Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Wokół zdrowia

Odparzenia

Dziś napiszę Wam kilka słów o odparzeniach. W ostatnim czasie zmagamy się z odparzeniami u naszego dziecka, mimo że oboje dawno już pieluch nie używają. Pierwsze dni w szkole zaowocowały problemami z brzuszkiem. Stres zrobił swoje  i niestety na nowo musimy stawić czoło odparzeniom.

Odparzenia są częstym problemem pielęgnacyjnym występującym u niemowląt, jednak nie tylko. Powszechnie uważa się, że odparzenia u niemowląt pojawiają się na skutek podrażnienia skóry moczem i kałem, jednak to nie jedyna przyczyna. Do odparzeń może dojść także w przypadku niewłaściwej pielęgnacji skóry, w wyniku podrażnienia skóry nieodpowiednim mydłem lub innym środkiem stosowanym do kąpieli, szorstką pieluchą lub źle wypraną odzieżą. Odparzeniom, zwłaszcza u starszych dzieci, sprzyja też przegrzanie ciała, nadmierne pocenie się, mocno przylegające ubranie lub niedokładne osuszenie ciała dziecka po kąpieli. Do odparzeń dochodzi także w przypadku tarcia o siebie dwóch przylegających do siebie powierzchni skóry, zwłaszcza u osób otyłych, ale także bardzo często latem u pulchniutkich niemowlaczków. Odparzenia towarzyszą często biegunkom u dzieci, ale także dorosłym.

Objawy odparzenia to zaczerwienienie, obrzęk, sączenie się rany, ból, pieczenie, swędzenie. Dziecko często manifestuje płaczem przy próbie zmiany pieluszki. Odparzenia u niemowląt pojawiają się stosunkowo szybko, jednak bywają trudne do leczenia i często nawracają. Zmienioną chorobowo skórę należy myć ciepłą, przegotowaną wodą z dodatkiem mydła o obojętnym pH. Stosowanie chusteczek nawilżanych nie jest wskazane. Chusteczki zazwyczaj jeszcze bardziej podrażniają skórę dziecka. Bardzo ładne efekty przynosi kąpiel  lub tzw. nasiadówka w ciepłym roztworze nadmanganianu potasu (posadzenie dziecka pośladkami w misce z roztworem). Kąpiel w nadmanganianie potasu nie powinna trwać dłużej niż 30 minut, nasiadówka ok 15 minut. Należy pamiętać o starannym, aczkolwiek bardzo delikatnym osuszeniu skóry dziecka. Można do tego celu wykorzystać strumień chłodnego powietrza z suszarki, jednak trzeba cały czas kontrolować poziom ciepła podmuchu, by dziecka nie poparzyć. Miejsca odparzone należy wietrzyć możliwie jak najczęściej, przynajmniej 3-4 razy dziennie po 15-20 minut. Warto zastosować też specyfiki dostępne w aptece bez recepty, które wspomogą gojenie się odparzenia u niemowląt. Specyfiki te nadają się także do leczenia odparzeń u starszych dzieci, a także dorosłych. Nie należy natomiast próbować leczyć odparzeń „na własną rękę” silnymi lekami, gdyż można bardzo zaszkodzić. Należy dokładnie obserwować odparzone miejsca, w razie powiększenia się zmiany zasięgnąć porady lekarza.

Ponieważ leczenie odparzeń u niemowląt nie jest łatwe, zdecydowanie lepiej im zapobiegać. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja, częsta zmiana pieluszek i zabezpieczanie narażonych miejsc dostępnymi na rynku kremami i maściami. Wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Należy pamiętać, aby codziennie pozwolić skórze pooddychać. Starsze dzieci należy nauczyć właściwej higieny, a w razie pojawienia się biegunki również stosować maści ochronne. Od kilku lat odchodzi się od pudrowania i stosowania zasypek czy powszechnej jeszcze kilkanaście lat temu mąki ziemniaczanej.