Strona Główna,  Tam i z powrotem

Wrzesień – idealny czas na wyjazd w góry

Wrzesień to dla niektórych początek jesieni, dla innych koniec wakacji. Dla nas w tym roku wyjątkowo wrzesień jest początkiem nowej przygody, nowego rytmu dnia… Sebastian poszedł do zerówki. Pierwszy dzień w szkolenie nie należał do łatwych, a właściwie to trudne było jedynie pożegnanie. Zarówno dla niego, jak i dla nas. Nie obyło się bez łez, na szczęście jedynie dziecka, a nie moich. Serce mi pękało, gdy synek prosił bym go nie zostawiała, pytał czy już go nie kocham skoro musi tu zostać…  Na szczęście Sebastian ma przemiłą Panią, która po mistrzowsku rozwiała wszelkie smutki. Odebrałam ze szkoły szczęśliwe, zadowolone dziecko i takie zaprowadziłam następnego dnia do szkoły.

Wrzesień to też czas gwałtownych spadków cen za noclegi zarówno w górach, jak i nad morzem. Wypełnieni wspomnieniami nieodległych jeszcze wakacji w Bieszczadach, postanowiliśmy na własne oczy zobaczyć góry w jesiennej szacie. Tym razem planujemy wybrać się w Beskidy. Kto jeszcze ma ochotę nadrobić wakacyjne zaległości lub po prostu skorzystać z atrakcyjnych cen?

Planując wyjazd w góry jesienią trzeba pamiętać o kilku rzeczy. Najważniejszy jest wybór miejsca do wypoczynku. Musimy się zastanowić, czy wolimy wyższe czy niższe góry. Czy lubimy miejscowości tętniące życiem czy spokojne, ciche zakątki. Jeśli zdecydujemy już jakie góry chcemy zwiedzać, jakie szczyty zdobyć, należy wykonać kolejny krok – należy wybrać odpowiednią kwaterę. Dobrze usytuowany  dom w górach to podstawa. Przy podejmowaniu decyzji należy uwzględnić kilka rzeczy: odległość od szlaków turystycznych, wyciągów i innych atrakcji. Także odległości od sklepu, centrum miejscowości czy przystanków autobusowych lub autokarowych nie są bez znaczenia. Aby nasz pobyt był udany, a zwiedzanie komfortowe należy znaleźć nocleg w takim miejscu, aby można było się wszędzie spokojnie i w miarę szybko przemieścić. Przeglądając ofertę noclegów w Beskidach te kryteria były dla nas najważniejsze. Domków do wynajęcia w górach jest bardzo dużo w tym okresie, dlatego jeśli mamy wybór, dokonajmy najlepszego. Nam osobiście do gustu przypadł Dom z Widokiem (http://domzwidokiem.com/).

Wrzesień potrafi być kapryśny, a pogoda jest zmienna i nieprzewidywalna. Warto, aby nasza kwatera miała w zanadrzu kilka propozycji na wypadek niepogody. Kryty basen, sauna czy chociażby stół bilardowy zdecydowanie skrócą nam oczekiwania na sprzyjającą aurę. Oczywiście nie należny zniechęcać się przelotnymi opadami. Jesień potrafi być słoneczna i ciepła, nie ma za to męczących upałów, które nie sprzyjają wędrówką górskim, zwłaszcza tym dłuższym. Jeśli mamy zarezerwowany już nocleg, warto przeanalizować szlaki turystyczne. Należy sprawdzić ich trudność, w tym przypadku warto poczytać fora dyskusyjne. Wiedza ta bardzo ułatwi nam przygotowanie się do wypraw pod kątem technicznym. Będziemy wiedzieć czy potrzebujemy specjalnego obuwia, kijków czy innych rzeczy typu dodatkowy prowiant czy nocleg w schronisku. My tym razem mamy ochotę trochę poszaleć i zmierzyć się z trudniejszym szlakiem. Istnieje szansa, że maluchy zostaną z dziadkami, więc nie mamy ograniczeń w wyborze szlaku.

Planując wyjazd w góry warto wcześniej poczytać o okolicy. Zazwyczaj oprócz typowych górskich atrakcji znajdziemy wiele ciekawych propozycji na wypadek bólu nóg czy braku sił. Często możemy trafić na ciekawe regionalne muzea, skanseny czy małe wystawy, zabytkowe kościoły czy cerkwie. Najważniejsze jednak jest, by zabrać ze sobą pozytywne nastawienie 😉

Przeczytaj także:

Wyjazd z dzieckiem – jak się przygotować

Artykuł powstał w ramach współpracy z Dom z Widokiem