Strona Główna,  Tam i z powrotem

Wakacje last minute?

W tegoroczne wakacje nie udało nam się nigdzie wyjechać. Musieliśmy się zadowolić wypadami nad jezioro, nad które mamy na szczęście blisko. Marzyło nam się morze i gorący piasek, ale w czasie kiedy nam terminy odpowiadały – lato postanowiło zrobić sobie wolne i pogoda nad Bałtykiem była tragiczna. Coraz bardziej doskwiera nam niedosyt słońca i chęć zrobienia sobie „wakacji” na przykład w listopadzie. Akurat korzystnie w tym roku przypada 1 listopad, drugiego listopada dzieci też mają wolne, więc można pokombinować.

Pierwsze moje myśli, kiedy mąż zaproponował wycieczkę do ciepłych krajów jesienią, padły na wczasy last minute. Mamy znajomych, którzy co roku korzystają z tej formy wycieczek. Kiedy przychodzi termin ich urlopu, pakują się, a następnie spędzają kilka dni przed komputerem polując na najkorzystniejsze oferty. Często rezerwują wycieczkę i za godzin kilka wyruszają na lotnisko. To prawdziwi weterani, ale też mogą się pochwalić odwiedzeniem wielu ciekawych miejsc na świecie w naprawdę niskiej cenie. Gdy tylko padł pomysł, by może jednak skorzystać z ofert last minute, postanowiłam zapytać znajomych, jak to wygląda w praktyce, czego mogę się spodziewać, jak się przygotować i przede wszystkim jakie są wady i zalety tego typu wycieczek.

Wycieczki last minute – co to takiego?

Wakacje last minut to nic innego, jak wycieczki wykupywane w ostatniej chwili przed wyjazdem, charakteryzujące się bardzo atrakcyjną ceną. Nierzadko zdarza się, że wylot jest za kilka, kilkanaście godzin, a koszt wczasów jest nawet do 75% niższy niż gdyby tą samą wycieczkę zarezerwować kilka miesięcy wcześniej! Oczywiście jest bardzo dużo ofert typu last minute, których rozpoczęcie jest w okresie kilku, czasem kilkunastu dni przed wylotem, jednak ich cena nie jest aż tak powalająca.

Dlaczego cena wycieczek last minute jest tak niska?

Najczęściej mamy do czynienia z kilkoma ostatnimi miejscami na wycieczkę, które się nie sprzedały w normalnej ofercie, a organizatorowi zależy na sprzedaży wszystkich miejsc. Warto wspomnieć, że oferty last minute nie różnią się standardem od tej samej wycieczki wykupionej wcześniej. Turystów czekają takie same atrakcje, posiłki, miejsca hotelowe, co pozostałych uczestników wyprawy. Obniżona cena wynika wyłącznie z konieczności wyprzedania ostatnich miejsc przez organizatora w celu uniknięcia generowania kosztów.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na ofertę last minute?

Przede wszystkim warto wybierać wycieczki u sprawdzonych biur podróży, które cieszą się dobrą opinią klientów (np. Rainbow). Nie warto ryzykować kupna wycieczki na ostatnią chwilę u niepopularnego czy niesprawdzonego biura podróży. Bardzo łatwo można stać się ofiarą oszustwa. Koniecznie trzeba także dokładnie przeczytać regulaminy oraz ogólne informacje o ofercie, a także porównać oferty różnych biur. Często pod terminem last minute kryją się zwyczajne wycieczki, które wykorzystują jedynie chwyt marketingowy. Warto również upewnić się, czy oferta dotyczy dzieci, jeśli wybieramy się z pociechami oraz czy ilość dostępnych miejsc nam odpowiada.

Wakacje last minute

Jakie są zalety wakacji last minute?

 1. Oszczędność.
 2. Gwarancja niezmiennej ceny.
 3. Wysoki standard wycieczek, często są to oferty typu all inclusive.
 4. Brak długiego czasu oczekiwania na wakacje.
 5. Szansa wyjazdu na wymarzone wczasy nawet wtedy, gdy dostaniemy nieplanowany wcześniej urlop.

 

Jakie są wady wakacji last minute?

 1. Krótki czas na podjęcie decyzji dotyczącej miejsca i terminu urlopu.
 2. Często nie możliwe jest znalezienie oferty dla większej grupy podróżujących (czasem już rodzina 2+3 może mieć problem ze znalezieniem interesującej oferty).
 3. Konieczność szybkiego uzgodnienia terminu urlopu w miejscu pracy.
 4. Często nie można wybrać pokoju w hotelu (oferta dotyczy bowiem zazwyczaj pokoi z widokiem na parking, basen czy drzewa, a nie na przykład na morze czy góry).
 5. Nie zawsze możemy wybrać interesujące nas miejsce na świecie w ofercie last minute. Często dane państwo czy miejscowość cieszy się ogromnym powodzeniem i wycieczki typu last minute nie dotyczą tego miejsca.
 6. Potrzeba sporo czasu spędzić na poszukiwaniu i porównywaniu ofert, by wybrać coś nas interesującego.

 

Macie jakieś doświadczenia z ofertami typu last minute?

Z chęcią poznam Wasze zdanie na temat wakacji na ostatnią chwilę. Mnie bardzo kuszą tego typu oferty, tym bardziej, że słońca nie użyliśmy w tegoroczne wakacje. Podzielcie się swoimi doświadczeniami i poglądami na ten temat.

 

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z Rainbow