jesień
Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Tam i z powrotem

Przygotuj się na jesień

Od wielu już lat, jak tylko dzieci wracają po wakacjach do szkoły, ja przygotowuje się do nadchodzącej jesieni. Uwielbiamy rodzinne, jesienne wycieczki do lasu, grzybobrania, zbieranie kasztanów, łąki mieniące się złotem. Jesienią swój wolny czas najczęściej spędzamy na łonie natury, na długich spacerach lub innych aktywnościach. Jesień to dla mnie najpiękniejsza pora roku. W tym roku będzie ona dla nas wyjątkowa. Z racji tego, że dzieci przeszły na edukację domową, będziemy mieć więcej czasu i okazji na jesienne wycieczki. Jednak, aby takie wycieczki były bezpieczne i przyjemne trzeba się odpowiednio przygotować. Poniżej kilka moich wskazówek, jak przygotować się na nadchodzącą jesień.

Jesień – okres wzmożonej aktywności kleszczów

W naszej strefie klimatycznej kleszcze wskazywane są przez ekspertów jako jedno z największych naturalnych zagrożeń dla naszego zdrowia. Te niewielkie pajęczaki, fachowo określane pasożytami zewnętrznymi kręgowców, roznoszą wiele groźnych chorób, m.in.: boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę granulocytarną, babeszjozę, dur powrotny, ospę riketsjową, tularemię i inne. Założę się, że o wielu z tych chorób nawet nie słyszałaś, zapewniam Cię jednak, że są niezwykle groźne dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich.

W Polsce żyje 19 różnych gatunków kleszczy, których aktywność przypada na przełom marca i kwietnia aż do przełomu października i listopada. Warto jednak pamiętać, że kleszcze najwyższą aktywność wykazują w okresie maj-czerwiec oraz właśnie we wrześniu. Czas największej aktywności dobowej kleszczy to z kolei pora przedpołudniowa (8-12), a potem przedwieczorna (16-20). Z racji tego, że nasz klimat się zmienia i mamy stosunkowo łagodne zimy populacja kleszczy się rozrasta, bo spada ich umieralność.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Wybierając się na leśnie wycieczki lepiej spacerować głównym traktem, niż zapuszczać się w gęste zarośla, to właśnie zazwyczaj występują kleszcze. Niestety pasożyty te coraz częściej można spotkać także na miejskich trawnikach oraz prywatnych ogródkach, dlatego warto zabezpieczać siebie i swoich bliskich specjalnym preparat odstraszającym kleszcze. Preparaty te zazwyczaj chronią nas także przed innymi insektami, takimi jak np. komary i meszki.

jesień

Ważną kwestią jest także ubiór. Nawet w ciepłe dni, najlepiej zakładać ubrania z długim rękawem i nogawkami. Aby jak najskuteczniej utrudnić kleszczowi atak, warto wybierać ubrania mocno przylegające do ciała lub ze ściągaczami, a np. nogawki wpuścić w skarpetki. Wtedy kleszcz będzie miał utrudniony dostęp do naszego ciała.

Pamiętać należy także o zabezpieczeniu owłosionej skóry głowy, która jest idealną kryjówką tego pasożyta. W tym celu należy na wycieczkę na łono natury zakładać czapkę. Oczywiście nie polecam zakładania dziecku grubej czapki, kiedy temperatura za oknem tego nie wymaga. Jednak na jesienną wycieczkę do lasu czapki z daszkiem dla dzieci będą strzałem w dziesiątkę.

Pamiętaj, by natychmiast po powrocie z wycieczki dokładnie obejrzeć całe ciało i wziąć prysznic. Ubrania najlepiej wrzucić niezwłocznie do prania, a te, które nie możemy wyprać od razu – zamknąć szczelnie w worku foliowym (np. worku na śmieci). To uchroni nas przed przeniesieniem tych okropnych pajęczaków do naszego domu.

Jesień – przygotuj garderobę

Nie lubię zostawiać niczego na ostatnią chwilę, dlatego jak tylko kończą się wakacje przeglądam naszą garderobę i robię w niej porządki. Szczególnie u dzieci zawsze jest co robić, bo z wielu ubrań po prostu wyrosły. Przygotowując się do jesieni i naszych aktywności, sprawdzam czy dzieci posiadają przeciwdeszczowe kurtki lub płaszcze, które będą nam potrzebne, gdy wybierzemy się na grzybobranie. Uzupełniam także garderobę o bieliznę termiczną, wygodne, ciepłe spodnie oraz bluzy z kapturem.

Ważną kwestią jest także odpowiednie obuwie. Wybierając buty dziecięce zawsze zwracam uwagę na jakość. Moje dzieci bardzo niszczą obuwie. Pewnie wiąże się to z tym, że są bardzo aktywne. Gdy były mniejsze miałam wpływ na to w jaki sposób użytkują obuwie, ale teraz z racji wieku moich pociech i coraz częstszych samodzielnie podejmowanych przez nie aktywności, wpływu na to nie mam. Dlatego przy wyborze obuwia stawiam także na wytrzymałość.

Ostatnio odkryłam, że marka Geox buty dziecięce oferuje w szerokiej gamie rozmiarów (aż do rozmiaru 41), a wytrzymałością nie ma sobie równych. Dlatego na ten sezon wybraliśmy obuwie dla całej rodziny właśnie tej marki.

Jesień – przygotuj się na nowe aktywności

Gdy tylko zaczynają lasach pojawiać się grzyby, zaczynami przygotowywać się do grzybobrania. Najczęściej na grzyby wybieramy się spontanicznie, dlatego zawsze w aucie mamy uszykowane koszyki, nożyki i kalosze. W domu natomiast czeka plecak z podstawowym wyposażeniem: mini apteczka, chusteczki nawilżane, kilka torebek foliowych, gdyby buty przemokły, zestaw zapasowych ubrań dla wszystkich członków rodziny, w tym kilka zapasowych par skarpet, środki przeciw kleszczom i wiele innych rzeczy.

Zabieramy także lornetkę, kompas, szkło powiększające, atlas grzybów, aparat fotograficzny, a czasem i drona. To wszystko po to, aby wyjazdy były atrakcyjne, pełniły formę rozrywki i edukacji. Na szczęście nasze dzieci potrafią tak samo, a może nawet i bardziej od nas, cieszyć się pobytem na łonie natury. Wyróżnia je wysoka wrażliwość na piękno natury i ogromnym dla mnie szczęściem jest obserwowanie ich zachwytu przyrodą. Pod lupą oglądają każdego robaka napotkanego na runie leśnym, w atlasie sprawdzają znalezione grzyby, a lornetką próbują wypatrzeć leśną zwierzynę. Dlatego już teraz nie mogę się doczekać, nadejścia prawdziwej polskiej jesieni i naszych wycieczek.

Jesień – dbamy o odporność

Co roku z nadejściem września zmieniam suplementacje mojej rodzinie. W okresie letnim nie przyjmujemy witaminy D (choć dzieci przez wiele lat brały ją cały rok, teraz wyniki badań pozwoliły nie suplementować witaminy słońca w ciągu lata), dlatego wraz z końcem lata wracamy do suplementacji witaminy słońca.

Większą uwagę przykładamy także do diety, szczególnie do dostarczania organizmowi dużej ilości witamin. Oczywiście przez cały rok staramy się zdrowo odżywiać, ale wakacje rządzą się swoimi prawami – dzieci często bywały poza domem ze swoimi znajomymi umilając sobie czas wypadem na lody, pizzę czy frytki. Nadejście jesieni to dla nas znak, że trzeba wzmocnić organizm do walki z wirusami, które w tej porze roku szczególnie się lubują.

Wrzesień to także czas, kiedy wielu z nas dopada przesilenie jesienne. Aby nie dać się gorszemu samopoczuciu dbamy o zdrową dietę, aktywność na świeżym powietrzu i wspólnie spędzony czas – wtedy żadna chandra nam nie grozi.

A Ty jak przygotowujesz się na jesień?

Artykuł sponsorowany