zdrowy sen
Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  W domowym zaciszu,  Wokół zdrowia

Zdrowy sen – o czym musisz wiedzieć

Jeszcze kilka lat temu zdrowy sen był dla mnie obcym pojęciem. Każdego dnia późną porą zamiast smacznie spać – siedziałam przed komputerem. Zazwyczaj nadrabiałam zaległości blogowe, ale potem często po prostu nie mogłam spać, więc oglądałam filmy (tak powstały moje zestawienia filmowe). Rano oczywiście wstawałam z trudem, ale litry napojów energetycznych robiły swoje i dalej tkwiłam w tym układzie.

Mój organizm tak bardzo przyzwyczaił się do nocnego trybu życia, że ciężko było się przestawić, a przestawić się musiałam, bo zaczęło się sypać moje zdrowie. Pierwszym objawem były bolesne skurcze nóg, które chwytały mnie kilka razy dziennie. Doskonale wiedziałam, dlaczego tak się dzieje – brakowało mi magnezu (cóż energetyki w takich ilościach skutecznie go wypłukiwały), dlatego zaczęłam suplementację. Jednak błędne koło nadal trwało… Chodziłam spać o 2-3 w nocy, czasem później, by wstać o 6 i zacząć dzień puszką napoju uskrzydlającego.

W pewnym momencie zaczęły mi doskwierać potworne bóle głowy, później pleców. Byłam rozkojarzona, zmęczona, często nie potrafiłam ogarnąć swojej rzeczywistości. Wtedy powiedziałam dość!

Z dnia na dzień zaczęłam chodzić spać po dobranocce…

lecz niestety niewiele to dało… Długie miesiące męczyła mnie bezsenność. Mimo wcześniejszego położenia się spać, nie mogłam zasnąć. Do tego, miałam napady poddenerwowowania, kołatało mi serce i tym bardziej nie mogłam spać (brak snu i energetyki siały spustoszenie w moim organizmie). Ta sytuacja strasznie mnie irytowała.

Zrobiłam podstawowe badania plus poziomy magnezu, potasu, wapnia itd. Wyniki nie były najlepsze. To zmotywowało mnie do tego, by popracować nad swoim stylem życia, nad zdrowymi nawykami.

Dziś mogę się pochwalić świetnymi efektami, choć dopiero od pół roku przykładam ogromną wagę do zdrowego snu zarówno mojego, jak i mojej rodziny (nie wszystko da się zmienić od razu).

zdrowy sen

Czym jest zdrowy sen?

Zdrowy sen to nie tylko odpowiednia ilość snu. Na zdrowy sen składa się wiele czynników, które razem umożliwiają regenerację organizmu. Tak, regeneracja jest niezwykle ważna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Wypoczęty organizm jest bardziej odporny na czyhające wokół wirusy i bakterie. Dzieci podczas zdrowego snu rosną. Mózg może lepiej funkcjonować i usystematyzować zdobytą w ciągu dnia wiedzę czy informacje, a komórki organizmu się odbudowują. Sen jest niezwykle ważny. Co możesz zrobić, aby spać lepiej?

zdrowy sen

Regularny tryb życia sposobem na zdrowy sen.

Jedną z podstawowych zasad zdrowego snu jest regularny tryb życia. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle trudne, ale warto postarać się prowadzić jak najbardziej regularny tryb życia.

Warto pilnować spożywania posiłków o tych samych porach. Podobnie jest z podejmowaną przez nas aktywnością fizyczną – ona też powinna być systematyczna. Jednak największą wagę należy nałożyć na stałe pory zasypiania, jak i wstawania. Koniec z leniuchowaniem w dni wolne. Brzmi strasznie, prawda? I początkowo tak jest, ale kiedy już wypracujemy regularność zyskamy bardzo dużo.

Aktywność fizyczna sprzyja zdrowemu snu.

Będąc przy regularnym trybie życia, należy pamiętać o tym, że zarówno dzieci, jak i dorośli, lepiej śpią, kiedy są aktywne fizycznie w ciągu dnia. O aktywność u dzieci nie trzeba zbytnio zabiegać, ale warto “przemęczyć” pociechy między 17 a 18 godziną w sposób bardziej intensywny, a w kolejnych godzinach powoli wyciszać dziecko.

Jeśli chodzi o aktywność dorosłych, to warto wybrać taką formę aktywności, która sprawi nam jak najwięcej przyjemności. Może być bieganie, może być spacer na świeżym powietrzu. Kluczem do sukcesu jest jednak regularność.

zdrowy sen

Zadbaj o odpowiednie światło zarówno w dzień, jak i w nocy.

Aby sen przychodził naturalnie, a pobudki były dla nas łatwiejsze, zadbajmy o światło, gdyż jest najsilniejszym bodźcem warunkującym zdrowy sen. Dzień zaczynajmy od odsłonienia rolet i choć wpadające do środka światło razi w oczy, to najlepszy sposób na dobre rozpoczęcie dnia. Warto otworzyć okno i wpuścić do domu trochę świeżego powietrza.

W dzień zadbajmy o to, by przebywać w jasnych, dobrze wietrzonych pomieszczeniach i jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. W pochmurne dni należy się wspomóc sztucznym światłem, najlepiej o barwie jasnoniebieskiej.

Wieczorem jednak należy unikać ekspozycji na światło o barwie jasnoniebieskiej, gdyż najsilniej hamuje ono uwalnianie melatoniny czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Jeśli nasze dziecko boi się ciemności, należy zadbać o lampkę, która daje ciepłą barwę światła.

Warto pamiętać, że źródłem światła niebieskiego są także ekrany telewizorów i wszelkiego typu monitory. Dlatego nie powinno się oglądać telewizji, ani pracować przy komputerze co najmniej trzy godziny przed zaplanowaną godziną snu (tu często jeszcze ponoszę klęskę, ale staram się jak mogę).

Odpowiednie miejsce do spania gwarancją zdrowego snu.

Odpowiednie miejsce do spania ma kluczowy wpływ na jakość naszego snu. O czym należy pamiętać? Oczywiście o odpowiedniej temperaturze, która wynosi 18-21°C. Pamiętajmy także o częstym wietrzeniu i nawilżaniu powietrza w mieszkaniu, które jest tak samo ważne.

Jednak to nie wszystko. W pokoju, w którym śpimy nie powinny znajdować się żadne sprzęty elektroniczne. Żadnych telefonów, tabletów, laptopów. Tyczy się to także ruterów, które pracują przecież całą dobę.

zdrowy sen

Dobrze dobrany materac jest bardzo ważny.

Odpowiednio dobrany materac jest jedną z najważniejszych składowych zdrowego snu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak destruktywny wpływ na nasze zdrowie ma kiepskiej jakości materac lub materac dobrany źle do naszego ciała.

Bóle głowy, bóle kręgosłupa, a w szczególności bóle karku, barków, lędźwi, a nawet bioder są częstymi konsekwencjami źle dobranego materaca (o tym jak dobrze dobrać materac przeczytacie w moim innym artykule TU) i w sposób skuteczny zakłócają zdrowy sen.

zdrowy sen

Odpowiednia pościel sposób na zdrowy snem.

I tu się trochę rozpisze, bo dopiero niedawno miałam możliwość przekonać się, jak odpowiedniej jakości poduszka i kołdra potrafią podnieść jakość naszego snu. Nigdy nie przykładałam zbytniej uwagi do jakości pościeli. Poduchy kupiłam na targu, kołdrę dostaliśmy w prezencie (bardzo ciepła, ale straszliwie ciężka). Dopiero gdy przyszła konieczność wymiany poduszek, zgłębiłam temat.

Zaczęłam szukać profesjonalnych rozwiązań, takich kołder i poduszek, jakie znajdziecie tylko w 5-gwiazdkowym hotelu. Zależało mi także, by nowa pościel była wyrobem medycznym, ale przede wszystkim stawiałam na higienę (wiecie co znajduje się w kilkuletniej poduszce lub kołdrze, która nigdy nie była prana?).

Nie łatwo było znaleźć produkt, który spełniłby moje oczekiwania i przy okazji nie spustoszył zbytnio portfela. Przypadkiem trafiłam na profesjonalne poduszki i kołdry DreamPro™ firmy Wendre, które zachwyciły mnie zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań.

zdrowy sen

Perfekcyjna higiena…

Wyobraźcie sobie, że możecie swoją poduszkę i kołdrę bez żadnych obaw i bez utraty jakości prać w pralce automatycznej w temperaturze 95°C! Gdybym to zrobiła ze swoją dotychczasową pościelą, nie nadawałaby się już do użytku. Kołdry i poduszki DreamPro™ cechują się wysoką wytrzymałością i trwałością, więc prać można je bez obaw.

Ponadto poszycie pościeli DreamPro™ wykonane jest ze specjalnej tkaniny barierowej Evolon®, która wykonana jest z gęstej struktury mikroskopijnych włókien (jak podaje producent są one nawet 200 razy cieńsze od ludzkiego włosa). Tkanina ta stanowi nieprzenikalną barierę dla bakterii i roztoczy, zapewniając doskonałą higienę i właściwości antyalergiczne.

zdrowy sen

Zapewnij sobie komfort w trakcie snu.

Komfort w czasie snu jest szalenie ważny. Gdy jest nam zbyt zimno lub za gorąco, źle śpimy. Poduszki i kołdry DreamPro™ posiadają wysoce oddychający materiał, który zapewnia optymalne odprowadzenie wilgoci. Dzięki temu zapewnia komfort snu niezależnie od temperatury. Jednocześnie poduszki i kołdra są lekkie, ale solidne. Naprawdę można się poczuć jak w 5-gwiazdkowym hotelu.

Od kiedy w naszej sypialni zagościła pościel firmy Wendre, jakość naszego snu zdecydowanie uległa poprawie. Nie jest mi zimno, a mężowi z kolei gorąco, co wcześniej stanowiło ogromny problem. Dzieci nie rozkopują się i nie budzą się rano zmarznięte czy zgrzane. Szczerze polecam, szczególnie, że stosunek ceny do jakości jest rewelacyjny!

Uwagę zwraca także usztywnione opakowanie kołdry, dzięki czemu dotrze ona do nas niepognieciona.

O czym jeszcze należy pamiętać, by cieszyć się zdrowym snem?

Przed spaniem nie należy jeść ciężkostrawnych potraw. Najlepiej ostatni posiłek zjeść 3 godziny przed snem. Nie należy też pić zbyt dużo przed spaniem, by ograniczyć wstawanie w nocy.

Jeśli w nocy często odczuwamy pragnienie, należy przygotować sobie butelkę mineralnej, niegazowanej wody przy łóżku. Wstawanie w nocy po picie skutecznie zakłóci nasz sen, a może także skutkować problemem z ponownym zaśnięciem.

Mam nadzieję, że tak jak ja będziecie cieszyć się zdrowym snem.

zdrowy sen

Artykuł powstał w ramach współpracy z Wendre