Rzeczywistość mamy,  Strona Główna

Impreza z dzieckiem? Jak przetrwać?

Wiele osób uważa, że na różnego typu uroczystości nie należy zabierać dzieci. Zwłaszcza na te imprezy, na których pojawia się alkohol. Jest w tym wiele słuszności, niestety nie zawsze mamy możliwość pozostawienia naszych pociech z kimś innym lub po prostu dzieci też są proszone i na dodatek mile widziane.

My osobiście wielokrotnie zabieraliśmy dzieci na wszelakie uroczystości. Głównie dlatego, iż dziadkowie, z którymi moglibyśmy zostawić dzieci, też byli proszeni. Mimo tego, każdą z imprez wspominamy bardzo miło, a dzieci w żaden sposób nie były dla nas ciężarem.

Czy istnieją zatem sposoby, które pozwoliłyby bezboleśnie przetrwać imprezę z dzieckiem?

Istnieją! Mam zamiar Wam o nich opowiedzieć 🙂

Obojętnie czy wybieramy się z dzieckiem na wesele, 18-nastkę, komunię czy zwykłe urodziny, trzeba się odpowiednio przygotować, aby uroczystość była przyjemnością dla nas, dla naszego dziecka oraz dla innych uczestników. Bez względu na wiek dziecka, warto dowiedzieć się w jakim miejscu odbędzie się uroczystość. Jeśli będzie ona miała miejsce w jakimś lokalu, którego nie znamy, warto dowiedzieć się o nim kilka rzeczy. Co powinno nas interesować? Tu wiele zależy od wieku naszych pociech oraz charakteru imprezy. Najtrudniej przetrwać wesela, dlatego w dużej mierze skupię się na tej okoliczności.

Zbierz informacje!

Jeżeli wybieramy się z malutkim dzieckiem na imprezę, powinniśmy dowiedzieć się wcześniej, jakie warunki panują w lokalu. Głównie interesuje nas czy jest miejsce, w którym możemy nakarmić dziecko, przewinąć czy uciec od hałasu, gdy zaśnie. Ważny jest też dostęp do kuchni i ewentualna możliwość podgrzania wody czy mleka. Taka wiedza odnoście miejsca uroczystości pozwoli nam się odpowiednio przygotować.

Jeśli lokal posiada przewijak oraz osobne pomieszczenie, gdzie możemy spokojnie malucha nakarmić większość problemów mamy z głowy. Wystarczy, że zaopatrzymy się w wózek, a dziecko będzie mogło sobie spokojnie spać. Zawsze znajdzie się życzliwa babcia czy ciocia, która z chęcią odpocznie pilnując malucha. Z własnego doświadczenia wiem, że dzieci lubią spać przy muzyce, nawet tej głośniejszej.

Brak osobnego pomieszczenia wcale nie jest dużym problemem, gdyż większość lokali posiada korytarz, na którym też jest stosunkowo cicho. Wózek warto zabrać także dla starszego dziecka. Warto zapytać organizatora lub właściciela lokalu czy jest możliwość położenia gdzieś dziecka. Jeśli nie ma do tego warunków, można zapytać o możliwość  rozłożenia materaca. Pamiętamy o małej poduszce i kocu.

Zorganizuj rozrywkę dziecku!

Jeżeli na uroczystość wybieramy się z większym dzieckiem, które samodzielnie przemierza świat, warto zorganizować mu rozrywkę. Na początek należy zapytać organizatorów, czy na przyjęciu będą także inne dzieci. Jeśli impreza odbywa się latem i jest możliwość wyjścia na zewnątrz, idealnym rozwiązaniem są bańki mydlane. Pomysł ten sprawdzi się zwłaszcza, kiedy na uroczystości są dzieci w różnym wieku. Wtedy starsze puszczają bańki, a młodsze je łapią.

Balony są także niezastąpione, jeśli chodzi o jakiekolwiek imprezy. Balonami będzie się bawić niemowlak, roczniak, przedszkolak oraz starszak. Mało tego, wielu dorosłych włączy się do zabawy. Polecam balony w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach – wtedy zabawa jest jeszcze lepsza.

Jeśli na uroczystości będą inne dzieci, odradzam zabieranie dziecku własnych zabawek, a tym bardziej ulubionych. Zabawki mogą poczekać w aucie, gdyby nastąpiła wyższa konieczność. Dlaczego nie zabieramy zabawek? Ponieważ istnieje ryzyko, ze inne dziecko będzie chciało zabawkę naszej pociechy. Nie ma problemu, jeśli sytuacja taka ma miejsce na początku imprezy. Niestety, gdy dzieci są już zmęczone, takie małe problemy potrafią zepsuć zabawę wszystkim gościom, a zwłaszcza rodzicom. Starszym dzieciom warto jednak zabrać tableta czy nawet laptopa, szczególnie jeśli istnieje miejsce, gdzie będzie mógł sobie spokojnie usiąść.

1770
1776
1773
1775
1771
1772
1774
Łucja: Sukienka z tiulowymi falbanami Bonprix – Sukienki dziewczęce,
Baleriny Bonprix – Buty dziewczęce,
Sebastian: Komplet 3-częściowy: koszula + kamizelka + spodnie Bonprix – Komplety chłopięce.

Zadbaj o wygodny ubiór!

Bardzo ważną kwestią jest strój naszych małych imprezowiczów. Zadbajmy o to, by oprócz ładnego wyglądu, był też wygodny. Zawsze zabieramy ze sobą ubrania na przebranie oraz jeśli czeka nas długa droga do domu – coś wygodnego na czas podróży. Jeśli uroczystość ma miejsce zimą, zabierzmy dziecku buty na przebranie. Latem warto zaopatrzyć się w kilka kompletów ubrań. Istnieje wtedy więcej możliwości zabrudzenia czy pomoczenia ubranka.

Oprócz ubrań zabieramy pieluchy, gdy dziecko jeszcze z nich korzysta, chusteczki nawilżane oraz słomki do napojów. Te ostatnie uchronią niejednokrotnie przed  polaniem się dziecka, ale nie tylko. Dziecko się spieszy, bo zabawa, bo nowi koledzy czekają… Jest rozgrzane, a napoje zazwyczaj zimne. Picie słomką uchroni Wasze dzieci przed bólem gardła dnia następnego.

Warto także przemyśleć swój własny strój i postawić na wygodne oraz bezpieczne dla malucha kreacje (cekiny potrafią zranić delikatną skórę dziecka).

Ułatw kontakt dorosłych z Twoim dzieckiem.

Przygotuj czapeczki dla wszystkich dzieci będących na przyjęciu. Na czapeczkach warto napisać imiona dzieci, co ułatwi „obcym” dorosłym kontakt z naszymi pociechami. Przydatne jest to zwłaszcza, jeśli dorośli chcą zaprosić dzieci do zabawy, na przykład do kółeczka. Przyda się także, jeśli któraś z pociech oddali się od swoich rodziców.

Kącik dla dzieci

Jeśli jest to możliwe, organizujemy dzieciom kącik, w którym będą się bezpiecznie bawić. Jest to bardzo ważne w szczególności na uroczystościach tanecznych. Na tego typu imprezach zazwyczaj jest też alkohol i mało kto zwraca uwagę na biegające dzieci. Możemy się też umówić z dziećmi, że bawią się na całej sali tylko wtedy, gdy nikt nie tańczy. A w trakcie tańców zajmują określony obszar. Ułatwi to kontrole rodzicom, a pociechą zapewni bezpieczeństwo.

Przygotuj malucha!

Bardzo istotną kwestią jest także przygotowanie dziecka do uroczystości. Warto uprzedzić dziecko, że nie może biegać po sali, zwłaszcza kiedy kelnerzy roznoszą posiłki. Należy wytłumaczyć dzieciom, jakie mogą być konsekwencje potrącenia kelnera, na przykład poparzenia. Musimy także uprzedzić dziecko, by nie wychodziło z lokalu bez naszej zgody, ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku starszych dzieci. Zadbajmy także o to, by dziecko nie przeszkadzało innym gościom.

1778
1779
1777
Łucja: Komplet 2-częściowy: sukienka + szalik Bonprix – Komplety dziewczęce,
Baleriny Bonprix – Buty dziewczęce,
Sebastian: Koszula w kratę Bonprix – Koszule i koszulki chłopięce.

Do tej pory byliśmy z dziećmi na kilku weselach, 18-nastkach, komuniach i innych jubileuszach. Nie oszukujmy się, nie była to beztroska zabawa, gdyż cały czas trzeba być czujnym. Jednakże i my i dzieci wybawiliśmy się wystarczająco.