Strona Główna,  Tam i z powrotem

JuraPark w Solcu Kujawskim – spełnienie marzeń każdego dziecka!

Kiedy otrzymaliśmy zaproszenie do JuraPark w Solcu Kujawskim byłam trochę sceptycznie nastawiona. Wielokrotnie odwiedzaliśmy inne parki dinozaurów i obawiałam się, że moje dzieci mogą być już znudzone. Jednak termin naszej wizyty wypadł kilka dni przed urodzinami Sebastiana, więc wycieczka miała stanowić dodatkowy prezent. Czy dzieci były zadowolone? Dowiecie się za moment…

Najpierw trochę o parku…

JuraPark w Solcu Kujawskim został otwarty w 2008 roku. Położony jest między Bydgoszczą a Toruniem w przepięknej leśnej scenerii, która ma łącznie ponad 12 ha powierzchni. Na terenie parku oprócz ścieżki dydaktycznej, na której znajdują się modele mezozoicznych gadów i płazów naturalnej wielkości, są także takie atrakcje jak: Jurajski Ogród Botaniczny, Muzeum Ziemi, Park Owadów, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D oraz wiele innych.

Ścieżka dydaktyczna, która jest główną atrakcją JuraParku, robi ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach. Ogromne modele wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły sprawiają wrażenie żywych. Szczególną uwagę przykuwają oczy gigantycznych stworów, które nadają im niezwykłego charakteru.

Na ścieżce spotkamy nie tylko dinozaury, choć te są co prawda najliczniejszą grupą, ale także między innymi gady ssakokształtne. Rozmieszczenie modeli nie jest przypadkowe, lecz poukładane zgodnie z okresem występowania. Ścieżka rozpoczyna się tuż przed triasem i prowadzi poprzez kolejne okresy dziejów Ziemi, pokazując nam różnorodność i niesamowitość wymarłych stworzeń. Na końcówce trasy zobaczymy rekonstrukcje pradziejowych osad, które wchodzą w skład Mini Parku Archeologicznego.

Spacer ścieżką to niezwykła lekcja nie tylko dla dzieci. Dzięki tablicom informacyjnym, które ustawione są wzdłuż ścieżki, poznajemy najważniejsze wydarzenia z dziejów życia na Ziemi. Dodatkowo liczne  fotografie środowisk roślinnych charakterystycznych dla ery dinozaurów pozwalają poznać i wyobrazić sobie ten niesamowity świat.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ:

Informacje praktyczne na temat ścieżki dydaktycznej:

  • Zwiedzanie indywidualne ścieżki z dinozaurami i owadami zajmuje ok. 1 godziny.
  • Zwiedzanie ścieżki z dinozaurami i owadami z obsługą przewodnika trwa ok. 90 minut.
  • W weekendy zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne. Informację, o której godzinie wyrusza grupa z przewodnikiem znajdziecie przed wejściem do muzeum.
  • Ścieżka ma długość około 1,5 kilometra.
  • Do dyspozycji zwiedzających są specjalne dinowózki dla dzieci, które można wypożyczyć nieopodal wejścia do JuraParku.
  • Ścieżka znajduje się w lesie, warto zabezpieczyć się przed komarami i kleszczami przed wyjściem.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ:

Jedna z największych kolekcji skamieniałości w Polsce

JuraPark w Solcu posiada jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce, którą w ramach biletu wstępu można zobaczyć w Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha. Kolekcja eksponatów jest naprawdę imponująca. Dodatkowo dopełnieniem wystawy są liczne fotografie pochodzące z ekspedycji paleontologicznych JuraPark Explorer Teamu.

Dzieci najbardziej zafascynował model mamuta oraz 13 metrowy szkielet opistocelikaudii. Ogromne wrażenie wywarła także ekspozycja ukazująca środowisko morskie sprzed wielu milionów lat, która ma formę batyskafu. Dosłownie można poczuć się jak w głębiach oceanu. Dzięki zróżnicowaniu form ekspozycji muzeum dostarczy wielu emocji nie tylko dzieciom, ale także ich opiekunom.

Podobnie, jak na ścieżce dydaktycznej, wystawa ułożona jest chronologicznie, dzięki temu zwiedzający poznają kolejne okresy dziejów życia na Ziemi. Od skamieniałych trylobitów z okresu kambryjskiego do neolitycznych dzieł sztuki. Czy można oczekiwać czegoś więcej?

Ogród Zimowy – wyjątkowa atrakcja JuraPark

Będąc w Muzeum Ziemi warto zobaczyć także ogród zimowy, który jest połączony z muzeum. W oszklonej części muzeum możemy podziwiać wiele gatunków egzotycznych i reliktowych roślin w tym także takich, które zasiedlały środowisko lądowe w czasach panowania dinozaurów. Wśród okazów zobaczymy wollemię szlachetną, której przodkowie pojawili się na naszej planecie ok. 150 mln lat temu. To ,,żywa skamieniałość” występująca w Australii.

Jednak nie rośliny przykuły naszą uwagę w Ogrodzie Zimowym. To dwumetrowy wij stał się obiektem naszego zainteresowania, a szczególnie zafascynował się nim Sebastian, który od jakiegoś czasu bardzo interesuje się robalami różnej maści. To było spełnienie jego marzeń – móc zobaczyć wszystko z bliska, w ogromnym powiększeniu. Tym bardziej, że nie były to jedyne robale w parku, ale o tym za chwilę.

Dla fanów mocnych wrażeń przygotowano kino 5D

Kino Emocji Cinema 5D było dla nas niesamowitą przygodą. Dzieci piszczały z wrażenia, próbowały dotknąć przechodzące dinozaury lub wręcz chciały uniknąć ich zębów. Emocje sięgały zenitu, ale nie martwcie się, seans nie był straszny. Żadne dziecko nie płakało, a na seansie były też całkiem małe brzdące.

Film wykonany jest ciekawą techniką, co tworzy niesamowite widowisko. Wszystko jest tak realne, że ma się wrażenie, iż przeniosło się w czasie. To atrakcja JuraParku, którą trzeba zaliczyć koniecznie.

Informacje praktyczne dotyczące Muzeum Ziemi oraz Kina Emocji:

  • Zwiedzanie Muzeum Ziemi z przewodnikiem trwa ok. 45 min.
  • Zwiedzanie indywidualne muzeum zajmuje ok. 30 minut.
  • Istnieje możliwość uczestniczenia w warsztatach paleontologicznych, które trwają ok. 45 minut. Wykonane na warsztatach prace dzieci zabierają ze sobą. Uczestnictwo w warsztatach jest dodatkowo płatne.
  • Kino znajduje się w budynku Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha, a wstęp na seans jest w cenie biletu wstępu.
  • W zależności od wybranego filmu seans trwa od 6 do 15 minut.
  • W jednym seansie może uczestniczyć maksymalnie 48 osób.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ:

Oprócz dinozaurów są też gigantyczne owady!

JuraPark w Solcu zaskakuje na każdym kroku. Oprócz dinozaurów możemy podziwiać tu także gigantyczne owady. Park Owadów znajduje się na terenie Parku Rozrywki. Możemy podziwiać sporych rozmiarów modele konika polnego, stonki ziemniaczanej, biedronki siedmiokropki, jelonka rogacza, osy pospolitej, muchy domowej oraz mrówki.

Park rozrywki dla całej rodziny

W Parku Rozrywki atrakcji nie zabraknie dla całej rodziny, zarówno najmłodsi jaki i ich opiekunowie mogą skorzystać z wielu urządzeń gwarantujących niesamowite wrażenia.

W parku rozrywki znajdziemy między innymi trampoliny, Eurobungee, basen z kulkami, dmuchane zjeżdżalnie, automaty do gier i stymulatory, kolejkę szynową, kilka karuzel łańcuchowych, tyrolkę, a także możemy popływać po jeziorku urządzeniami wodnymi.

Informacje praktyczne dotyczące Parku Rozrywki:

  • Każde urządzenie w Parku Rozrywki opatrzone jest regulaminem, określającym między innymi minimalny wiek użytkownika.
  • Warunkiem korzystania z danego urządzenia jest spełnianie wymogów bezpieczeństwa np. odpowiedni wiek i wzrost dziecka.
  • Zakupiony bilet wstępu upoważnia do korzystania ze wszystkich urządzeń Parku Rozrywki bez ograniczeń (za wyjątkiem urządzeń uruchamianych za pomocą monety np. cymbergaj). Warunkiem ponownego korzystania z danego urządzenia jest ustawienie się w kolejce oczekujących.
  • Basen z kulkami przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
  • Z Eurobungee skorzystać mogą dzieci powyżej 7 roku życia i ważące więcej niż 20 kg.
  • Dmuchane zjeżdżalnie przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.
  • Trampoliny przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do 15 lat
  • Kolejka szynowa przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4 roku życia. Młodsze dzieci mogą skorzystać z kolejki w towarzystwie opiekuna.
  • Karuzela ,,Słoniki” przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia.
  • Tyrolka przeznaczona jest dla dzieci od 5 lat i nie ważących więcej niż 80 kg.
  • Karuzela łańcuchowa duża przeznaczona jest dla osób powyżej 120 cm wzrostu.
  • Karuzela łańcuchowa mała przeznaczona jest dla dzieci powyżej 2 roku życia.
  • Wypożyczalnia zabawek wodnych przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci w wieku od 3 do 10 lat mogą korzystać z atrakcji tylko razem z opiekunem.
  • Statek piracki przeznaczony jest dla dzieci powyżej 5 roku życia.
  • Famili Rollercoaster przeznaczone jest dla dzieci powyżej 10 roku życia i powyżej 130 cm wzrostu. Dzieci o niższym wzroście mogą skorzystać z urządzenia tylko razem z opiekunem.
  • Mini Samochodziki to atrakcja dla dzieci w wieku od 4 do 12 roku życia i maksymalnej wadze 50 kg.

Plac Zabaw zaspokoi wymagania nawet najbardziej wymagających pociech

Na terenie JuraParku znajduje się ogromny Plac Zabaw. Atrakcje na placu są bardzo zróżnicowane, tak by zaspokoić oczekiwania dzieci w różnym wieku. Czas pobytu na terenie placu zabaw jest ograniczony tylko godzinami pracy parku i wytrzymałością dzieci. Przy tak dużej liczbie atrakcji nie trudno o całkowite rozładowanie baterii 😉 Jeśli przyjedziecie z daleka do parku, tak jak my, przespanie drogi powrotnej przez dzieci macie gwarantowane.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ:

Gastronomia i Restauracja Jaskiniowa w JuraPark

W na terenie JuraParku funkcjonuje Restauracja Jaskiniowa, a w sezonie także punkty gastronomiczne. Restauracja Jaskiniowa urzeka wystrojem wnętrza, który jest jedyny w swoim rodzaju. Osobiście zachwycona jestem dbałością o najmniejsze detale, które nadają wnętrzu restauracji niepowtarzalny urok. Posiłki są naprawdę smaczne i pięknie podane. Warto jednak wcześniej zarezerwować sobie stolik, by nie musieć później czekać w kolejce.

W punktach gastronomicznych można zakupić ciepły posiłek jak i przekąski. Frytki, hamburgery, hot dogi to tylko niektóre z dostępnych opcji. Można także skusić się na dania z grilla, a z zakupionym posiłkiem usiąść przy stoliku pod parasolem lub w altanie na wodzie.

W weekendy dostępne są dodatkowe atrakcje!

Każdy dzień jest dobry na zabawę w JuraParku w Solecu Kujawskim, jednak w weekend dostępne są dodatkowe atrakcje. JuraPark w weekendy oferuje bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem, animacje dla dzieci, malowanie twarzy, a także puszczanie baniek mydlanych.

Od niedawna dodatkową atrakcją jest także dinozaur Jurek, którego możecie spotkać, gdyż lubi przechadzać się po dziedzińcu.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ:

Dodatkowe informacje:

  • Na zwiedzenie całego parku i skorzystanie ze wszystkich atrakcji najlepiej zarezerwować sobie cały dzień.
  • Obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt na terenie całego obiektu .
  • Na trasie ścieżki dydaktycznej, a także w pobliżu placu zabaw zlokalizowane są ławki i stoliki, na których można wygodnie coś przekąsić.
  • W pobliżu JuraParku znajduje się wiele miejsc parkingowych.

Nasze odczucia po pobycie w JuraPark…

Już kilka minut po wejściu na teren JuraParku wiedzieliśmy, że to będzie bardzo udany dzień. Dzieci oszalały na widok ogromu atrakcji, a my poczuliśmy wielką ulgę, wiedząc, że prawie wszystkie atrakcje dostępne są w cenie biletu wstępu. Przypomniał nam się pobyt w innym parku dinozaurów, w którym na atrakcje wydaliśmy trzykrotność biletu wstępu…

Poza tym, że JuraPark zachwyca atrakcjami, uwagę zwraca też inna rzecz, która jest dla mnie ważna – czystość. W całym parku jest utrzymywany porządek na najwyższym poziomie, dotyczy to zarówno ścieżki dydaktycznej, placu zabaw, jaki i toalet. Jeśli spotka Was w parku chwilowa niepogoda to jest wiele miejsc, w których można się schronić. W razie przelotnych opadów jest gdzie się schronić.

Obsługa JuraParku spisuje się na medal! Zarówno osoby pilnujące porządku i przestrzegania regulaminów w Parku Rozrywki, jak i pozostała obsługa jest bardzo miła i pomocna.

Czy wrócimy tam ponownie?

– Oczywiście!

Artykuł powstał w ramach współpracy z  JuraPark w Solcu Kujawskim