kwiaty do sypialni
Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  W domowym zaciszu

Jakie kwiaty do sypialni i pokoju dziecka?

Ostatnio miałam przyjemność wybierać kwiaty do sypialni i do pokoju dzieci. Kiedy jeszcze byłam nastolatką w moim pokoju było mnóstwo kwiatów doniczkowych. Kolekcjonowałam wtedy między innymi kaktusy oraz sukulenty i w pewnym momencie miałam ich ponad 100 sztuk. Potem wyjechałam na studia i opiekę nad kwiatami przejęła moja mama, a ja sama miałam coraz mniej czasu na swoje hobby. Stopniowo redukowałam kolekcję i zostawiłam tylko te roślinki, które najbardziej lubiłam. Później pojawiły się dzieci i prawie wszystkie kwiaty oddałam mamie. Teraz na nowo wprowadzam zieleń do naszego mieszkania.

Kwiaty do sypialni – jakie wybrać?

Jesteśmy po kapitalnym remoncie naszego mieszkania (na który poświęciliśmy całe wakacje, choć liczyliśmy na to, że wystarczą nam trzy tygodnie 🙈) i powoli zaczynam je urządzać. Pierwszym zakupem, jaki zrobiłam były rośliny doniczkowe do naszej sypialni, które wybrałam bardzo starannie biorąc pod uwagę ich naturalne właściwości. Zależało mi na tym, by kwiaty nie tylko stanowiły ozdobę dla wnętrza, ale również oczyszczały i nawilżały powietrze oraz produkowały tlen w nocy. Dlatego w naszej sypialni zagościły dwa aloesy drzewiaste, skrzydłokwiat Sweet Lauretta oraz bluszcz pospolity.

Aloesy są w naszym mieszkaniu od zawsze i nie wyobrażałam sobie, by mogło ich zabraknąć. W sypialni pojawiły się dlatego, iż oczyszczają i nawilżają powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarzają tlen, pochłaniając dwutlenek węgla. Skrzydłokwiat oraz bluszcz to nowe rośliny doniczkowe w moim mieszkaniu, polecane jako kwiaty do sypialni. Skrzydłokwiata wybrałam, ponieważ słynie ze swoich wyjątkowych właściwości oczyszczających powietrze (pochłania między innymi formaldehyd, benzen, aceton, ksylen, trichloroeten oraz tlenek węgla), a także pochłania promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Skrzydłokwiaty nawilżają także powietrze, produkują tlen nocą oraz oczyszczają je z zarodników pleśni. Bluszcz również dobrze oczyszcza powietrze (potrafi pochłonąć duże ilości formaldehydu, a także niweluje zarodniki pleśni) oraz słynie z właściwości nawilżających powietrze. Jest jednak rośliną trującą, dlatego trafił na wysoką szafę w naszej sypialni.

kwiaty do sypialni

Polecane kwiaty do sypialni

Postanowiłam zebrać w wygodnej tabelce idealne kwiaty do sypialni. Wiele z nich jednocześnie produkuje tlen w nocy oraz oczyszcza i nawilża powietrze. Inne pełnią jedną z tych funkcji. Warto się z nią zapoznać i wybrać roślinę dopasowaną do naszych wymagań, a także gustu.

Nazwa roślinyCzy oczyszcza powietrze?Czy posiada właściwości nawilżające powietrze?Czy produkuje tlen w nocy?Inne właściwości
AglaonemaTAK  Roślina trująca
Aloes drzewiasty
(Aloe arborescens)
TAKTAKTAKRoślina lecznicza
Aloes zwyczajny 
(Aloe vera)
TAKTAKTAKRoślina lecznicza
Anturium AndregoTAK  Roślina trująca
BegoniaTAK  Może uczulać
Bluszcz pospolityTAKTAK Roślina trująca, oczyszcza powietrze z zarodników pleśni
Cibora papirusowa (trzcina papirusowa, papirus) TAK  
Chryzantema wielkokwiatowaTAK   
Daktylowiec niskiTAK   
Dracena obrzeżonaTAK   
Dracena wonnaTAK   
Epipremnum złocisteTAK  Roślina trująca
Figowiec Benjamina (figowiec płaczący)TAK  Roślina trująca
Figowiec sprężysty
(fikus)
TAK  Roślina trująca
Filodendron czerwieniejącyTAK  Roślina trująca
Gerbera JamesonaTAKTAKTAKMoże uczulać, silnie pyli
Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens, drzewko szczęścia)  TAK 
Hoja różowaTAK  Roślina trująca
Kaktus Bożego
Narodzenia (szlumbergera, zygokaktus, grudnik)
TAKTAKTAK 
Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis
gaertneri)
TAKTAKTAK 
Kaktusy  TAK 
Liriope szafirkowataTAK   
Nefrolepis obliterataTAK   
Nefrolepis wyniosłyTAK  Zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata, wężownica, język teściowej)TAK TAK 
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)TAKTAKTAKRoślina trująca, zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, oczyszcza powietrze z zarodników pleśni
Storczyki z rodzaju DendrobiumTAKTAKTAK 
Sukulenty  TAK 
Palma Areca
(Dypsis lutescens)
TAKTAK  
Palma bambusowa (Chamedora wytworna, palma koralowa)TAKTAK  
Rapis wyniosły
(plama biczowa)
TAKTAK  
Zielistka Sternberga 
(Chlorophytum comosum, zielistka czubiasta)
TAKZmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, wytwarza fitoncydy (substancje o działaniu antybakteryjnym, pierwotniakobójczym i grzybobójczym)

Jakie kwiaty wybrać do pokoju dziecka?

Do pokoju dziecka idealne sprawdzą się rośliny polecone w powyższej tabelce z wyjątkiem roślin trujących i uczulających. Bezwarunkowo należy unikać takich roślin jak diffenbachia, anturium, rafidofora, skrzydłokwiat, monstera dziurawa, filodendron, bluszcz pospolity, hipeastrum, cyklameny, anturium, zamiokulkas, pierwiosnki kubkowate, wilczomlecz lśniący, wilczomlecz piękny (wilczomlecz nadobny, gwiazda betlejemska), kroton, oleander pospolity czy barwinek różowy. Wymienione gatunki zawierają niekorzystne związki chemiczne, powodujące zaburzenia układu pokarmowego, a niekiedy nerwowego czy sercowo-naczyniowego.

Także kwiaty silnie pylące (np. gerbery) lub mocno pachnące (np. hoje, jaśminy kwieciste) nie powinny stać w pokoju dziecka. Mogą uczulać, być przyczyną bólu głowy lub trudności w zasypianiu. W pokoju małych dzieci warto unikać roślin o ostro zakończonych liściach oraz z kolcami, jak np. kaktusy, jednak w przypadku starszych dzieci kaktusy czy sukulenty sprawdzą się idealnie.

W pokoju moich dzieci królować będą zielistki, sukulenty (szczególnie żywe kamienie – litopsy) oraz kaktusy. Swoje miejsce mają także rośliny owadożerne (dzbanecznik i muchołówka amerykańska), którymi dzieci są zafascynowane i chętnie je dokarmiają oraz papirus, który słynie ze swoich właściwości nawilżających powietrze. Rozważam także zakup Lucky Bamboo (dracena Sandera), którą uważam za ciekawą roślinę idealną do pokoju dziecka. Wszystkie wybrane przeze mnie rośliny do pokoju dziecka charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, by przy zaoszczędzeniu miejsca zadbać także o jakość powietrza (zielistka w ciągu 2 godzin potrafi oczyścić powietrze z 90% zanieczyszczeń).

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze roślin do sypialni lub pokoju dziecka?

Bardzo często skupiamy się na tym, by rośliny w naszym otoczeniu miały pozytywny wpływ na nasze zdrowie, by oczyszczały powietrze z toksyn, a tym samym wsadzamy rośliny w doniczki lub osłonki, które wykonane są z niebezpiecznych materiałów. Niektóre doniczki czy osłonki pokryte są farbami, które zawierają szkodliwe substancje. Ja postawiłam na doniczki ze sklepu Fabryka Form, które są bezpieczne, ale przede wszystkim przypadły mi bardzo do gustu.

Warto zwrócić uwagę także na podłoże, w którym nasze rośliny będą rosły. Gdy wybierzemy podłoże kiepskiej jakości może rozwinąć się w nim grzyb lub pleść (szczególnie jeśli przesadzimy z podlewaniem). Ten problem często dotyka podłoża do storczyków.

Niektóre z roślin są bardziej podatne na choroby i ataki pasożytów. Do sypialni i pokoju dziecka warto wybierać te rośliny, które są bardziej odporne. Chore rośliny nie spełniają swojej funkcji, słabiej oczyszczają powietrze oraz produkują mniejsze ilości tlenu.

Mam nadzieję, że moja lista pomoże Wam wybierać kwiaty do sypialni czy pokoju dziecka. Ja w najbliższym czasie panuje zakup kilku zielistek oraz różnych sukulentów. Poluję także na ładny okaz anturium. Najpierw muszę zakończyć aranżacje świeżo wyremontowanego mieszkanka.

Artykuł powstał w ramach współpracy z Fabryka Form