Strona Główna

Idealny biznes?

Zastanawiałaś / zastanawiałeś się kiedyś jak powinien wyglądać idealny biznes? Co powinien Tobie oferować, jakie wartości zaspakajać?

Dla mnie najważniejszą wartością jest wolność. Wolność jest dla mnie ważna w każdym aspekcie mojego życia, także w biznesie.

Idealny biznes według mnie powinien tą potrzebę wolności zaspakajać i to wielowymiarowo. Przyjrzyjmy się temu…

Wolność geograficzna

👉 Wolność geograficzna – coś się dzieje niedobrego – mogę przenieść się w każde inne miejsce na świecie i dalej zarabiać. Taka wolność nie skazuje mnie na pracę przy jednym biurku czy na jednym rynku. Jak cenna jest to cecha pokazała nam wojna na Ukrainie, kiedy ludzie uciekając ze swojego kraju pozostawiali swoje firmy, tracąc tym samym dorobek swojego życia.

Wolność finansowa

👉 Wolność finansowa – czy w swojej pracy zarabiasz tyle ile potrzebujesz? Czy możesz zarobić więcej, czy może pojęcie szklanego sufitu jest Ci znane? Niestety w wielu branżach nie da się zarabiać więcej. Szczególnie jeśli świadczysz usługi – nie jesteś w stanie zrobić więcej, bo ogranicza Cię czas i Twoje możliwości przerobowe. Mało tego, wolność finansowe pozwala zarabiać bez zależności od tego, co się wokół dzieje. Przykładem tego, jak to jest ważne, był Covid i lockdowny. Wiele osób musiały zamknąć tymczasowo swoją działalność, tracąc tym samym płynność finansową.

Wolność emocjonalna

👉 Wolność emocjonalna – myślisz, że ona nie jest ważna? Jest i to bardzo! Kiedy masz poczucie bezpieczeństwa, kiedy wiesz, że Twój biznes będzie funkcjonował bez względu na to, co wokół się dzieje, że w każdej chwili możesz uciec gdzieś indziej, stresujesz się znacznie mniej. Śpisz spokojnie po prostu. To, jakie to ważne jest dla Twojego zdrowia, z pewnością wiesz.

Wolność relacyjna

👉 Wolność relacyjna – coś, o czym często nie myślimy, bo przyzwyczajeni jesteśmy do tego (od dziecka zresztą), że nie mamy wyboru. No właśnie mamy! Możliwość przebywania z ludźmi, którzy tworzą zdrowe, korzystne środowisko jest bardzo istotne. Możliwość decydowania o tym, z kim chcę współpracować, z kim chcę przebywać pozwala uniknąć frustracji i sprawia, że praca jest przyjemna.

Wolność czasowa

👉 Wolność czasowa – to jedna z tych wartości, którą cenie najbardziej – czas. Wolność czasowa pozwala Ci wziąć urlop wtedy, kiedy go potrzebujesz, a nie wtedy kiedy zgodzi się na to szef. Wolność czasowa to także gwarancja tego, że gdy będę chora lub chore będzie któreś z moich dzieci, to mogę skupić się na zdrowiu. Dla osoby takiej jak ja, która średnio co kilka miesięcy jest z dzieckiem w szpitalu, to po prostu zbawienie.

Być może uznasz, że to takie mrzonki, utopijne podejście, ale tak nie jest. Sama się o tym przekonałam. Wcześniej prowadziłam „tradycyjny” biznes. Co prawda, był to biznes online, więc już wtedy miałam wolność geograficzną. Częściowo też zaspakajałam potrzebę wolności czasowej, ale robiłam to wtedy kosztem zarobków, bo zwyczajnie nie pracując nie zarabiałam, bo nie mogłam swoich działań zautomatyzować. Szybko też dotarłam do muru, kiedy nie byłam w stanie zrealizować więcej zamówień, bo moja doba nie chciała się magicznie wydłużyć. O pozostałych wolnościach nawet wtedy jeszcze nie myślałam…

Jako dziecko przedsiębiorców doskonale wiem, że istnieje niewiele takich biznesów, które pozwalają osiągnąć wolność na tych płaszczyznach. Znasz taki biznes? Podziel się tym w komentarzu.