Najpiękniejsze filmy dla dzieci i młodzieży

Wiem, że w sieci pełno podobnych zestawień, jednak postanowiłam stworzyć własną listę filmów, które poleciłabym nie tylko dzieciom, ale całej rodzinie. Filmy dla dzieci i młodzieży, które znajdują się na mojej liście są według mnie nie tylko piękne, ale także przekazują dzieciom ważne wartości, uczą odpowiednich zachowań. Zapraszam do miłej lektury. Być może w zestawieniu znajdą się pozycje, których nie znacie 😉

“Bella i Sebastian”

1606

“Bella i Sebastian” to piękna opowieść Nicolasa Vaniera o przyjaźni chłopca z psem, rozgrywająca się w 1943 roku w  malowniczych Alpach. Opowieść o odwadze, wierności, przyjaźni, miłości do życia. W filmie poruszanych jest wiele wątków, które mogą być trudne dla najmłodszych widzów, jednak ich nie zrozumienie nie przeszkadza w zrozumieniu wątku głównego – wielkiej przyjaźni pomiędzy chłopcem i psem. Film godny polecenia dla całej rodziny. Piękne krajobrazy, malownicze góry i ciekawe postacie zachwycą niejednego dorosłego. Nie jeden z rodziców uroni też łezkę wzruszenia.

“Duma: Podróż do domu”

1607

“Duma: Podróż do domu” to opowieść o sile przyjaźni pomiędzy dzieckiem i zwierzęciem, której reżyserem jest Carroll Ballard. Piękna opowieść rozgrywająca się w Południowej Afryce, która ukazuje nam wartości, o których często w naszym życiu zapominamy. Historia chłopca i jego przyjaciela geparda to ulubiony film moich dzieci. Idealna propozycja dla całej rodziny.

“Wilk”

1608

“Wilk” to kolejny film Nicolasa Vaniera obok którego nie można przejść obojętnie. Film raczej dla starszej publiczności. Mój 5-latek ogląda ze zrozumieniem, chociaż niektóre sceny są dla niego nieodpowiednie. Film o trudnej przyjaźni pomiędzy dorastającym chłopcem i wilkami, które są największym wrogiem jego rodziny. Jak zwykle bywa w filmach reżyserii Nicolasa Vaniera piękna sceneria, tym razem góry wschodniej Syberii. Godny polecenia film dla całej rodziny.

“Mój przyjaciel Hachiko”

1609

“Mój przyjaciel Hachiko” to prawdziwy wyciskacz łez. Dla młodszych dzieci może to być zbyt trudny przekaz, choć może warto pomóc im zrozumieć sens filmu… Opowieść o ogromnej przyjaźni, miłości i przede wszystkim wierności. Wyborowa obsada, a przede wszystkim fabuła oparta na faktach, która wzruszy każdego.

“Ostatni traper”

1610

“Ostatni traper” to idealny film dla całej rodziny. To następny film Nicolasa Vaniera opowiadający o przyjaźni człowieka ze zwierzętami. Piękna historia człowieka, który swoje życie spędza z dala od cywilizacji, za to wśród zwierząt i w zgodzie z naturą. Sceneria filmu zapiera dech w piersiach. Gorąco polecam.

“Biały Kieł”

1611

“Biały Kieł” to film mojego dzieciństwa. Piękna historia o przyjaźni człowieka z dzikim psem, który napotkał na swej drodze nieodpowiednich ludzi. Film, który ma już swoje lata, lecz nadal przekazuje wartościową treść. Propozycja dla całej rodziny.

“Dzieci z Bullerbyn”

1612

“Dzieci z Bullerbyn” to niezwykła opowieść o przygodach grupki dzieci zamieszkujących szwedzką prowincję. To cenne źródło wiedzy, inspiracji dla współczesnych dzieci. Film odpowiedni dla maluchów, jak i starszej publiczności. Przedszkolak będzie z pewnością zachwycony, choć film przyjemny dla całej rodziny.

“Zebra z klasą”

1613

“Zebra z klasą” jest opowieścią o przyjaźni dziewczynki z niezwykłym zwierzęciem – zebrą. Film idealny dla dzieci w każdej kategorii wiekowej, ale rodzice z pewnością też obejrzą z przyjemnością. Historia o wytrwałym dążeniu do celu, nie poddawaniu się, sile przyjaźni, ale przede wszystkim o akceptacji samego siebie. Film godny polecenia.

“Dwaj bracia”

1614

“Dwaj bracia” to jeden z moich ulubionych filmów. Od zawsze kochałam tygrysy, a ten film pięknie pokazuje ich oblicze. Propozycja dla troszkę starszych dzieci, choć moje pociech oglądały z zainteresowaniem. Niektóre sceny są trochę drastyczne, dlatego warto obejrzeć z dzieckiem. Film zasługuje na obejrzenie. Ukazuje wartości tak często gubione w pędzie życia codziennego: braterską miłość, której nie jest w stanie zabić czas czy rozłąka. Polecam gorąco.

“Gdzie mieszkają dzikie stwory”

1615

“Gdzie mieszkają dzikie stwory” jest opowieścią, którą powinien obejrzeć każdy rodzić. Film stworzony z myślą o dzieciach, jednak przekaz jest znacznie głębszy, opowiada o emocjach… Film przedstawia historię małego chłopca, który nie potrafi sobie poradzić ze swoimi emocjami. Jest samotny, zagubiony i niezrozumiany… Trafia do przedziwnej krainy zamieszkiwanej przez dziwne stwory. Film dla starszych dzieci, młodsze mogą się bać, zwłaszcza na początku.

“Bebe – świnka z klasą”

1616

“Bebe – świnka z klasą” to opowieść o marzeniach i wytrwałości w ich realizacji. Film dla wszystkich domowników, zarówno tych małych, jak i dorosłych. Pokazujący, że nieważne kim się urodziliśmy, ważne kim jesteśmy… Godny polecenia dla całej rodziny.

“Lassie”

1617

“Lassie” To opowieść, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten wzruszający film to propozycja dla całej rodziny. Choć oglądałam tysiące razy, nadal nie potrafię ukryć wzruszenia. Przyjaźń, miłość, wierność i przywiązanie to główne wartości tego filmu.

“Wicher”

1618

“Wicher” piękna opowieść o przyjaźni nastolatki i konia. O wzajemnym zrozumieniu. To także film o wytrwałości w dążeniu do celu, pokonywaniu przeszkód. Piękna sceneria, ciekawe postacie… Godny polecenia film dla całej rodziny.

“Blask tęczy”

1619

“Blask tęczy” piękna, wzruszająca historia o bardzo wrażliwym ośmiolatku, który trafia z sierocińca do nowego domu. Za każdym razem przeżywam tą opowieść, zwłaszcza pierwsze słowo “mamo”. Film o poszukiwaniu akceptacji, miłości…  Jeśli nie boicie się uronić łez – polecam gorąco całej rodzinie.

“Opowieści z Narnii”

1620

“Opowieści z Narnii” mają w sobie coś magicznego, coś co pozwala się oderwać się od rzeczywistości. Wszystkie części zasługują na chwilę uwagi. Jest to propozycja dla większych dzieci, ale również dorośli ucieszą oko.

“Mój przyjaciel lis”

1621

“Mój przyjaciel lis” to ostatnia propozycja jaką chcę Wam przedstawić. Piękna opowieść o przyjaźni pomiędzy dziewczynką i lisicą.  Historia przedstawiona w tak piękny sposób, że można oglądać ją kilkukrotnie. Idealna na rodzinny seans.

To już wszystkie filmy, jakie zaproponowałabym Wam dla Waszych dzieci, ale również dla Was. To opowieści z głębszym sensem, uczące dzieci miłości oraz wrażliwości.

A Wy co dodalibyście do tej listy?

 

Zapraszam też do odwiedzenia listy najciekawszych bajek dla dzieci   ,  strasznych bajek i filmów na Halloween i nie tylko część I i część II  oraz listy wartościowych filmów, które warto zobaczyć: część I i część II.

 • Uwielbiam te filmy i mogłabym oglądać na okrągło 🙂

  • Ja też 🙂 Moje dzieci niektóre z tych filmów oglądały kilkanaście razy 😉

 • No i masz. Przeglądałem twój blog, dosiadła się do mnie dziewczyna – i już się nie wywinę z oglądania któregoś z tych filmów. 😉 Dobrze, że lista jest tak długa, to zwiększa szanse, że znajdziemy coś, co zadowoli nas oboje. 😀

  • Ciesz się, że to filmy, a nie bajki dla dzieci 😉 Choć taką listę właśnie przygotowuje 😉

 • Dziekuje za to piekne zestawienie. Szkoda, ze tak malo jest wartosciowych polskich filmow dla dzieci. Czesto odczuwam ten brak w mojej pracy.

  • To prawda, mało jest polskich filmów. Te, które są pochodzą z czasów mojego dzieciństwa i nie zawsze rzeczywistość w nich pokazywana jest zrozumiała dla współczesnych dzieci.

 • Dziękuję za zestawienie. Szukałam takiej listy. Bella i Sebastian to dla mnie film do oglądania przez wiele lat i ta piękna muzyka. My dodalibyśmy klasykę: Niekończąca się opowieść a z nowszych filmów: Niesforny Bram.

  • O “Niekończąca się opowieść” – wiedziałam, że coś mi umknęło 😉
   “Niesforny Bram” – przyznam, że nie znam. Bardzo dziękuję, obejrzymy przy okazji coś nowego 😉

 • k

  To sie rozpisze.. Uwolnic orke, niania, czarny książę, bingo, moja dziewczyna, kochanie zmniejszylem dzieciaki, betowen, i kto to mowi, niekończąca sie opowiesc, klan urwisow, hotel dla psow, pajęczyna Charlotty, w pustyni i w puszczy, Paddington, Stuart malutki, artur, wszystkie psy ida do nieba 🙂

  • Bardzo dziękuję za tą listę 😉 Co prawda brałam pod uwagę kilka z nich, ale chciałam stworzyć listę filmów, które w sposób szczególny przekazują dzieciom wartości, które uważam za bardzo ważne. O niektórych z Twojej listy po prostu zapomniałam. Hmm może trzeba zrobić część drugą zestawienia 😉

 • Z Twojego zestawienia kojarzę jedynie Dzieci z Bullerbyn, Narnię, Świnkę Babe i Zebrę z klasą. Reszta to dla mnie zagadka, ale kiedyś trzeba to będzie nadrobić 😀

  • Oj tak 🙂 Polecam “Wilk”, “Ostatni traper”, “Bella i Sebastian” czy “Blask tęczy”. To filmy, z których dorośli wyciągną wiele dla siebie. Chociaż “Gdzie mieszkają dzikie stwory” też jest godny polecenia. To film psychologiczny.

 • Ja polecam “August Rush”

  • Szczerze mówiąc nigdy nie oglądałam, ale chyba trzeba nadrobić zaległości 😉

 • Marta

  Świetny pomysł! Uświadomiłaś mi tym zestawieniem, że po 1: mam “skąpą” wiedzę jeśli chodzi o filmy dla dzieci, bo tylko 3 z tego zestawienia znałam, po 2: już czas wciągać mojego 2,5 latka w świat filmów 🙂 dodam tylko, że uwielbia serial dla dzieci “Katie Morag” na CBeebies

  • Dla 2,5 latka polecam “Bebe – świnka z klasą”, “Zebra z klasą” oraz “Dzieci z Bullerbyn” 😉

 • Sliwa, piękne zestawienie już 2 tytułu sobie zanotowałam 🙂 może mój 4 latej jeszcze za mały ale 2 pozycje szczególnie przypadły mi do gustu. Z koleji Biały Kieł czyta moja córeczka połówkowa, a dwie pozycje to z mojego dzieciństwa pamiętam doskonale. Na Narni z moja Madzią dawno temu byłam i łezki uroniłam

  • Polecam “Blask tęczy” – jeśli wcześniej nie oglądałaś, koniecznie zaopatrz się w chusteczki 😉

 • Sylwia – rety ale przejęzyczenie , przepraszam Cię bardzo, ale miałam moja malutką córeczkę na kolanach – miało być oczywiście SYLWIA nie … Sliwa ….

  • Oj nic się nie stało, wiem jak to jest 😉 Mi też często pomagają 😉

 • Iza

  Dodatkowo jeszcze: W głowie się nie mieści, Kłopoty Pana Patyka, Król Sokołów, Rasmus i włóczęga ..

  • Tak, jestem już tego pewna – powstanie druga część listy 😉

 • “Most do Terabithii”.

  • Przyznam, że wcześniej nie znałam, ale już nadrobiłam zaległości. Chyba będę musiała stworzyć kolejną listę godnych polecenia filmów 🙂

 • Wszystkie te filmy oglądałam. Bez zmrużenia okiem można polecić je dzieciom. Ja dodałabym jeszcze W pustyni i w puszczy, E.T. , Willow, Edward Nożycoręki

  • Koniecznie muszę zrobić drugą część listy 🙂

 • Małgorzata Marcinkowska

  Najpiękniejszym filmem jaki oglądałam był dla mnie ,,Zaklinacz koni”Polecam dorosłym i młodzieży.

  • Tytuł znajomy, ale nie jestem pewna, czy o tym samym filmie myślę. W każdym razie poszukam przy czasie.

 • Pingback: Najciekawsze bajki dla dzieci - Sebucja()

 • Joanna

  Pan od muzyki! Dla starszych nieco dzieci.

  • Nie znam, albo oglądałam, a nie kojarzę. Muszę nadrobić 😉

 • Joanna

  A, i jeszcze “Droga do domu” (Fly away home) z Anną Paquin, cudo dla wszystkich z dorosłymi włącznie!!! Wzruszająca historia, fantastyczne zdjęcia, cudowna muzyka.

  • Zapomniałam o tym filmie! Dzięki za przypomnienie 😉

 • Dzisiaj obejrzeliśmy drugą część Belli i Sebastiana i polecamy gorąco. Trzyma w napięciu, mój 6-latek zasłaniał oczy ale kończy się dobrze. Chusteczki warto mieć przy sobie:) Piękne widoki i muzyka.

  • Super 🙂 Ja nie mogę się już doczekać. Pierwsza część bardzo mi się podobała i podejrzewam, że druga jest tak samo niesamowita. Wybierzemy się na pewno do kina 🙂

 • Piękne i znane mi filmy są w tym zestawieniu 🙂

  • Uwielbiam te filmy. Moje dzieci zresztą też 😉

 • babcia

  Na przełomie lat 70-80 były filmy, których nigdzie nie moge znalesc, np. “ksiezniczka w oslej skórze ” piekna basn dla dzieci o ile pamietam czechosłowacka, lub radziecka, napewno nie francuska, bo takie mozna znalesc. Szukając tamtych filmów,przypadkowo znalazłam całą strone tytułów ciekawych filmów z tamtych lat. Było to archiwum filmów w miescie na Sląsku, nie pamietam jakie to miasto. Chciałaby polecic wnukom, lub dzieciom z rodziny te ładne filmy. Moze ktos wie gdzie i jak szukac ?

  • “Księżniczkę w oślej skórze” gdzieś ostatnio widziałam. Proszę napisać do mnie na maila , a podam link 🙂

   E-mail: kontakt@sebucja.pl

 • Willow – moje dzieci uwielbiają!

  • O moje też! 🙂 Też mi umknęło 🙂

 • Aga Ta

  Marley i ja (oboje z narzeczonym płakaliśmy na tym filmie)

  • Oglądałam ten film kilka razy. Za każdym razem nie mogę opanować łez. To dobry film, by pokazać dzieciom istotę przemijania.

   • Aga Ta

    my mamy w domu dwa Laby i nawet nie chcę myśleć co to będzie… skoro sam film wyciska tyle łez

    • Gdy ma się zwierzaka w domu, to film przeżywa się wyjątkowo głęboko. My mamy wiekowego kaukaza, trzy koty (w tym jeden chory i na zastrzykach co drugi dzień) i królika.

  • Paweł Kalinowski

   Dzięki za polecenie filmu! Naprawdę dobry!

 • Katie B

  Baaaaardzo polecam też film “przybrany syn”, moje dzieci uwielbiaja, starsze plakaly ze wzruszenia (dzieci 5, 10 i 11 lat) http://www.filmweb.pl/film/Przybrany+syn-2011-564941

  • Muszę zobaczyć, bo nie znam 🙂 Dziękuję 😉

 • Martyna Róża Klinowska

  Najlepszy film jaki znam Wicher. <3 Na prawdę polecam!

 • Agata Wierzgacz

  Świetny zestaw 🙂 niektóre filmy widziałam w dzieciństwie 😉 przepiękne są takie o przyjaźni człowieka ze zwierzętami 🙂

 • Anna

  Dodałabym “Wakacje Waltera”.

 • Pingback: Straszne bajki i filmy dla dzieci na Halloween i nie tylko - Sebucja - blog lifestylowy, blog parentingowy()

 • Dorkus

  W niedzielę w razie niepogody jest fajny dzień na puls2. Najpierw o 10:35 Księżniczka i Żaba, potem Kopciuszek 😉

 • Pingback: Wartościowe filmy, które warto zobaczyć cz. I - TOP 100 - Sebucja - blog lifestylowy, blog parentingowy()

 • Adrian Kurp

  Troszkę odkopię ale co tam 🙂

  Mój prawie 9 letni syn uwielbia np. Star Wars. Tak w ogóle to zaczynam powoli pokazywać mu filmy a nie bajki – oczywiście wybieram takie bez scenek i bez słownictwa ( tym bardziej, że angielskim operuje lepiej niż polskim z racji zamieszkania, więc nie ma że mu jakieś słowo na f umknie 🙂

  Dość pozytywnie przyjął Back To The Future choć chyba jeszcze nie załapał do końca. Super zabawa była z Honey, I Shrunk the Kids no i podstawowa “lektura” czyli Goonies 🙂

  Oczywiście Spiderman’y, Avengers itd itd – Transformersów mu darowałem bo za dużo tam gry cyckami 🙂

  Bardzo lubi Lord of the ring i Hobbita 🙂 – a kto nie lubi 🙂

  Wczoraj oglądaliśmy Gravity z S. Bullock i też był bardzo zainteresowany – przy okazji starałem mu się wytłumaczyć podstawy atmosfery i warunków panujących w kosmosie.

  Dziś oglądaliśmy King Kong’a – ten z 2005 roku. Prawie 3 i pół h a młody z zapartym tchem. Owszem, jest kilka brutalnych scen ale IMO w normie. Na końcu młody zalał się łzami a ja w szoku. Znaczy chłopak ma uczucia i to w dobrą stronę. Pozbierał chyba wszystkie pluszaki z domu i poszedł spać.

  Zastanawiam się co następne 🙂