Rzeczywistość mamy,  Strona Główna,  Tam i z powrotem,  Wokół zdrowia

Bezpieczne wakacje na wsi

Wieś to atrakcyjne miejsce na wypoczynek, szczególnie jeśli chcemy uciec od miejskiego zgiełku. Niestety każdego roku zwiększa się ilość wypadków z udziałem dzieci. Wakacje trwają, dlatego postanowiłam napisać kilka słów na temat bezpieczeństwa dzieci na wsi.

Artykuł stanowi uzupełnienie poradnika na temat bezpiecznych wakacji w domu. Oczywiście na wsi należy stosować te same zasady, które zostały opisane we wspomnianym poradniku, jednakże wieś niesie również inne zagrożenia, które nie opiszę poniżej.

Pogryzienia


Na wsi częściej niż w mieście dochodzi do pogryzień i innych obrażeń dokonanych przez zwierzęta. Jeśli mieszkasz na wsi, ucz dziecko od małego odpowiedniego obchodzenia się za zwierzętami domowymi i zamieszkującymi gospodarstwa. Jeśli jesteś gościem na przykład gospodarstwa agroturystycznego, wytłumacz dziecku, jak ma się zachowywać w stosunku do zwierząt, które je zamieszkują. Dziecko musi wiedzieć, że nie może głaskać, a tym bardziej brać na ręce, żadnego zwierzęcia bez uprzedniego zapytania się właściciela czy osoby dorosłej. Tłumacz dziecku, że nie wolno podchodzić mu do krów, koni, kucy, osłów, alpak, świń, owiec czy kóz bez towarzystwa osoby dorosłej opiekującej się tymi zwierzętami, ponieważ dziecko może zostać poważnie poturbowane. Kopnięcie konia czy krowy może zabić dorosłego, nie mówiąc już kilkulatku.

W wielu gospodarstwach agroturystycznych oprócz zwierząt domowych czy gospodarskich znajdują się także zwierzęta leśne czy egzotyczne, które zwykle nie są oswojone. Nie należy do nich podchodzić bez właściciela czy osoby sprawującej nad nimi opiekę.

Zbiorniki wodne

Uważaj na zbiorniki wodne. Na wsi częściej niż w mieście znajdują się niezabezpieczone zbiorniki wodne typu stawy naturalne, stawy hodowlane, oczka wodne, studnie, gnojowniki i szamba. Jeśli posiadasz w swojej najbliższej okolicy tego typu zbiorniki, koniecznie odpowiednio je zabezpiecz (tak by dzieci nie mogły samodzielnie pozbyć się zabezpieczenia), a dzieciom zakaż się do nich zbliżać. Natomiast jeśli jesteś gościem na wsi, zapytaj swoich gospodarzy o tego typu zbiorniki i o zabezpieczenia, które są zastosowane.

Gnojowniki i szamba są szczególnie niebezpieczne, ponieważ z ich wnętrza wydobywają się trujące gazy dwutlenku węgla i siarkowodoru. Przebywanie w tych oparach grozi zasłabnięciem i groźnym zatruciem.

W gospodarstwach agroturystycznych często znajdują się ozdobne stawy czy oczka wodne, stawy hodowlane z możliwością wędkowania, jednak nie zawsze są one bezpieczne dla dzieci. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego dziecka, a nie właściciele ośrodka.

Ogrodzenia pod napięciem

Uważaj także na ogrodzenia pod napięciem, które rzadko bywają oznakowane, choć wymaga tego prawo. Pokaż dziecku takie ogrodzenie i bezwzględnie zakaż mu jego dotykania.

Maszyny i urządzenia

Uważaj na urządzenia, maszyny i pojazdy rolnicze. Niestety każdego roku dochodzi do wypadków śmiertelnych z udziałem nieletnich i wyżej wymienionych sprzętów. Najczęściej dochodzi do pochwycenia, wciągnięcia lub uderzenia przez ruchome części maszyn.

Do największej liczby wypadków z udziałem dzieci dochodzi w trakcie żniw. Jeśli posiadasz gospodarstwo, nie pozwalaj na to, by dziecko pomagało w trakcie żniw czy w innych pracach z udziałem urządzeń elektrycznych, maszyn i pojazdów rolniczych. Dziecku nie wolno prowadzić maszyn rolniczych, jeździć w nich z opiekunami, ani nawet przebywać w ich pobliżu, gdy są uruchomione. Oczywiście dla dzieci pojazdy typu kombajn czy traktor są niezwykle atrakcyjne, jednak nie pozwalaj wsiadać do pracującej maszyny swojemu dziecku, nawet jeśli jesteś gościem, a właściciel uważa, że to bezpieczna atrakcja dla dzieci.

Pilnuj także dziecko, gdy chcecie wspólnie obserwować pracę na wsi i zawsze rób to z dużej odległości. Pamiętaj, że nie tylko pracująca maszyna rolnicza jest niebezpieczna. Niestety zdarzają się wypadki śmiertelne, które są wynikiem schowania się dziecka we wnętrzu maszyny rolniczej. Koniecznie rozmawiaj o tym ze swoim dzieckiem i bezwzględnie zabraniaj mu zbliżać się do pojazdów i maszyn rolniczych.

Nie pozwalaj także bawić się w pobliżu innych pracujących maszyn, na przykład prasy do słomy, rozdrabniaczy, mieszalników, rozrzutników, sieczkarni, śrutowników, gniotowników i tym podobnych. Urządzenia te są bardzo niebezpieczne, zresztą nie tylko dla dziecka, dlatego jeśli nie masz doświadczenia w obsłudze tego typu maszyn, nie zbliżaj się do nich.

Niebezpieczne są także wszelkie urządzenia elektryczne i spalinowe (na przykład piły, kosy, kosiarki), których w gospodarstwach jest bardzo dużo. Pamiętaj, by nie używane urządzenia były wyłączone, odłączone od prądu i odpowiednio zabezpieczone. Niebezpieczne są także ostre narzędzia oraz drabiny i rusztowania, z których dziecko może spaść.

Stogi stosy drewna

Bardzo niebezpieczne są także stogi, sterty i brogi siana oraz słomy. Nie pozwól dzieciom przebywać w pobliżu miejsca, w którym układany jest stóg, a tym bardziej na zabawę na stogu. Dziecko może wpaść pomiędzy bele i utknąć w środku stogu, gdzie grozi mu uduszenie.

Niebezpieczne są także upadki z wysokości, jeśli dziecko wdrapie się na stóg oraz przygniecenie przez staczającą się bele, które może skończyć się śmiercią.

Trzymaj z dala dziecko od stosów drewna przechowywanych na opal. Dziecko może zostać przygniecione, może skręcić lub złamać nogę w trakcie wspinaczki po poukładanych drewnie. Ponadto składowiska drewna są ulubionym miejscem gnieżdżenia się szerszeni, dzikich pszczół i os, które mogą dotkliwie pogryź Twoje dziecko, a także Ciebie. Zawsze dobrze zabezpieczaj miejsce składowania drewna, tak by było niedostępne dla dziecka.

Stodoły i magazyny

Niebezpieczne dla dziecka są także pomieszczenia, w których przechowywane są zbiory (stodoły) oraz magazyny. Tam najczęściej przechowywane są środki ochrony roślin, nawozy, kanistry z paliwem, stare farby, rozpuszczalniki, kleje i inne preparaty chemiczne oraz łatwopalne. Dziecko ze względu na swoją naturalną ciekawość świata jest szczególnie narażone na zatrucia wyżej wymienionymi preparatami.

Rośliny

Na wsi częściej niż gdziekolwiek indziej możesz spotkać trujące lub niebezpieczne rośliny takie jak: barszcz Sosnowskiego, bieluń, blekot pospolity, ciemiężyca zielona i biała, cis pospolity, jaskier jadowity, konwalia majowa, pokrzyk wilcza jagoda, szalej jadowity, szczwół plamisty, tojad mocny. Warto przestudiować wygląd wyżej wymienionych roślin, a także pokazać je dziecku (szczególnie barszcz Sosnowskiego), by omijało je szerokim łukiem.