboru przy zakupie wody. 1 butelka wody Żywiec Zdrój to 1 posadzone drzewo! Trwa kolejna edycja programu Po Stronie Natury, który działa już od 10 lat. Posadzono do tej pory aż 6 milionów drzew, a kolejne 2 miliony posadzone zostaną przez doświadczonych leśników w tej edycji. Tym razem drzewa zostaną posadzone na terenie pięciu nadleśnictw:
źródło grafiki: https://www.postronienatury.pl/co-w-tym-roku
Woda Żywiec to nie tylko akcja sadzenia drzew. Limitowane w tej edycji butelki w 50% stworzone są z surowców wtórnych! Jak widzisz błahe z pozoru wybory mogą mieć ogromne znaczenie dla naszego środowiska.
Co jeszcze możesz zrobić dla środowiska?
Dokonuj świadomych zakupów
Zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użycia. Pamiętaj, że foliowa torebka rozkłada się ok 300 lat! Wybieraj produkty bez opakowań lub te pakowane w w materiały biodegradowalne lub podlegające recyklingowi. Oczywiście plastikowe opakowania też da się przetworzyć, ale mniejszą ilość razy w porównaniu ze szkłem czy aluminium. Miej na uwadze także to, że czarnego plastiku nie da się już przetworzyć. Jeśli możesz wybieraj produkty wielokrotnego użytku (np z wymiennymi wkładami) zamiast jednorazowych. Mając do wyboru kupno dwóch mniejszych opakowań, a jednego dużego, zawsze wybieraj tą drugą wersję.
Ogranicz zużycie papieru
Nie drukuj tego, co możesz przeczytać wirtualnie. Rozliczaj się elektronicznie, wybieraj e-faktury oraz korespondencje elektroniczną. Nie kupuj gazet czy czasopism, które Cię nie interesują.
Edukuj innych.
Zacznij od dzieci, tu najłatwiej wprowadzisz zmiany. Naucz dzieci, że nie wolno nigdy nie wyrzucać odpadów w inne miejsce niż kosz na śmieci. Pokaż na czym polega segregacja i jakie są korzyści recyklingu.
Ogranicz zużycie wody i prądu.
Prawda, że to proste?