Zaburzenia neurologiczne u dzieci – padaczka
Zaburzenia neurologiczne u dzieci występują bardzo często. Wśród tych zaburzeń możemy wymienić wiele poważnych, jak i przejściowych problemów, które mijają z wiekiem. Wśród częściej występujących zaburzeń neurologicznych u dzieci wyróżniamy: uporczywe bóle głowy lub migreny, zaburzenia rozwojowe i ruchowe, udar mózgu, zespół Gilles’a de la Tourette’a, mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę czy autyzm.
Wielu świeżo upieczonych rodziców dowiaduje się, że ich dziecko ma zaburzenia napięcia mięśniowego. Zwłaszcza rodzice wcześniaków często słyszą taką diagnozę. Niektóre dzieci mają wzmożone napięcie mięśniowe, inne osłabione, jednak żadne z tych dzieci nie ma problemu z mięśniami, lecz właśnie z zaburzeniami neurologicznymi. Zaburzenia napięcia mięśniowego odpowiednio leczone – rehabilitacją, a także regularnymi ćwiczeniami rodziców z dzieckiem, najczęściej nie pozostawiają żadnych konsekwencji zdrowotnych. Moja córeczka urodziła się z osłabionym napięciem mięśniowym. Ćwiczyłyśmy przez pierwsze pół roku jej życia. Dziś jest zdrowa i bardzo sprawna ruchowo. Szybkie rozpoznanie i wprowadzenie rehabilitacji daje bardzo dobre wyniki. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja dziecka przez rodziców i niebagatelizowanie wszelkich niepokojących objawów.
Na co powinni zwracać uwagę rodzice małych dzieci i kiedy udać się do specjalisty?
- Przede wszystkim należy obserwować ułożenie dziecka podczas snu. Jeśli dziecko układa się niesymetrycznie, wygina w jedną, ciągle tą samą stronę, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Asymetryczne ułożenia dziecka w pierwszych 6 tygodniach życia jest czymś naturalnym, pod warunkiem, że nie występuje cały czas oraz zmienia się strona wyginania i skręcania dziecka.
- Kolejną rzeczą, na jaką rodzice muszą zwracać uwagę, to oczka dziecka. Jeśli u dziecka, po skończeniu pierwszego miesiąca życia, widoczny jest oczopląs, udaj się do lekarza.
- Jeśli dziecko po skończeniu pierwszego miesiąca życia wygina się do tyłu, robiąc mostek, ma tak napięte mięśnie, że trudno je normalnie ubierać czy przewinąć, również należy udać się do specjalisty.
- U dzieci, które skończyły 3 miesiące należy zwrócić uwagę, czy unoszą głowę w trakcie leżenia na brzuszku oraz czy potrafią na moment skupić wzrok, kiedy rodzić pochyla się nad dzieckiem i do niego mówi. Jeśli dziecko nie potrafi wykonać tych czynności też warto udać się do specjalisty.
- Kolejnym łatwym do zaobserwowania niepokojącym objawem jest zaciskanie rączek w piąstki. Już trzymiesięczne niemowlę powinno otwierać rączki w trakcie zabawy i kąpieli. Natomiast, jeśli pół roczny maluch nadal zaciska piąstki, to znak, ze powinniśmy udać się do specjalisty.
- U pół rocznego malucha niepokojącymi objawami będzie także brak umiejętności przekręcania się na boki, chwytania zabawek czy nie unoszenie stóp do buzi. W tym wieku dziecko powinno także w pozycji leżącej na brzuchu opierać się na wyprostowanych w łokciach ramionach, jeśli tego nie robi, lepiej udać się do lekarza.
Oczywiście występowanie któregoś z wyżej wymienionych objawów nie musi świadczyć o jakichkolwiek zaburzeniach neurologicznych u dziecka. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, zwłaszcza wcześniaki. Jednak warto udać się do specjalisty, gdyż nieleczone zaburzenia mogą nieść za sobą konsekwencje na całe życie, natomiast szybko wprowadzona systematyczna rehabilitacja może zniwelować problem całkowicie.
Padaczka
To zaburzenie neurologiczne, na którym chcę się skupić najbardziej, gdyż spędza mi sen z powiek, od kiedy Łucja miała swój pierwszy epizod drgawek gorączkowych. Dlaczego? Ponieważ u osób, u których w dzieciństwie występowały drgawki gorączkowe wzrasta ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych w dorosłym wieku.
Padaczka to zaburzenie neurologiczne polegające na powtarzaniu się napadów padaczkowych. Napad padaczkowy to krótkotrwały, zazwyczaj nieprzekraczający 3 minut, stan napadowy powstały na skutek nadmiernego oraz niekontrolowanego wyładowania elektrycznego neuronów w mózgu. Objawy napadu padaczkowego mogą być różne, wynika to z umiejscowienia i rozległości wyładowania. Nie zawsze występują drgawki czy utrata świadomości.
Napad padaczkowy może wynikać z przyczyn pierwotnie mózgowych (urazy, infekcje, choroby naczyniowe, guzy mózgu, uszkodzenia okołoporodowe, malformacje naczyniowe, choroby neurodegeneracyjne, czynniki genetyczne), jak również być skutkiem zaburzeń ogólnoustrojowych (niedotlenienie i nieprawidłowy metabolizm tkanki mózgowej, hipoglikemia, hiperglikemia, hiponatremia, hipokalcemia, mocznica, gorączka, działanie substancji chemicznych: leki, toksyny, alkohol). Istnieje także postać idiopatyczna padaczki, w której przyczyny napadów padaczkowych są nieznane.
Przyczyny wystąpienia napadów padaczkowych zależne są od wieku chorego
Rodzaje napadów padaczkowych
Rozróżniamy napady częściowe (wyładowania obejmują część jednej półkuli) oraz napady pierwotne uogólnione (wyładowania obejmują obie półkule).
Wśród napadów pierwotnych uogólnionych rozróżniamy:
Wsód napadów częściowych wyróżniamy:
Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczki?
- Ułóż chorego na boku tak, by uchronić go przed zakrztuszeniem się. Jeśli nie jest to możliwe, pozostaw chorego na plecach!
- Usuń z otoczenia chorego wszystkie przedmioty, które mogą stanowić dla niego zagrożenie okaleczenia!
- Rozluźnij ubranie chorego (rozepnij pasek, kołnierz koszuli), by ułatwić oddychanie choremu!
- Zachowaj spokój!
- Jeśli napad trwa dłużej niż 5 minut lub chory nie odzyskał przytomności po upływie 5 minut natychmiast wezwij pogotowie!
- Pogotowie należy wezwać, jeśli epizod napadu padaczkowego jest pierwszym w życiu chorego!
Szybka diagnostyka oraz włączenie odpowiedniego leczenia pozwala na ograniczenie liczby oraz częstotliwości napadów padaczkowych. Jest to niezmiernie ważne w przypadku wszystkich zaburzeń neurologicznych u dzieci. Postawienie odpowiedniej diagnozy oraz wdrożenie leczenia, rehabilitacji i odpowiedniego żywienia pozwala na uzyskanie dobrych wyników nawet u dzieci z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi. Właściwe żywienie wpływa wspomagająco na kształtujący się u dziecka mózg. Zaburzenia neurologiczne u dzieci są wskazaniem do zastosowania specjalnego postępowania dietetycznego.